Alkoholizm jak leczyć?

Jak leczyć alkoholizm? Wszystko, co warto wiedzieć.

Alkoholizm jest bardzo trudnym do zwalczenia nałogiem. Bardzo istotne jest, aby uzależniony w porę zauważył, że szkodzi sobie i swoim bliskim. Czas leczenia uzależnienia od alkoholu zależy od różnych czynników i różni się w zależności od stopnia uzależnienia, wsparcia bliskich osób i osobistej motywacji do wyjścia z nałogu.  Wszystko co warto wiedzieć na temat sposobu i przebiegu leczenia alkoholizmu omawiamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury

 

Gdzie najlepiej leczyć alkoholizm?

Alkoholizm jest ciężką do wyleczenia chorobą i w wielu przypadków nie wystarczy silna wola i wsparcie najbliższych. Uzależniony może oczywiście próbować, ale ciężko jest wyjść z tego nałogu samodzielnie. Wsparcie bliskich osób i podjęcie decyzji o leczeniu alkoholizmu jest pierwszym krokiem do sukcesu. Leczenie w państwowych placówkach jest równie skuteczne co leczenie w prywatnych ośrodkach, jednakże na terapię alkoholizmu na NFZ zazwyczaj trzeba długo czekać. Warto wtedy zdecydować się na skorzystanie z pomocy prywatnych specjalistycznych ośrodków leczenia uzależnień. Do wyboru są różne opcje, a do najpopularniejszych możemy zaliczyć krótki turnus motywacyjny oraz intensywną terapię.

Terapia alkoholowa dzieli się na kilka istotnych etapów. W trakcie jej trwania ma miejsce nie tylko terapia indywidualna, ale też i grupowa. Bardzo istotne jest również stosowanie środków farmakologicznych, przede wszystkim na samym początku walki z nałogiem. Warto jeszcze wspomnieć, iż uzależnienie od alkoholu tak naprawdę trwa do końca życia i najważniejsze jest nauczenie pacjenta wytrwałości i gotowości do dalszej walki.

 

 Jakie wyróżniamy metody leczenia alkoholizmu?

Leczenie alkoholizmu jest procesem długotrwałym. Głównym zadaniem terapii uzależnień jest nauczenie chorej osoby podejmowania odpowiednich działań związanych z abstynencją, a także chęć powrotu do życia przed uzależnieniem. W związku z tym, że każda osoba jest inna, tak bardzo istotne jest indywidualne podejście do każdego pacjenta. Wyróżnia się wiele metod leczenia alkoholizmu. Jak już wspomniano, jest to przede wszystkim terapia grupowa, czyli ćwiczenia oraz zadania mające na celu polepszenie interakcji społecznych oraz naukę życia bez alkoholu. Oprócz tego istotne są indywidualne spotkania z psychologiem. W trakcie terapii, a także po niej, chory uczęszcza na spotkania grup AA. To jednak nie wystarczy – każda osoba uzależniona musi uczyć się kontroli swoich zachowań, a przede wszystkim nauczyć się panowania nad złością. Ważne jest też zapoznanie się z różnymi technikami relaksacyjnymi oraz medytacją. Dla chorych istnieje też możliwość uczestniczenia w warsztatach terapeutycznych. Należy wiedzieć, że terapia leczenia alkoholizmu nie może być krótkotrwała. W terapii alkoholowej nie ogranicza się do jednego rodzaju terapii czy stosowanej techniki leczenia. Technika jest dobierana indywidualnie, w zależności od tego, jak bardzo zaawansowana jest choroba. Najczęściej w leczeniu stosuje się terapię behawioralno-poznawczą oraz racjonalno-emotywną. Oprócz tego włączane są treningi TZA-ART, które mają na celu ułatwienie kontrolowania złości. 

 

Etapy terapii dla osób uzależnionych od alkoholu

Alkoholizm to choroba postępująca. Terapia dla osób walczących z tym nałogiem również rozwija się stopniowo, w zależności od szybkości postępu. Pierwszym, najważniejszym krokiem, jest uświadomienie sobie przez chorego, że faktycznie posiada problem, który należy leczyć. To pierwszy krok do sukcesu. Następnie powinna mieć miejsce diagnostyka tj. przeprowadzenie testów psychologicznych i wykonanie badań krwi oraz USG. Kolejnym krokiem jest dobór odpowiedniej terapii oraz praca pod okiem psychoterapeuty. Nie wystarczy jednak biernie przysłuchiwać się temu, co ma do powiedzenia psycholog. Należy aktywnie uczestniczyć w terapii i stosować się do wszelkich zaleceń terapeuty.

 

Terapia zamknięta, ambulatoryjna i dzienna

W przypadku osób bardzo uzależnionych stosuje się terapię na oddziale zamkniętym. Organizm takich osób jest zniszczony w bardzo dużym stopniu, dlatego też przed rozpoczęciem terapii prawie zawsze musi zostać przeprowadzony detoks, czyli kompleksowe odtrucie organizmu. Detoks polega na podaniu bardzo dużej ilości płynów fizjologicznych dożylnie. Jednocześnie braki witamin oraz mikroelementów są uzupełniane. Jest to bardzo ważne, ponieważ pacjent musi czuć się na siłach, aby móc aktywnie uczestniczyć w terapii.

Możliwe jest również prowadzenie terapii w systemie ambulatoryjnym. Różnica jest istotna – pacjent nie rezygnuje z kontaktu z rodziną, a na terapię przychodzi 2-3 razy w tygodniu. Każda sesja trwa kilka godzin. Istnieje też pośrednia metoda, mianowicie pobyt dzienny w stacjonarnym ośrodku leczenia uzależnień. Od poniedziałku do piątku chory musi stawiać się w ośrodku i przebywa tam przez 8 godzin.

Warto pamiętać, że w przypadku terapii ambulatoryjnej i dziennej chory musi wykazywać się silną wolą, tak aby w domowym zaciszu nie sięgać ponownie po alkohol, ponieważ wtedy terapia całkowicie traci swój sens a chory nie odnosi żadnych postępów.