Bezsenność po alkoholu – wpływ alkoholu na sen

Nasze możliwości oraz to jak się czujemy danego dnia w dużej mierze zależy od tego jak spaliśmy w nocy. Na jakość naszego snu ma wpływ wiele czynników a jego normalny przebieg pozwala nam dobrze funkcjonować. Istnieje wzorzec normalnego snu, który składa się z dwóch naprzemiennych stanów snu, w którym fale mózgowe wykazują różne rodzaje aktywności

[cmsmasters_row data_shortcode_id=”k0zaz75afx” data_padding_bottom_mobile_v=”0″ data_padding_top_mobile_v=”0″ data_padding_bottom_mobile_h=”0″ data_padding_top_mobile_h=”0″ data_padding_bottom_tablet=”0″ data_padding_top_tablet=”0″ data_padding_bottom_laptop=”0″ data_padding_top_laptop=”0″ data_padding_bottom_large=”0″ data_padding_top_large=”0″ data_padding_bottom=”50″ data_padding_top=”0″ data_bg_parallax_ratio=”0.5″ data_bg_size=”cover” data_bg_attachment=”scroll” data_bg_repeat=”no-repeat” data_bg_position=”top center” data_color=”default” data_bot_style=”default” data_top_style=”default” data_padding_right=”3″ data_padding_left=”3″ data_width=”boxed”][cmsmasters_column data_width=”1/1″ data_shortcode_id=”wztouh9l5″ data_animation_delay=”0″ data_border_style=”default” data_bg_size=”cover” data_bg_attachment=”scroll” data_bg_repeat=”no-repeat” data_bg_position=”top center”][cmsmasters_text shortcode_id=”bqxpn9gly” animation_delay=”0″]

Nasze możliwości oraz to jak się czujemy danego dnia w dużej mierze zależy od tego jak spaliśmy w nocy. Na jakość naszego snu ma wpływ wiele czynników a jego normalny przebieg pozwala nam dobrze funkcjonować. Istnieje wzorzec normalnego snu, który składa się z dwóch naprzemiennie występujących stanów snu, w którym fale mózgowe wykazują różne rodzaje aktywności:

  •  sen wolnofalowy – jest to powolny głęboki sen i zwykle stanowi 75% snu w nocy,
  •  sen z szybkimi ruchami gałek ocznych (REM) i jest on mniej spokojny. Stanowi on 25% snu w nocy, może się on powtarzać co około 90 minut i trwać jednorazowo od 5 do 30 minut.

Spożywanie alkoholu zaburza przebieg snu na prawie każdym etapie i może prowadzić do bezsenności alkoholowej. Spożywanie alkoholu może zaburzyć strukturę i czas trwania stanu snów. Może też zmienić długość snu i wpłynąć na zmianę czasu potrzebnego do zaśnięcia.
Naukowcy nie potrafią wyjaśnić złożoności funkcji zachodzących w organizmie podczas snu.  Natomiast brak snu po alkoholu wiąże się z problemami zdrowotnymi oraz zwiększonym ryzykiem zaburzeń depresyjnych oraz chorób serca.

Alkohol i sen – brak snu po alkoholu

Często alkohol spożywany jest przez osoby mające problemy z zaśnięciem. Po chwilowym pobudzeniu przychodzi działanie uspokajające, które może spowodować szybsze zaśnięcie. Jednak przeprowadzone badania potwierdzają, że alkohol wypity na godzinę przed zaśnięciem zakłóci nam sen w drugiej połowie okresu snu. Efekt jest tego taki, że następuje przebudzenie i brak snu po alkoholu a następnie problemy z zaśnięciem. Przy dłuższym spożywaniu alkoholu zmniejsza się działanie nasenne podczas gdy jego wpływ na zaburzenie snu wzrasta.

Bezsenność po alkoholu

Alkohol wypity na sześć godzin przed snem znacznie zwiększa stan czuwania w drugiej połowie snu, mimo że alkohol został wydalony z organizmu. Naukowcy twierdzą, że alkohol długotrwale wpływa na regulację snu przez organizm.
Długotrwałe spożywanie alkoholu powoduję większe ryzyko bezdechu sennego, zwłaszcza wśród pijących, którzy chrapią.
Obturacyjny bezdech senny to choroba spowodowana powtarzającymi się wielokrotnie w czasie snu epizodami zatrzymania oddychania (bezdechów) lub jego znacznego spłycenia (hipowentylacji). Spowodowany jest on zwężeniem lub zamknięciem górnego kanału powietrznego, którego następstwem jest przerwanie oddychania. Picie alkoholu przed snem może zwężać drogi oddechowe powodując epizody bezdechu o osób zdrowych .

Pomoc znajdziesz na naszej podstronie dotyczącej Esperalu: Wszywka Poznań

Zaburzenia snu – bezsenność alkoholowa

Wpływ alkoholu na bezdech jest bardzo ważny ponieważ osoby pijące dwa lub więcej drinków dziennie przez zmęczenie są pić razy bardziej narażone na wypadki drogowe. Prowadzone badania wykazały, że osoby z bezdechem sennym, chrapiące i spożywające alkohol są w szczególności narażone na zawał serca, arytmie, udar lub nawet nagła śmierć.
Osoby z poważnymi zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu będą narażone na:

  • Będą zmęczone w ciągu dnia,
  • Odczują spadek jakości snu,
  • Będą odczuwać brak snu po alkoholu,
  • Często będą się przebudzały,
  • Dłużej będą zasypiały.

Logicznym byłoby myślenie, że osoby z zaburzeniami związanymi z nadużywania alkoholu, które skończą pić wrócą do normalnego wzorca snu. Natomiast odstawienie alkoholu w rzeczywistości może skutkować zespołem odstawienia alkoholu,. Zespół ten również może wywołać bezsenność i utrzymującą się fragmentacje snu.
Brak snu to jeden z najczęściej występujący z objawów u osób po odstawieniu alkoholu po zaprzestaniu picia.

Poza tym zespół odstawienia alkoholu może prowadzić do:

  • Nasilony sen REM,
  • Niespokojny sen,
  • Liczne przebudzenia w ciągu nocy,
  • Sen składający się głownie z krótkich okresów niespokojnego snu.

Regeneracja i nawrót choroby

Po okresie odstawienia alkoholowego mogą powrócić prawidłowe wzorce snu.  Istnieje jednak ryzyko, że w przypadku niektórych nigdy one nie powrócą nawet po latach trzeźwości. Podczas rekonwalescencji sen jest słaby ze zwiększoną czujnością co skutkuję mniejszą regeneracją i zmęczeniem.
Ironią jest to, że osoby powracające do picia w trakcie rekonwalescencji będą miały głębszy sen. Jest to efekt, który powoduje nawrót wielu osób do picia lecz jest to jednak działanie krótkookresowe i w konsekwencji następuje nawrót do zaburzeń snu.

Informacje o pomocy terapautycznej znajdziesz tutaj: Terapia uzależnień

[/cmsmasters_text][/cmsmasters_column][/cmsmasters_row]