[cmsmasters_row data_width=”boxed” data_padding_left=”3″ data_padding_right=”3″ data_top_style=”default” data_bot_style=”default” data_color=”default” data_bg_position=”top center” data_bg_repeat=”no-repeat” data_bg_attachment=”scroll” data_bg_size=”cover” data_bg_parallax_ratio=”0.5″ data_padding_top=”0″ data_padding_bottom=”50″ data_padding_top_large=”0″ data_padding_bottom_large=”0″ data_padding_top_laptop=”0″ data_padding_bottom_laptop=”0″ data_padding_top_tablet=”0″ data_padding_bottom_tablet=”0″ data_padding_top_mobile_h=”0″ data_padding_bottom_mobile_h=”0″ data_padding_top_mobile_v=”0″ data_padding_bottom_mobile_v=”0″ data_shortcode_id=”4wm9zkzwzy”][cmsmasters_column data_width=”1/1″ data_bg_position=”top center” data_bg_repeat=”no-repeat” data_bg_attachment=”scroll” data_bg_size=”cover” data_border_style=”default” data_animation_delay=”0″ data_shortcode_id=”a8bpne000l”][cmsmasters_text shortcode_id=”1sdfe58gs” animation_delay=”0″]
Dla co poniektórych picie alkoholu co weekend z bliskimi osobami raczej nie stanowi problemu. Dla innych natomiast takie zachowanie może oznaczać alkoholizm weekendowy. Istnieje jednak wiele sygnałów ostrzegawczych, że weekendowe picie może oznaczać intensywnie funkcjonujący alkoholizm. Ważnym jest, aby dostrzec te sygnały zanim ten nawyk wymknie się spod kontroli.
Osoby z wysoko funkcjonującym alkoholizmem mogą być trudni do zdiagnozowania przez otoczenie, ponieważ na zewnątrz nie ma oznak zaniedbywania codziennych obowiązków zawodowych czy rodzinnych. Tylko najbliższa rodzina i osoby z najbliższego otoczenia mogą zidentyfikować weekendowego alkoholika z funkcjonalnym alkoholizmem. Sami zainteresowani nie pozwalają sobie na zdiagnozowanie u siebie tej choroby lub skutecznie temu zaprzeczają. Istnieje wiele przeszkód, aby zdiagnozować weekendowego alkoholika, ponieważ w picie alkoholu co weekend mogą być zaangażowani przyjaciele. Utrudnia to rozszyfrowanie rozwijającego się nałogu od nieszkodliwych nocnych zabaw. Natomiast jeżeli uważasz, że twoje weekendowe picie wymyka się spod kontroli, pomimo radzenia sobie z codziennymi obowiązkami to zapoznaj się z poniższymi siedmioma znakami. Są one warte zapoznania i uwagi, gdyż mogą one uzmysłowić, że twoje weekendowe picie może oznaczać w rzeczywistości wysoko funkcjonujący alkoholizm.
Kłamstwa związane z piciem
Jeżeli uważasz, że musisz kłamać aby ukrywać swoje nawyki związane z ilością lub częstotliwością spożywanego alkoholu to jest wyraźny sygnał, że wystąpił problem. Dobrze funkcjonujący alkoholicy zrobią wszystko, aby swoje nawyki picia zachować w tajemnicy przed innymi ludźmi. Często też sami bagatelizują ilość i częstotliwość picia.
Częste tracenie przytomności
Częste omdlenia po alkoholu oznaczają, że pijesz więcej niż planujesz. Alkohol zaburza sposób tworzenia wspomnień przez mózg. Jeśli po nocy spędzonej na piciu alkoholu nie możesz przypomnieć sobie co się wydarzyło to prawdopodobnie masz problem. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zgłoszenie się do terapeuty uzależnień lub wyspecjalizowanego ośrodka. O rozwiązaniu takim, jak esperal dowiesz się na naszej podstronie: Wszywka Poznań
Myśli krążą wokół alkoholu
Jeśli w ciągu tygodnia wracasz myślami do weekendowego picia to jest sygnał, że uzależnienie przejmuje kontrolę. Umysł obsesyjnie wraca myślami do konkretnej substancji lub zachowania. W momencie, kiedy osoba uzależniona nie pije umysł podpowiada, że powinien. Dzieje się tak dlatego, iż mózg wraca do przyjemnych wrażeń, które odczuwa podczas picia.
Zmiana priorytetów
Funkcjonujący alkoholicy jak sama nazwa wskazuję funkcjonują poprawnie wykonując swoje obowiązki domowe i zawodowe. Natomiast jeżeli rezygnują z innych czynności, które wcześniej sprawiały im przyjemność, aby nadać piciu priorytet to oznacza problem. Zainteresowania i przyjemności, które wcześniej relaksowały są zaniedbywane w miarę postępu choroby. Dobrze funkcjonujący alkoholicy w miarę upływu czasu zaczynają odpuszczać zajęcia nie związane z piciem. Weekend wcześniej był czasem, kiedy były realizowane pasje i hobby a teraz zostały zastąpione przez weekendowe picie.
Poczucie żalu w trzeźwości
Budząc się często nie pamiętasz, jak znalazłeś się w danym miejscu, co powiedziałeś komuś bliskiemu. Tracisz kontrolę nad wydatkami podczas picia. Jeśli po piciu alkoholu w weekend czujesz wstyd lub żałujesz swojego zachowania to może być sygnał, że Twoje picie wymknęło się spod kontroli. Problem z tym związany jest o wiele poważniejszy niż ci się wydaje.
Picie alkoholu co weekend jako rytuał
Cechą charakterystyczną dla alkoholików jest przewidywalność i powtarzające się zachowania związane z piciem. Osoby normalnie funkcjonujące spożywające alkohol sporadycznie piją okazjonalnie w towarzystwie. Mogą wypić przysłowiowego drinka, ale nie muszą i nie potrzebują tego. Natomiast funkcjonujący alkoholicy kontrolują rytuał nakładając ograniczenia czasowe (po pracy, w weekendy itp.). Charakterystycznym wzorem weekendowego alkoholika jest, gdy po całym tygodniu pracy w piątek w drodze do domu zatrzymuje się w barze lub sklepie, aby kupić alkohol.
Minimalizowanie ilości wypitego alkoholu
Alkoholicy mają tendencję do zaniżania ilości alkoholu, którą spożywają i funkcjonujący alkoholicy pod tym względem niczym się nie różnią. Wydaje Ci się, że wypiłeś trzy piwa a w rzeczywistości było ich sześć. Te tzw. raporty z ilości wypitego alkoholu u osób w wysoko funkcjonującym alkoholizmem mogą być zaniżane przez poczucie zaprzeczania.
[/cmsmasters_text][/cmsmasters_column][/cmsmasters_row]