W większości przypadków uzależnienia od alkoholu lekarze zmuszeni są uciekać się do radykalnych metod. Wbrew niektórym opiniom, wszywka alkoholowa z Esperalem jest dziś najskuteczniejszym sposobem wychodzenia z nałogu. Dlatego rodzina a często również sami alkoholicy poszukują odpowiedzi na pytanie – gdzie wszyć Esperal? Ośrodek leczenie uzależnień wykonuje taką procedurę, chociaż zdarza się, że zabieg wykonywany jest przez lekarza w warunkach domowych. Wszywka z Esperalem oparta na disulfiramie: substancji chemicznej, która powoduje nietolerancję alkoholu.
Cechy wszycia tabletek z Esperalem?
Farmakoterapia alkoholizmu jest najpopularniejszym i najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się chronicznego uzależnienia od alkoholu. Podawanie leków blokujących głód etanolu odbywa się z użyciem tabletek, których dawkę uzgadnia pacjent z lekarzem wykonującym zabieg. W ośrodku odwykowym wszycie Esperalu poprzedza badanie lekarskie w celu ustalenia przeciwwskazań do stosowania leku. Zawsze pacjenci pytają gdzie wszyć esperal? A jest to możliwe w dwóch obszarach ciała, to znaczy na pośladku lub pod łopatką Tak wprowadzone tabletki powoli uwalniają disulfiram do krwiobiegu i jest on obecny we krwi przez osiem do trzynastu miesięcy. Czas ten jest oczywiście zależny od wprowadzonej dawki Esperalu.
Jak przebiega wszycie Esperalu?
Jeżeli lekarz z ośrodka leczenia uzależnień od alkoholu nie stwierdzi przeciwwskazań do zastosowania wszywki alkoholowej, wykona prosty zabieg. A polega on na dezynfekcji skóry w okolicy pośladka lub łopatki, nacięcia podskórnego (około 4cm) i wprowadzenia tabletek Esperal. Następnie lekarz wykonuje zszycie nacięcia i nałożenie sterylnego opatrunku. Jeżeli zostaną wykorzystane nici rozpuszczalne na tym procedura jest zakończona, jeżeli standardowe, to za tydzień trzeba zgłosić się na zdjęcie szwów. Wszycie jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym, dlatego pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych. Liczba wszywanych tabletek zależy od tego, jak długo dana osoba chce się odizolować od alkoholu. Jak już wspomniano efekt zabiegu zniechęcającego do picia alkoholu utrzymuje się nawet do 13 miesięcy.
Czy wszycie Esperalu wyleczy alkoholika?
Należy pamiętać, że wszywka alkoholowa nie jest panaceum na chorobę i nie daje 100% sukcesu, jest pomocniczym sposobem wyjścia z pijaństwa. Osiągnięcie pożądanego efektu jest możliwe po ukończeniu pełnej terapii w ośrodku odwykowym. Program terapii uzależnień obejmuje indywidualne konsultacje z lekarzem, grupowe i/lub indywidualne sesje psychologiczne, terapie zajęciowe oraz inne ciekawe zajęcia.
Jak działa wszycie Esperalu?
Wprowadzony do organizmu disulfiram blokuje wytwarzanie przez wątrobę niektórych enzymów odpowiedzialnych za przetwarzanie alkoholu. Kiedy alkohol dostanie się do organizmu, następuje zwiększona produkcja aldehydu octowego, co prowadzi do zatrucia organizmu toksynami. Disulfiram zawarty w leku Esperal jest ostatecznie wykluczony z metabolizmu, w wyniku, czego wszywka zmniejsza jego skuteczność, a następnie całkowicie przestaje działać. Kiedy osoba uzależniona od alkoholu spożyje alkohol, następuje reakcja podobna do zatrucia alkoholem, ale w dużym nasileniu i pojawia się:
- Ból i zawroty głowy
- Gorączka
- Osoba szybko słabnie, występuje opóźnienie i spowolnienie reakcji źrenic
- Występują napady nudności i wymiotów
- Pojawia się zaczerwienienie oczu i trudności w oddychaniu
- Zachowanie zmienia się, osoba nie może normalnie wyrażać swoich myśli.
Zastosowanie nowoczesnych technik pozwala osiągnąć pozytywny wynik nawet w najbardziej beznadziejnych sytuacjach.
Profesjonalne leczenie alkoholizmu
W ośrodku leczenia uzależnień od alkoholu terapia prowadzona jest w sposób kompleksowy i etapowy, z uwzględnieniem wszystkich aspektów alkoholizmu. Najważniejszą rzeczą jest chęć leczenia alkoholizmu. W tym celu lekarze przeprowadzają konsultację, podczas której wyjaśniają wszystkie konsekwencje uzależnienia od alkoholu i motywują pacjenta do leczenia.
Pierwszym zadaniem lekarzy jest normalizacja stanu osoby uzależnionej. Wielu pacjentów trafia do ośrodka odwykowego w stanie silnego upojenia alkoholowego lub kaca. Dlatego najpierw przeprowadzana jest detoksykacja, podczas której krew i narządy są oczyszczane z toksyn i alkoholu. Dopiero wtedy można zastosować wszycie Esperalu, co utrwali efekt terapii. Leki mogą pomóc w pozbyciu się uzależnienia fizycznego.
Psychoterapia pomoże pozbyć się uzależnienia psychicznego i głodu alkoholu. Obejmuje pracę z psychologiem na sesjach grupowych, rozmowy indywidualne. Pomagają one osobie uzależnionej zmienić się wewnętrznie, zyskać siłę woli i samokontrolę. Podczas terapii uzależnień lekarze pomagają radzić sobie i samodzielnie rozwiązywać problemy, które skłoniły osobę do zażywania alkoholu. Stopniowo człowiek się zmienia i dochodzi do uświadomienia sobie potrzeby trzeźwego życia. Wszywka alkoholowa może tym pomóc. Podczas terapii człowiek ujawnia swoje talenty, uczy się na nowo komunikować z ludźmi, aby po opuszczeniu odwyku zastosować zdobytą wiedzę i stać się częścią społeczeństwa. Jeśli alkoholik znalazł w sobie siłę i przeszedł wszystkie etapy na drodze do wyzdrowienia, istnieje duża szansa, że nigdy nie powróci do poprzedniego życia.