Detoks

Co to jest detoks?

 

Detoks alkoholowy zwany odtruciem polega na usunięciu nagromadzonych w trakcie długotrwałego przyjmowania alkoholu substancji trujących. Detoksykacja pomaga zainicjować organizmowi regenerację aby przywrócić mu równowagę na poziomie mikroelementów co w dalszej konsekwencji skutkuje powrotem do normalnego i właściwego funkcjonowania. Zaletą przeprowadzania detoksu pod okiem doświadczonego personelu medycznego jest możliwość wspomożenia farmakologią, która łagodzi skutki dotkliwych objawów odstawianych.

 

 

Co powinieneś wiedzieć o odtruciu?

 

Alkohol zawiera substancje trujące i zażywanie go dużych ilościach, przez dłuższy czas prowadzi do gromadzenia się tych substancji w organizmie i jego powolnym wyniszczeniu. Prowadzi on również do zmian w psychice osoby zażywającej alkohol. Poza zaburzeniami w gospodarce jonowo elektrolitowej zostają wypłukane witaminy i mikroelementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nagłe zaprzestanie spożywania napojów alkoholowych prowadzi do nieprzyjemnych dolegliwości, które są następstwem głodu alkoholowego.

 

Czym jest zespół abstynencyjny?

 

Alkoholowy Zespół Abstynencyjny, potocznie nazywany AZA to zespół zaburzeń fizycznych i psychicznych spowodowanych nagłym odstawieniem alkoholu. Objawia się:

 

  • niepokój, zmęczenie,
  • bóle głowy,
  • nudności,
  • ogólnym rozbiciem i drżeniem,
  • bezsenność,
  • sporadycznie halucynacje.

Długotrwałe przyjmowanie alkoholu zaburza gospodarkę elektrolitową w postaci niskiego stężenia fosforanów, potasu, wapnia i glukozy.

 

 

Kto może zgłosić się na odtrucie?

 

Zgłosić się może każda osoba, która bezpiecznie chce przerwać długotrwałe picie.

Czym właściwie jest alkohol

Alkohol to związki organiczne zawierające jedną lub więcej grup hydroksylowych. Potocznie "alkoholem" nazywa się alkohol etylowy czyli etanol lub napój alkoholowy, który dzielimy na piwo, wino oraz alkohole spirytusowe. Według ustawy, w Polsce do napojów alkoholowych zaliczamy każdy produkt przeznaczony do spożycia zawierający więcej niż 0,5% alkoholu etylowego (nie należy mylić z alkoholem metylowym, który jest silną trucizną i może powodować śmierć człowieka).