Detox alkoholowy to po prostu odtrucie organizmu. Jest to pewny sposób na uzupełnienie niedoborów elektrolitów, witamin, soli mineralnych, jak i złagodzenia objawów fizycznych, które są związane z abstynencyjnym zespołem. Sprawdźmy gdzie najlepiej wykonać detox oraz jak podczas detoksu czuje się alkoholik.
Definicja detoxu
Detox jest odtruciem organizmu. Ten proces pozwala nam usunąć samoistnie z krwiobiegu pozostałości związków toksycznych, które pochodzą z etylowego alkoholu oraz uzupełnić wszelkie niedobory elektrolitów. Podczas detoksykacji pacjentowi podaje się elektrolity dożylnie. Do tego dochodzą jeszcze witaminy (głównie B1) oraz sole mineralne. Takowe działania pozwalają przywrócić metaboliczną równowagę w organizmie.
Celem detoxu jest głównie przerwanie tak zwanego ciągu alkoholowego oraz złagodzenie skutków fizycznych i psychicznych gwałtownego odstawienia alkoholu. Detoksykacja uzupełnia również poziom płynów w organizmie. Sam proces ten poprawia formę pacjenta, a na dodatek przygotowuje go świetnie do terapii. Pacjentom podaje się magnez, witaminy B1 oraz potas.
Lekarze przeprowadzają badania krwi, jak i także inne testy, które pozwalają na kontrolę wszelkich pozostałości substancji, które są szkodliwe dla naszego organizmu.
Aby móc złagodzić skutki abstynencyjnego zespołu, osobom uzależnionym są podawane środki farmaceutyczne. Co mamy na myśli? Są to leki nasenne, przeciwbólowe oraz także leki uspokajające. Często terapia jest wspierana lekami z grupy – benzodiazepin.
Czy szybki detox jest bezpieczny?
Odtruwanie błyskawiczne organizmu jest marzeniem bardzo wielu osób, które się borykają z niezmiernie nieprzyjemnymi objawami towarzyszącymi odstawieniu alkoholu po ciągach długotrwałych. Warto wiedzieć jednak, że podawanie samych kroplówek nie jest tożsame z detoksykacją organizm. Detoks minimum powinien trwać od siedmiu do dziesięciu dni. Takie kryterium jest także przyjęte przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Czas dokładny odtruwania należy ustalić w sposób indywidualny. Co jest brane pod uwagę? Pod uwagę jest brany sam sposób zaawansowania choroby alkoholowej, poziom toksyn we krwi, stan fizyczny ogólny oraz psychiczny osoby uzależnionej. Bardzo ważne jest, aby proces przebiegał pod kontrolą ścisłą lekarską.
Co się dzieje z alkoholikiem na detoxie?
Detox alkoholika wiąże się niestety z bardzo nieprzyjemnymi objawami u pacjentów, którzy podjęli decyzję o odstawieniu alkoholu. Detoksykacja alkoholowa jest przeprowadzana pod okiem pielęgniarek oraz lekarze. Dzięki obecności specjalistów udaje się przejść ten trudny moment. Chodzi głównie o złagodzenie objawów fizycznych zespołu abstynencyjnego. Co do nich należy? W pierwszej fazie występują bóle głowy, bóle mięśni, nudności, potliwość, biegunki, czy też wymioty. W drugiej fazie z kolei występuje zaburzenie snu, rozdrażnienie, napady agresji, napady lęku, jak i omamy.
Wiele osób nie zdaje sobie do końca sprawy, na czym konkretnie polega detox alkoholika i jest to proces niezwykle skomplikowany. Z tego właśnie powodu część osób się decyduje na detox alkoholowy w domu, nie do końca są świadome, jak wiele objawów psychicznych oraz fizycznych się wiąże z tym.
Gdzie można przeprowadzić detoksykację alkoholową?
Detox, czy też jak kto woli detoksykacja alkoholowa w domu, nie daje z reguły efektów pożądanych. Tego rodzaju detox najczęściej kończy się porażką. W przypadku pacjenta, który przebywał długo w ciągu alkoholowym, objawy psychiczne i fizyczne alkoholowej abstynencji mogą być takie silne, że poradzenie sobie z nimi samodzielnie okazuje się wręcz niemożliwe.
Dlatego właśnie alkoholikom zaleca się zwykle detoksykację alkoholową w szpitalu, klinice, czy też w ośrodku specjalistycznym. Niekiedy alkoholowym detoxem określa się potocznie sposoby domowe leczenia uciążliwego kaca. Jednak musimy sobie zdawać sprawę, że taki właśnie detox nie ma niczego wspólnego z odpowiednią detoksykacją alkoholową. Domowe sposoby alkoholowej detoksykacji organizmu, to przede wszystkim nawadnianie intensywne organizmu, uzupełnienie witamin, glukozy oraz oczywiście braku elektroników. Można to zrobić dzięki odpowiednim środkom bez recepty, czy też przyjmując pokarmy.
Bardzo ważne jest to, aby nie robić niczego na własną rękę. Konsekwencje mogą być naprawdę poważne. Musimy być czujni. Najlepiej być pod opieką specjalisty. Polecamy ośrodki bądź kliniki. W takich miejscach pracują sami specjaliści i osoby, dla których uzależnienia od alkoholu nie mają żadnych tajemnic.
Jako osoby uzależnione powinniśmy wiedzieć, że należy zaufać fachowcom. Nie może być inaczej. Plan odtruwania oraz leczenia alkoholizmu jest jasny i dobierany w sposób indywidualny. Gdy będziemy podążać krok za krokiem, to osiągniemy swój cel. Do tego bardzo ważne jest oczywiście wsparcie najbliższych. Bez bliskich nam osób może być ciężko. Miejmy także świadomość, że najtrudniejsze są początku, a później już z każdym kolejnym dniem i tygodniem jest już prościej.