Syndrom DDA – dorosłe dzieci alkoholików

Jeśli dorastałeś w domu z rodzicem zmagającym się z chorobą alkoholową to prawdopodobnie znasz uczucie, że nigdy nie wiesz czego się spodziewać. Kiedy jedno lub dwoje rodziców zmagało się z problemem alkoholowym sytuacja w domu była dynamiczna i nieprzewidywalna.

[cmsmasters_row data_shortcode_id=”3kh7fc3a8″ data_padding_bottom_mobile_v=”0″ data_padding_top_mobile_v=”0″ data_padding_bottom_mobile_h=”0″ data_padding_top_mobile_h=”0″ data_padding_bottom_tablet=”0″ data_padding_top_tablet=”0″ data_padding_bottom_laptop=”0″ data_padding_top_laptop=”0″ data_padding_bottom_large=”0″ data_padding_top_large=”0″ data_padding_bottom=”50″ data_padding_top=”0″ data_bg_parallax_ratio=”0.5″ data_bg_size=”cover” data_bg_attachment=”scroll” data_bg_repeat=”no-repeat” data_bg_position=”top center” data_color=”default” data_bot_style=”default” data_top_style=”default” data_padding_right=”3″ data_padding_left=”3″ data_width=”boxed”][cmsmasters_column data_width=”1/1″ data_shortcode_id=”cfd0fhnqi” data_animation_delay=”0″ data_border_style=”default” data_bg_size=”cover” data_bg_attachment=”scroll” data_bg_repeat=”no-repeat” data_bg_position=”top center”][cmsmasters_text shortcode_id=”ia29slzms” animation_delay=”0″]

Jeśli dorastałeś w domu z rodzicem zmagającym się z chorobą alkoholową to prawdopodobnie znasz uczucie, że nigdy nie wiesz czego się spodziewać. Kiedy jedno lub dwoje rodziców zmagało się z problemem alkoholowym sytuacja w domu była dynamiczna i nieprzewidywalna.

Dzieci dorastające w domu dotkniętym chorobą alkoholową, mają podobne cechy osobowościowe. Dr Janet Woititz w opublikowanej przez siebie książce „ Adult Children of Alcoholics” opisała 13 cech dorosłych dzieci alkoholików. Podobne cechy wykazują dzieci wychowywane w domach dotkniętych przez hazard, nadużywanie narkotyków, surowych postaw religijnych i innych dysfunkcji.

Charakterystyka i cechy osobowości z syndromem dorosłych dzieci alkoholików

Strach przed utratą kontroli

Dorośli wychowani przez alkoholików starają się zachować kontrolę nad swoim zachowaniem i uczuciami. Poza tym próbują wpływać i kontrolować zachowanie i uczucia innych. Robią to, ponieważ nie boją się, że skrzywdzą siebie lub innych. Przeraża ich myśl, że jeśli zrezygnują z kontroli, ich życie pogorszy się a sytuacje wymkną się spod kontroli.

Strach przed emocjami

Dorosłe dzieci alkoholików mają problem z wyrażaniem emocji. Mają tendencję do ukrywania swoich uczuć a w szczególności złości i smutku. W konsekwencji boją się wszelkich silnych emocji i to nie tylko tych złych, ale nawet tych pozytywnych.

Unikanie konfliktów

Dorosłe dzieci alkoholików boją się ludzi posiadających władzę oraz ludzi ciężko znoszących krytykę. Często naturalną asertywność drugiej osoby interpretują jako złość. Ciągle dążą do aprobaty innych, często zapominając o swojej tożsamości.

Duża odpowiedzialność i ciągłe poszukiwanie aprobaty

Osoby z syndromem DDA są nadwrażliwe na potrzeby innych. Mają kompulsywną potrzebę bycia perfekcyjnymi i akceptowanymi. Ich poczucie wartości w dużej mierze zależy od osądów innych osób.

Niezdolność do relaksu

Dla dorosłych dzieci alkoholików zabawa i relaks mogą być powodem do stresu, zwłaszcza gdy są obserwowani przez innych. Zabawa powoduję utratę samokontroli, idealnego wyglądu i przez to jest powodem strachu.

Niskie poczucie własnej wartości – samokrytycyzm

Dorosłe dzieci alkoholików mają wyniesioną z domu bardzo niską samoocenę, wartość i szacunek do siebie, pomimo tego jakie są kompetentne.

Dorosłe dziecko alkoholika

Odmowa i zaprzeczanie

W sytuacjach zagrożenia syndrom dorosłych alkoholików przejawia się zaprzeczeniem tego co budzi lęk.

Problemy z intymnością

Intymność może być przyczyną utraty samokontroli i dlatego dorosłe dzieci alkoholików boją się jej. Problem z wyrażaniem własnych potrzeb może doprowadzić do zaburzeń seksualności.

Mentalność ofiary

Dorosłe dzieci alkoholików mogą być ofiarami pasywnymi lub agresywnymi, przyciągają do siebie osoby podobne do siebie. Mogą to być relacje zawodowe, przyjacielskie czy związki miłosne.

Informacje o terapii znajdziesz tutaj: Terapia uzależnień Poznań

Przyjęcie kompulsywnego zachowania

Dorosłe dzieci alkoholików są zagrożone kompulsywnymi zachowaniami. Mogą kompulsywnie jeść lub stać się pracoholikami, mogą stać się uzależnionymi lub współuzależnionymi w związkach. Są narażeni bardziej niż inni na nadużywanie alkoholu i chorobę alkoholową podobnie jak rodzice.

Skłonność do komfortowego życia w chaosie lub dramacie niż w pokoju

Osoby z syndromem DDA uzależniają się od mocnych emocji od chaosu i dramatu, daje im to zastrzyk adrenaliny oraz poczucie kontroli.

Mylenie miłości z litością

Tworzą związki, z osobami którym mogą pomóc lun uratować

Problem z porzuceniem

Osoby z syndromem DDA za wszelką cenę będą utrzymywać toksyczne związki byle tylko nie poczuć bólu porzucenia.

W sytuacjach kryzysowych tendencja do patrzenia na wszystko i wszystkich w skrajności

 

Niska odporność na choroby

W związku z dużym stresem dorosłe dzieci alkoholików są bardzo podatne na choroby.

Cierpienie z powodu nagromadzenia żalu

Domy alkoholików nie tolerują intensywnych niewygodnych uczuć przez co dorosłe dzieci alkoholików często mają depresje. W takich domach dzieci nie mają możliwości opłakania strat, których doświadczają.

Nadwrażliwość na zewnętrzne zmiany

Osoby z syndromem DDA pozostają w ciągłej gotowości i są bardzo czujne. Ciągle poszukują w swoim otoczeniu potencjalnych katastrof.

Skłonność do relacji z kompulsywnymi osobowościami

Zagubienie w relacjach z innymi powoduję, że dorosłe dzieci alkoholików czasami przyciągają do siebie osoby z zachowaniami kompulsywnymi jak np. pracoholizm lub alkoholików. Zazwyczaj pociągają ich osoby niedostępne emocjonalnie.

Budując związek z partnerem lubią czuć się „ratownikami” i tak zaangażować się w pomoc, że zaniedbują swoje potrzeby.

Bardzo często zdarza się, że osoby z syndromem DDA nabierają cech alkoholików nawet jeśli sami nie piją. Przykładem takiego zachowania są:

  • Zaprzeczanie,
  • Niezdolność do rozwiązywania problemów,
  • Tworzenie dysfunkcyjnych relacji,
  • Nieradzenie sobie z problemami.

 

O usłudze wszycia esperalu dowiesz się na naszej podstronie: Esperal Poznań

[/cmsmasters_text][/cmsmasters_column][/cmsmasters_row]