Czym cechuje się alkoholizm? Jakie występują w obrębie tego zagadnienia fazy? Jak wyglądają poszczególne etapy? Poznaj ich dokładną charakterystykę.
Faza wstępna alkoholizmu
Statystyki pokazują, że Polacy lubią sięgać po napoje procentowe. W zdecydowanej większości przypadków robimy to tylko od czasu do czasu. Np. wtedy, kiedy są ku temu rzeczywiście istotne okazje. Chodzi m.in. o wesela, urodziny, czy imieniny kogoś z naszego najbliższego otoczenia. W naszym kraju jest stosunkowo mało abstynentów. Warto wiedzieć, że są to natomiast osoby, które w ogóle nie spożywają napojów procentowych. Nawet w relatywnie małych dawkach. Dużo osób uważa zaś, że wypicie np. kilku piw albo kieliszków to nic złego. Tacy ludzie na początku nigdy by nie pozwolili o sobie powiedzieć, że są alkoholikami. Tak to jednak wszystko się zaczyna. Coraz częściej kłopoty z uzależnieniem mają osoby, które – według nich – mają wszystko pod kontrolą. Faza wstępna polega natomiast na tym, że konkretna osoba spożywa coraz więcej i więcej napojów procentowych. Daje jej to radość, ponieważ dzięki temu ma lepsze samopoczucie. Wtedy, chociaż na chwilę, może zapomnieć o rozmaitych kłopotach z życia prywatnego oraz tak samo zawodowego. Jeśli napoje procentowe są swego rodzaju antidotum na smutek, to jest to bardzo poważna sytuacja. W końcu to pierwszy krok do tego, by się uzależnić. Takie osoby oczywiście uważają, że nie mają z tym żadnego problemu. Zaczynają jednak pić coraz częściej napoje o wysokiej zawartości alkoholu. Nie tylko w trakcie np. uroczystości rodzinnych. Także zupełnie bez żadnej okazji.
Faza ostrzegawcza alkoholizmu
Drugim etapem jest faza ostrzegawcza. Osoby uzależnione od napojów procentowych piją niemałe liczby tych substancji. To przekłada się na to, że zwiększa się ich tolerancja na alkohol. To z kolei prowadzi do pogłębienia kłopotu. Dlaczego tak się dzieje? Dla osoby chorej alkohol jest częstym rozwiązaniem kłopotów. Oczywiście, jest to złudne wyjście z konkretnej sytuacji. Są jednak osoby, które chociaż przez pewien czas nie myślą o danym problemie i przez to czują się lepiej. Jeśli tolerancja na alkohol się zwiększa, to trzeba wypić jeszcze więcej, by doprowadzić się do określonego stanu. To przekłada się na pierwsze luki w pamięci. Uzależnione osoby nie wiedzą, co dokładnie działo się z nimi w konkretnym momencie. Teoretycznie są cały czas świadome, ale nie mają pojęcia, jak wyglądała sytuacja np. kilkadziesiąt minut temu. Jest to zaś bardzo poważny objaw. Jakie inne symptomy występują w ramach tej fazy? Chodzi tak samo o przyspieszone tętno, czy zmiany w zachowaniu. Jeśli ktoś na ogół jest nieśmiały i ma problemy z nawiązywaniem relacji, to często alkohol dodaje mu animuszu. Szczególnie w sporych ilościach. Oczywiście, to nie jest żadne rozwiązanie problemu. Są jednak osoby, które piją, ponieważ chcą np. poznać swoją drugą połówkę itd. Z tego względu spożywają coraz więcej napojów procentowych, by czuć się jak najbardziej swobodnie.
Faza krytyczna alkoholizmu
W tym momencie osoba uzależniona w ogóle nie ma już kontroli nad piciem. Wbrew temu, co sądzą niektórzy, nie dzieje się to wcześniej. Poprzedni etap to faza ostrzegawcza. Organizm daje do zrozumienia, że coś jest nie tak. Świadczą o tym chociażby pierwsze luki w pamięci. W czasie fazy krytycznej osoba uzależniona pije bardzo dużo. Nie jest już w stanie w ogóle tego kontrolować. Wszelkie obietnice dotyczące zakończenia picia kończą się fiaskiem. Czasami co prawda pojawiają się jeszcze okresy abstynencji. W nich osoba uzależniona nie pije i chce tym samym przekonać siebie i innych, że wszystko jest pod kontrolą. Kłopot jednak polega na tym, że rzeczywistość wygląda o wiele inaczej. W zdecydowanej większości przypadków okresy abstynencji są bardzo krótkie. Kończą się one zaś jeszcze większymi libacjami alkoholowymi. Osoby uzależnione same sobie dają na to w pewnym sensie przyzwolenie. Uważają, że jeśli nie pili np. kilka dni, to teraz mogą sobie to odbić z nawiązką. Jest to stan, w którym chorzy nie potrafią dostrzec swojej sytuacji. Uważają, że mają spożywanie napojów procentowych pod kontrolą, a tak naprawdę problem, już zaawansowany, jeszcze bardziej się pogłębia.
Faza przewlekła alkoholizmu
Na tym etapie uzależnienie jest bardzo silne. Tak naprawdę nie ma możliwości, by samodzielnie poradzić sobie z tym kłopotem. Kluczowe jest zatem to, by zgłosić się np. do polecanego, prywatnego ośrodka leczenia uzależnień. Warto w tym celu wejść na https://odoklinika.pl/ i zdobyć kontakt do fachowców od tego zagadnienia. Dlaczego samemu nie można sobie poradzić? Ta faza cechuje się tym, że alkoholik nie ma już kompletnie żadnych zahamowań. Pije tak naprawdę od rana do nocy. Nie ma zasadniczo żadnych wyrzutów sumienia. W takiej sytuacji konkretna osoba jest zdecydowanie częściej… pijana niż trzeźwa. Nie da się ukryć, że bez pomocy odpowiednich ekspertów nie można wyjść z tego labiryntu. Jak działają eksperci? Fachowcy na początek przeprowadzają odtruwanie organizmu. W końcu alkohol potrafi zrobić prawdziwe spustoszenie na tej płaszczyźnie. Potem rozpoczyna się właściwa terapia. Kluczem do sukcesu jest nie tylko opieka fachowców, ale także chęć do podjęcia z nimi kooperacji.
Czy Esperal może zapobiec przewlekłej fazie alkoholizmu?
Esperal, znany również jako disulfiram, jest lekiem stosowanym w terapii alkoholizmu, który działa poprzez wywoływanie nieprzyjemnych reakcji po spożyciu alkoholu. Może on pomóc w zapobieganiu przejścia do przewlekłej fazy alkoholizmu, ale jego skuteczność zależy od wielu czynników. Głównym działaniem Esperalu jest zniechęcenie pacjenta do spożywania alkoholu poprzez wywoływanie objawów takich jak nudności, wymioty, bóle głowy i kołatanie serca. Dzięki temu osoby uzależnione mogą być bardziej skłonne do utrzymania abstynencji, co może zapobiec pogłębianiu się nałogu i przejściu do jego przewlekłej fazy.
Jednak Esperal sam w sobie nie jest wystarczającym rozwiązaniem. Aby skutecznie zapobiec przewlekłej fazie alkoholizmu, konieczne jest kompleksowe podejście do leczenia. Obejmuje to terapię psychologiczną, wsparcie rodziny oraz uczestnictwo w grupach wsparcia. Esperal może być użytecznym narzędziem w ramach takiego zintegrowanego planu leczenia, ale nie zastąpi innych form wsparcia. Kluczowa jest motywacja pacjenta do zaprzestania picia oraz jego zaangażowanie w proces terapeutyczny. Esperal może wspomóc ten proces, ale sukces zależy również od indywidualnego podejścia do pacjenta oraz jego specyficznych potrzeb i sytuacji życiowej. Esperal może być pomocnym elementem w zapobieganiu przewlekłej fazie alkoholizmu, ale jego skuteczność jest największa w połączeniu z innymi metodami leczenia i wsparcia.