Alkoholizm - jak pomóc?

Alkoholizm – jak pomóc?

Alkoholizm jest bardzo poważnym uzależnieniem. Niestety coraz więcej osób wzmaga się z tym nałogiem. Na pewno jest to poważna choroba, której nie możemy się pozbyć z dnia na dzień. Bardzo ważne jest także to, że alkoholikiem jest się do końca życia. Niestety nie można sobie pozwolić nawet na łyczka wina, ponieważ może to doprowadzić do powrotu do picia. Jak można pomóc alkoholikowi?

Wsparcie bliskich

Alkoholizm jako problem oraz jako nałóg dotyka różnych grup społecznych. Wśród alkoholików znajdziemy osoby ubogie, bogate, stare, młode, ze wsi, czy też z miasta. Nie ma tutaj żadnej reguły. Alkoholizm może dotyczyć każdego z nas. Musimy wiedzieć, że należy być przede wszystkim czujnym. Mamy na myśli to, że czasami niewinne picie na imprezach ze znajomymi doprowadzi nas do poważnego problemu.

A co w sytuacji, gdy bliska nam osoba wzmaga się z alkoholizmem? Musimy na pewno osobę tą wspierać. Wytykanie jej błędów oraz pewnych popełnianych błędów jest czymś najgorszym, co możemy zrobić. Wsparcie, a nie krytyka. Tego się trzymajmy. Nie można także alkoholika w żadnym wypadku zostawiać samego sobie. Jest udowodnione, że alkoholik, który nie ma wokół siebie nikogo, ma trudniejszą drogę do przebycia. Nie ma na kim się oprzeć, z kim porozmawiać oraz komu wyżalić.

Osoba, która cierpi na alkoholową chorobę, nie powinna sama mieszkać. Może brzydko zabrzmi to, że alkoholik powinien być kontrolowany przez swoich bliskich, ale jest to prawda. Szczególnie na początku drogi zdarza się alkoholikom zbłądzić. Pamiętajmy, że po odstawieniu alkoholu trzeba się zmierzyć z takimi skutkami jak bóle głowy, zawroty, drżenie rąk, mdłości oraz bardzo mocne osłabienie organizmu. W takiej sytuacji jest właśnie konieczne wsparcie drugiej osoby.

Bez specjalistów ani rusz

Musimy także pamiętać, że wsparcie bliskich to jedno, ale z drugiej strony ważna jest pomóc specjalistów. Kogo mamy na myśli? Mamy na myśli oczywiście lekarzy, terapeutów oraz psychologów. Również zadaniem osób bliskich alkoholika jest pomoc w rozpoczęciu leczenia. Wiadomo, że już połową sukcesu jest zrozumienie własnego problemu. Jednak leczenie również jest konieczne.

Do kogo zgłosić się po pomoc? Pomocy, można szukać na wiele sposobów. Polecamy jednak w pierwszej kolejności udanie się do lekarza. Nasz lekarz pokieruje nas dalej. Najczęściej leczenie alkoholizmu zaczyna się od wykonania wszystkich najważniejszych badań. Lekarz, zlecając badania i zapoznając się z ich wynikami, może ocenić jaki jest stan zdrowia osoby leczonej. Będzie wiedział dzięki temu, jakie leczenie zalecić. Po drodze alkoholika czeka także rozmowa z psychologiem. Nie należy się tej rozmowy obawiać. Psycholog chce dla nas dobrze, nie będzie wyśmiewał nas, ani też krytykował. Z naszej strony najważniejsze jest to, aby wszystko opowiedzieć z najmniejszymi szczegółami i niczego nie zatajać. Wszystko, o czym celowo nie powiemy, będzie działało na naszą niekorzyść.

Po takim wstępie i wstępnych informacjach trafimy do odpowiedniego ośrodka. W ośrodku terapeuci zadecydują o najlepszej dla nas terapii. Głównie wybór pada na terapię indywidualną, czy też na terapię grupową. Jedni lepiej czują się podczas tej pierwszej, a inni wolą porozmawiać także z innymi uzależnionymi. Daje im to do zrozumienia, że nie tylko oni borykają się z tego typu problemem. Każdy alkoholik jest inny i każdy w związku z tym wymaga specjalnego podejścia.

Trudny czas

Wiemy doskonale, że alkoholizmu nie da się fizycznie wyleczyć w kilka dni. W związku z tym zarówno przed nami, jak i także przed osobą uzależnioną od alkoholu prawdziwe wyzwanie. Każda terapia ma określony czas trwania. Jednak dalsza walka ma także miejsce po zakończeniu terapii. My jako osoby wspierające osobę uzależnioną powinniśmy jej nie przeszkadzać. Co może przeszkadzać? Na pewno niedopuszczalne jest picie alkoholu przy osobie uzależnionej. Byłoby to naprawdę nieodpowiedzialne. W ogóle w naszym domu (jeśli mieszkamy razem) nie powinien się znajdować żaden alkohol. Lepiej nie kusić losu. Podczas leczenia każdej uzależnionej osoby będą miały miejsce słabsze momenty, w którym czasami osoby uzależnione są o krok od sięgnięcia po alkohol. Jeśli alkohol znajduje się w zasięgu ręki, to sytuacja jest naprawdę kryzysowa.

Możemy także zadbać, aby osoba uzależniona znalazła dla siebie jakieś zajęcie. Jedni będą próbować swoich sił w amatorskim sporcie, a inni będą marzyć o wyciszeniu przy robótkach ręcznych, układaniu puzzli, czy też czytaniu książek. Nie krytykujmy wybranych zajęć. Najważniejsze jest to, aby osoba leczona nie siedziała bezczynnie na kanapie i gapiła się w telewizor. Po pierwsze jest to strata czasu, a po drugie osoba uzależniona może nawet z nudów sięgnąć po alkohol.

Jak widać, alkoholikowi można pomóc na różne sposoby. Pomimo tego, że walka jest trudna, wyczerpująca oraz nierówna, to nie możemy zostawić osoby uzależnionej samej w sobie. Byłoby to naprawdę nieodpowiedzialne. Nie dopuśćmy do takiej sytuacji. Zadbajmy o powrót osoby uzależnionej do sprawności i życia sprzed uzależnienia.