stopniowe odstawianie alkoholu

Stopniowe odstawienie alkoholu

Alkoholizm odciska piętno nie tylko na organizmie, ale i na psychice osoby uzależnionej. Ma wpływ na jej relację z otoczeniem (kontakty z rodziną, znajomymi, radzenie sobie z obowiązkami w pracy etc.). Alkohol stopniowo degraduje umysł oraz wyniszcza ciało chorego. Do tego stopnia, że gwałtowna rezygnacja z używki może wywołać szereg objawów groźnych dla zdrowia, a nawet życia. Dlatego jedyne rozsądne rozwiązanie to stopniowe odstawienie alkoholu.

Dlaczego szybkie rzucenie alkoholu to zły pomysł?

W wyniku systematycznego spożywania dużej ilości alkoholu w mózgu tkwiącego w nałogu człowieka dochodzi do zmian. W odpowiedzi na stałą obecność etanolu w organizmie uruchamiają się mechanizmy adaptacyjne (neuroadaptacja). Mają za zadanie zachować stały poziom aktywności ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Podstawowe czynności OUN są blokowane przez etanol, więc muszą być sukcesywnie zwiększane, aby układ funkcjonował porównywalnie do okresu trzeźwości. W rezultacie zmienia się aktywność mózgu alkoholika – narząd dostosowuje się do nowych warunków, czyli permanentnego bycia pod wpływem alkoholu.

Osoba uzależniona odczuwa przykre dolegliwości, gdy ilość alkoholu we krwi znacząco się obniży. Ma to miejsce np. po przebudzeniu i pociąga za sobą silną chęć napicia się czegoś z procentami. To zjawisko znane jako „klinowanie”. „Klin” łagodzi nieprzyjemne objawy niskiego stężenia alkoholu we krwi albo im zapobiega (odpowiednio wcześnie zastosowany). Z kolei myśl o nagłym rzuceniu alkoholu w takim stanie może skutkować zaburzeniami psychicznymi i somatycznymi. Grozi pojawieniem się zespołu abstynencyjnego, który objawia się np. drażliwością, problemami ze snem, zlewnymi potami czy wzrostem temperatury ciała. Rzucenie picia alkoholu nierzadko wywołuje też zagrażające życiu napady drgawkowe.

Stopniowe odstawianie alkoholu a zespół abstynencyjny

Symptomów zespołu abstynencyjnego należy się spodziewać po ok. 24-36 godzinach od ostatniego spożycia alkoholu. W łagodnej formie zaliczają się do niego m.in. bóle brzucha, głowy oraz mięśni, nudności lub biegunka, niestrawność czy jadłowstręt. Rzucenie picia alkoholu na tym etapie może powodować suchość w ustach, wysuszenie śluzówek, nieokreślony lęk czy niepokój, a także drżenie rąk oraz innych części ciała. Ponadto efektem odstawienia często bywa ogólne osłabienie, rozbicie, tachykardia oraz podwyższone ciśnienie.
Uzależnieni przymierzający się do rzucenia alkoholu mają szansę przeczekać ten nieprzyjemny okres, pokonując chęć wypicia. Zmagania z nałogiem ułatwi im nawadnianie organizmu, wspomaganie się glukozą, elektrolitami, czy witaminą B1. Dodatkowo część alkoholików korzysta z pomocy prywatnych placówek oferujących odtruwanie.

Rzucenie picia alkoholu

Niestety proces stopniowego odstawiania alkoholu po regularnym spożywaniu trunków wysokoprocentowych albo po wpadnięciu w ciąg alkoholowy (tzw. cug) wygląda inaczej. U osoby mocno nadużywającej alkohol odstawienie go często przybiera postać powikłanych objawów abstynencyjnych. Do opisanych wyżej dolegliwości niejednokrotnie dochodzi tzw. padaczka alkoholowa oraz majaczenie drżenne (delirium tremens), przesłanki do leczenia szpitalnego. W ośrodku chory otrzymuje środki przeciwpsychotyczne, uspokajające, prócz tego uzupełnia się mu elektrolity oraz płyny.

Rozsądne rzucenie picia alkoholu – zalecenia

Niektórzy nałogowcy planują stopniowe odstawianie alkoholu, ale obawiają się objawów. Warto podkreślić, że w zaawansowanym stadium alkoholizmu zmniejszanie dawki trunku może nie uchronić chorego przed problemami pierwszego etapu. Finalnie strach przed bólem albo pojawiające się dolegliwości skłaniają część uzależnionych do ponownego sięgnięcia po butelkę. Chęci rzucenia picia alkoholu idą w odstawkę.
Przy powikłaniach wielu specjalistów terapii uzależnień poleca zgłoszenie się na odtrucie do szpitala bądź prywatnej placówki. Po ustabilizowaniu stanu psychicznego pacjenta będzie mu łatwiej podjąć leczenie – wdrożyć plan stopniowego odstawienia alkoholu. Ważny jest również udział w terapii, która pomoże mu porzucić myśli o powrocie do picia.

Dowiedz się o Esperalu na naszej stronie tutaj: Esperal Poznań

Stopniowe odstawienie alkoholu przy wsparciu bliskich

Podczas stopniowego odstawiania alkoholu niezmiernie istotne znaczenie ma wsparcie rodziny oraz przyjaciół. Nie chodzi wyłącznie o unikanie okazji do spożycia procentów, lecz również o zmniejszanie ich liczby. Trudno uzależnionemu wytrwać w swoim postanowieniu rzucenia picia alkoholu, jeśli bliscy namawiają go choćby do jednego kieliszka albo piją przy nim, lekceważąc jego problem z nałogiem. Olbrzymi krok naprzód to przełamanie wstydu, zrozumienie, że warto poprosić o pomoc. Bez tego rzucenie alkoholu będzie bardzo trudne.

Dowiedz się o terapii uzależnień na naszej stronie tutaj: Terapia Uzależnień Poznań

Należy poinformować bliskich o planach wyjścia z choroby, przygotować sobie coś w rodzaju siatki wsparcia. Kolejny punkt w projekcie stopniowego odstawienia alkoholu to oczyszczenie otoczenia z butelek oraz przedmiotów kojarzących się z piciem. Następny – zagospodarowanie czasu wolnego, który wcześniej poświęcało się spożywaniu wyskokowych trunków.

Na sukces w walce z uzależnieniem składa się co najmniej kilka czynników. Stopniowe odstawienie alkoholu powinna poprzedzać refleksja chorego. Musi on uświadomić sobie, co odbiera mu alkoholizm, jakich spustoszeń dokonuje w jego życiu prywatnym oraz zawodowym. Rzucenie alkoholu to wielkie zwycięstwo, ale wymaga równie wielkiego wysiłku.