W ośrodku leczenia uzależnień, co miesiąc udaje się pomóc wielu osobom uzależnionym od alkoholu. Dzięki wsparciu specjalistów wychodzą z uzależnienia i żyją w trzeźwości. Lekarze, psychoterapeuci i pacjenci razem wygrywają tę walkę. Wszywka alkoholowa z Esperalem to niewielki, nieszkodliwy i całkowicie bezbolesny zabieg chirurgiczny, który polega na podskórnym umieszczaniu leku w celu zmotywowania pacjenta do powstrzymania się od alkoholu. Wielu pacjentów oraz ich bliskich zawsze zadaje pytanie ile naprawdę działa esperal? Jest to uzależnione od użytej dawki leku, wieku pacjenta oraz stanu jego zdrowia. Ale trwa to najczęściej od 8 miesięcy do roku, czasami nawet do 13 miesięcy.
Co to jest Esperal?
Głównym składnikiem leku jest disulfiram, to on jest odpowiedzialny za działanie wszywki alkoholowej. Komórki wątroby syntetyzują acetaldehydrogenazę, która rozkłada cząsteczki alkoholu etylowego na substancje bezpieczne dla organizmu: wodę, dwutlenek węgla. Wraz z wprowadzeniem Esperalu produkcja enzymu zostaje zablokowana, wzrasta stężenie aldehydu octowego, który należy do trucizn. Wraz z jego wzrostem pojawiają się oznaki zatrucia, których nasilenie zależy od dawki alkoholu. Jeśli uzależniony zażyje dużą ilość alkoholu, istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia drgawek, niewydolności oddechowej, a nawet śmierci z powodu ciężkiego zatrucia alkoholowego aldehydem octowym.
Jak działanie Esperalu wpływa na wyjście z alkoholizmu?
Alkoholizm wyczerpuje nie tylko zdrowie fizyczne, ale także psychiczne. Specjaliści z ośrodka odwykowego pomagają uporać się z tym problemem, zmieniając styl życia alkoholików, którzy chcą przestać pić. Pomagają przezwyciężyć strach przed abstynencją i życiem w trzeźwości. Chcąc się dowiedzieć ile naprawdę działa esperal, można uzyskać odpowiedź podczas konsultacji z lekarzem. Ważne! Wszywka alkoholowa powoduje, że Esperal uwalnia się w organizmie najczęściej do roku. Jednak spożycie alkoholu w tym okresie już po upływie 10 minut wywoła nieprzyjemne a często niebezpieczne reakcje ze strony organizmu. Zawroty głowy i zaczerwienie twarzy to najlżejsze postacie, następnie mogą pojawić się drgawki i zaburzenia rytmu serca. Ile czasu utrzymuje się takie działanie Esperalu? Lekarze podają, że taki przykry efekt utrzymuje się od 3 do 10 godzin z tendencją wzrastającą.
Wszywka alkoholowa Esperal w ramach kompleksowego leczenia odwykowego
Wszywka z Esperalem działa skutecznie, w ramach kompleksowego leczenia alkoholizmu. Z drugiej strony jest to najłatwiejszy i najszybszy sposób na zaprzestanie ciągłego upijania się. W trakcie pełnego przebiegu leczenia alkoholizmu w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień przed i po wszyciu pacjent pracuje z psychologiem, uczęszcza na grupy wsparcia i uczy się organizowania czasu wolnego. Dlatego podanie Esperalu staje się kolejnym środkiem odstraszającym, który będzie działał na poziomie biologicznym. Ale głównym efektem leczenia są zmiany w świadomości pacjenta, jego chęć do trzeźwego życia i zrozumienie, jak to robić. W tym przypadku gwarancja, że wszywka przeciwko alkoholizmowi zadziała, jest znacznie wyższa. Pacjent nie tylko zna konsekwencje swojego picia, ale także nauczy się organizować swoje życie bez udziału alkoholu.
Działanie Esperalu na organizm osoby uzależnionej
Gdy Esperal dostanie się do organizmu, zatrzymuje produkcję enzymu, takiego jak dehydrogenaza aldehydu octowego, który jest odpowiedzialny za rozkład tak toksycznego produktu rozkładu etanolu, jakim jest aldehyd octowy, do bezpiecznych związków. W efekcie w organizmie osoby gromadzi się zbyt dużo tej toksycznej substancji i pojawiają się objawy przypominające objawy zawału serca i zatrucia. Ich nasilenie będzie zależeć od ilości spożytego alkoholu. Im dawka jest większa, tym gorzej poczuje się zaszyta osoba.
Podczas spożywania alkoholu, czyli przepiciu wszywki pacjent odczuwa ciężkie następujące objawy. W niektórych przypadkach spożywanie alkoholu prowadzi do jeszcze poważniejszych powikłań w postaci drgawek, paraliżu kończyn, ślepoty i utraty słuchu. W rezultacie osoba, która nie przestrzega zasad po wszywce, może pozostać niepełnosprawna.
Kiedy można wykonać procedurę wszycia Esperalu?
Każda procedura wszycia podskórnego Esperalu jest przeprowadzana tylko za zgodą samego pacjenta. Przepisując taką formę powstrzymania od picia, specjalista wyjaśnia pacjentowi zasadę jej działania i zapoznaje go z możliwymi konsekwencjami zażywania alkoholu. Aby wykonać zabieg pacjent musi odstawić alkohol na 7 do 10 dni. Jeśli uzależniony od alkoholu nie może przez tak długi czas przestrzegać tabu dotyczącego spożywania alkoholu, może zostać mu zaproponowany kurs detoksykacji. W tym przypadku oczyszczanie organizmu z produktów rozpadu etanolu odbywa się za pomocą serii zakraplaczy w warunkach szpitalnych.
Jakie są zalety Esperalu?
- Wchodzi do organizmu stopniowo.
- Nie jest wymagane codzienne monitorowanie wpływu środków.
- Dopuszczalny koszt tego leku.
- Wszycie Esperal pomaga pozbyć się uzależnienia od alkoholu nawet do roku.
U człowieka rozwija się uzależnienie od alkoholu, w tym przywiązanie psychiczne, dlatego często sam wysiłek woli nie wystarczy do przezwyciężenia tego nawyku. Nadeszła na ratunek medycyna z nowoczesnymi preparatami farmakologicznymi. Esperal to francuski lek, który powoduje, że pacjent fizycznie nie ma ochoty na jakiekolwiek produkty zawierające alkohol. Dzięki lekom na bazie disulfiramu można osiągnąć stabilną remisję i nauczyć się żyć bez alkoholu. Aby radykalnie rozwiązać problem, warto przejść pełny odwyk w ośrodku.To da nadzieję, że po zakończeniu działania Esperalu znowu nie powróci do alkoholu.