[cmsmasters_row data_shortcode_id=”0klvlg3m0d” data_padding_bottom_mobile_v=”0″ data_padding_top_mobile_v=”0″ data_padding_bottom_mobile_h=”0″ data_padding_top_mobile_h=”0″ data_padding_bottom_tablet=”0″ data_padding_top_tablet=”0″ data_padding_bottom_laptop=”0″ data_padding_top_laptop=”0″ data_padding_bottom_large=”0″ data_padding_top_large=”0″ data_padding_bottom=”50″ data_padding_top=”0″ data_bg_parallax_ratio=”0.5″ data_bg_size=”cover” data_bg_attachment=”scroll” data_bg_repeat=”no-repeat” data_bg_position=”top center” data_color=”default” data_bot_style=”default” data_top_style=”default” data_padding_right=”3″ data_padding_left=”3″ data_width=”boxed”][cmsmasters_column data_width=”1/1″ data_shortcode_id=”d89nv0x7jr” data_animation_delay=”0″ data_border_style=”default” data_bg_size=”cover” data_bg_attachment=”scroll” data_bg_repeat=”no-repeat” data_bg_position=”top center”][cmsmasters_text shortcode_id=”id9t1mkydc” animation_delay=”0″]
W pierwszej części artykułu przedstawiłem część typowych zachowań dla osób uzależnionych od alkoholu z racji bardzo rozległej wiedzy w tym temacie i dlatego postanowiłem podzielić ją na dwie części. Zacznę od drugiego znaku ostrzegawczego jakim są objawy po odstawieniu alkoholu.
Typowe objawy odstawienia alkoholu
Objawy odstawienia mogą obejmować niekontrolowane poranne wstrząsy, są one spowodowane uzależnieniem organizmu od alkoholu. Z tej przyczyny alkoholicy piją rano aby się „uspokoić” i zatrzymać wycofania. Są to oznaki potencjalnego alkoholizmu oraz potwierdzają uzależnienie organizmu od alkoholu. Dzieje się tak wtedy kiedy organizm nie może prawidłowo funkcjonować bez alkoholu ponieważ w skutek jego ciągłego zażywania zmienił się poziom chemii mózgu a w szczególności poziom dopaminy i serotoniny. Do typowych objawów odstawienia należą:
- Niekontrolowane drżenie,
- Depresja spowodowana brakiem serotoniny i dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym,
- Pocenie, nudności, wymioty, bóle głowy, zmęczenie, bóle ciała,
- Lęk.
Objawy i ich nasilenie mogą różnić się dla poszczególnych osób i zależy to od ich składu biologicznego. Niektóre objawy mogą doprowadzić do śmierci, szczególnie niebezpiecznym objawem jest delirium tremens. Delirium tremens występuje u około 5% hospitalizowanych z powodu odstawienia alkoholu. Objawia się ono drgawkami, wstrząsami oraz splątaniem i może doprowadzić do śpiączki a nawet śmierci. Dlatego tak ważnym jest aby zagwarantować pomoc osobie chcącej rzucić picie. Oczyszczanie organizmu z resztek alkoholu poprzez przeprowadzenie detoksu w przypadku wystąpienia delirium tremens jest wskazane i zalecane.
Alkoholicy jak nikt inny są dobrzy w wymyślaniu wymówek do picia. Dla alkoholika powód zawsze się znajdzie i tak w przypadku problemu będzie zapijał smutki i z drugiej strony jest to pierwsza rzecz po którą sięgnie po otrzymaniu radosnych informacji. Z czasem osoby pijące uczą się ukrywać picie i z tego powodu często pojawiają się problemy w relacjach alkoholowych. Ukrywanie picia wiąże się z kłamstwami przed ukochaną osobą, która może się domyślać co się tak naprawdę dzieje. Oznakami tajemniczego alkoholika jest robienie wszystkiego aby ukryć ich problem z piciem. Zamiast przyznać się do problemu i pozwolić sobie pomóc zaprzecza i szuka wymówek. Kolejnym problemem jaki może wystąpić to współuzależnienie, które charakteryzuję się ukrawaniem problemu przez rodzinę uzależnionego. Osoby ukrywające swój problem mają charakterystyczne stwierdzenia, które można usłyszeć gdy ktoś zwróci uwagę na jego zachowanie i brzmią one mniej więcej tak:
- „Mogę przestać pić kiedy tylko chcę”,
- „Zraniłbym tylko siebie” – alkoholik nie zdaje sobie sprawy jak krzywdzi osoby wokół siebie,
- „Oczywiście porozmawiam z kimś o tym ale nie w tym momencie”,
- „Przyjmę pomoc w późniejszym terminie nie teraz”,
- „Nikt nie jest w stanie mi pomóc w rozwiązaniu tego problemu”.
Zaprzeczanie to jeden z bardziej charakterystycznych objawów alkoholizmu. Alkoholicy uważają, że kontrolują swój nałóg i w każdej chwili mogą z nim zerwać. Ponadto część z nich nie chce się przyznać do problemu, ponieważ uważają go za słabość i że zawiedli otoczenie. Często może prowadzić do wstydu.
Ukrywanie alkoholu to kolejny objaw osób pijących problemowo. Zwykle wyszukują doskonałe kryjówki, których nikt inny nie znajdzie. Ukrywanie alkoholu jest spowodowane zawstydzeniem oraz tym, że nie chcą przymuszeni do rozwiązania problemu, z którego zdają sobie sprawę. Ukryty alkohol daje alkoholikowi szybki dostęp do niego bez pytań.
Alkoholicy poza ukrywaniem alkoholu sami potrafią się chować. Picie alkoholu jest haniebne. Dlatego alkoholicy chodzą spać później niż reszta domowników, pozwala im to na picie bez monitorowania ilości spożytego alkoholu przez bliskich. Czują swobodę gdy nie ma nikogo kto mógłby ich osądzać. Z biegiem czasu alkoholik zaczyna pić coraz wcześniej. Według definicji alkoholizm to uzależnienie od substancji więc aby zapobiec skutkom odstawienia musi coraz częściej pić. Przerwą od picia jest przerwa nocna i dlatego kiedy się budzą czują się wyczerpani, często mylone to jest z kacem ale w rzeczywistości są to skutki odstawienia alkoholu.
Defensywność czyli atakowanie pojawiają się gdy pojawia się kwestia alkoholizmu. Osoba uzależniona ma poczucie wstydu z powodu utraty kontroli nad piciem. Kiedy dochodzi do konfrontacji alkoholik prawdopodobnie zacznie się mocno bronić. Może dojść do agresji słownej jak i fizycznej. Jest to znaczne utrudnienie w dotarciu do takiej osoby dlatego konfrontacje są drażliwym tematem. Podczas rozmów ważne jest aby używać właściwego języka oraz odpowiedniego miejsca i czasu aby zapewnić jak najbardziej komfortowe warunki dla osoby z problemem.
Picie wstępne to nic innego niż spożywanie alkoholu przed wyjściem na imprezę. Wstępne picie daję przewagę pod względem spożytego alkoholu i mogą normalnie uczestniczyć w imprezie z pozornie normalną ilością spożytego alkoholu bo nikt wcześniej nie był świadkiem wstępnego picia.
Alkoholik jest niespokojny ma zły nastrój, dopóki nie wypije alkoholu. Są to nic innego niż objawy odstawienia alkoholu. Objawy te często mylone są są grypą ponieważ polegają na wystąpienia potu i ogólnym poczuciu choroby, po wypiciu drinka następuje ozdrowienie. Zwracając uwagę na alkoholika widzimy częste zmiany nastroju. Po spożyciu stają się zrelaksowani i lepiej radzą sobie z zadaniami lecz pamiętać należy o tym, że po przekroczeniu pewnej ilości spożytego alkoholu może to się zmienić.
W trakcie postępowania choroby alkoholowej dochodzi coraz częściej do utraty przytomności. Przeprowadzone badania dowodzą, że im cięższy alkoholizm tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia utraty przytomności. Kiedy widzimy, że bliska osoba często traci przytomność mamy sygnał, że prawdopodobnie jest już alkoholikiem od dłuższego czasu. Poza utratą przytomności alkoholicy często mają problemy z pamięciom. Zapominają o wydarzeniach nawet tych odbytych na trzeźwo. Dzieje się tak, ponieważ alkohol ma wpływ na receptory w mózgu i w konsekwencji zapobiegają tworzeniu i przechowywaniu pamięci. Uszkodzenia te mogą być nieodwracalne.
Nadmierne i zbyt częste spożywanie alkoholu często idą w parze z problemami prawnymi i finansowymi. Czym częściej spożywamy alkohol tym jest większe ryzyko złapania na piciu. Konieczność picia alkoholu pomimo problemów oraz prowadzenie pojazdów pod wpływem jest głównym objawem choroby alkoholowej. Osoby nadużywające alkohol popełniają błędy, które mogą mieć poważne konsekwencje prawne, mogą to być zachowania agresywne powodujące poważne konsekwencje prawne. Wielu alkoholików podąża tą spiralą w dół.
Alkoholizm a związki, małżeństwa
Alkohol jest często powodem problemów z związku i może doprowadzić do rozpadu małżeństwa. Kłamstwa, brak komunikacji oraz poziom jakości życia z alkoholikiem wpływają negatywnie na większość obszarów relacji i dynamikę rodziny. Częste prośby partnera alkoholika o zaprzestaniu picia nie przynoszą oczekiwanego skutku. Pomimo rozpadu związku osoba uzależniona nie przestaje pić a nawet w niektórych przypadkach problem może się pogłębić. Alkohol jest sposobem radzenia sobie z problemami w związku. Osobowość zmienia się wraz z postępowanie alkoholizmu, osoba, z którą się związaliśmy już nie istnieje dopóki nie otrzyma pomocy.
Związek z alkoholikiem to bolesne doświadczenie. Przeważnie nie chcą oni współpracować przy rozwiązaniu problemów. Wasz wspólny dom staje się negatywną przestrzenią gdzie panuje cisza, rozczarowanie i kłamstwa. Osoby bardzo pragnące pomóc alkoholikowi zwracają się o pomoc do profesjonalistów gdzie mogą podzielić się osobistymi doświadczeniami i dać upust zmaganiom z alkoholikiem
Jeśli zignorujemy zachowania alkoholika jego życie może się rozpaść. Często tracą oni wszystko co stanowi dla nich wartość. Typowe zachowania alkoholików prowadzą do dotkliwych strat dla nich i ich otoczenia. Łatwo dostrzec negatywne skutki nadużywania alkoholu. W większości przypadków zdają sobie sprawę, że alkohol rujnuje ich życie. To właśnie sprawia, że alkoholizm jest przewlekłą chorobą psychiczną, która prowadzi do utraty kontroli nad swoimi myślami i działaniami. Osoby, które popadną w chorobę alkoholową są znacznie bardziej narażone na przejawianie pewnych cech osobowości alkoholowej niż osoby niepijące i do najczęściej występujących zaliczamy:
- Lęk i strach – alkoholicy zazwyczaj odczuwają ciągły niepokój i aby kontrolować swoje emocje sięgają po alkoholi,
- Zależność – osoby uzależnione zazwyczaj mają problem ze współzależnością i jeśli nie mają do kogo się zwrócić nadużywają alkoholu,
- Impulsywność – bardzo łatwo popadają w skrajne emocje,
- Perfekcjonizm – paradoksalnie to nie chęć bycia doskonałym pcha w stronę alkoholu ale poczucie porażki,
- Niska tolerancja – gorzej niż zdrowi ludzie radzą sobie z negatywnymi emocjami,
- Niska samoocena – często alkoholicy mają kompleks niższości.
Osobowość ludzi uzależnionych często wynika z pewnych wydarzeń w ich życiu. Podczas terapii leczenia uzależnień terapeuci skupiają się na wadach ich charakteru i dlatego większość ośrodków proponuje sesje doradcze lub sesje behawioralne jak terapia poznawczo – behawioralna. W celu lepszego poznania siebie i problemu, z którym się zmagamy.
Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia alkoholizmu jest Esperal – dowiedz się więcej na naszej stronie: Esperal Poznań
[/cmsmasters_text][/cmsmasters_column][/cmsmasters_row]