Co się dzieje po odstawieniu alkoholu?

Co się dzieje po odstawieniu alkoholu? Z chorobą alkoholową zmaga się wiele osób. Regularne spożywanie tej używki wiąże się z gromadzeniem w organizmie toksyn, które mogą zaburzać pracę wszystkich układów. Jako środek psychoaktywny alkohol oddziałuje również na układ nerwowy. Codzienne picie wywołuje zmiany dotyczące percepcji i odczuwania emocji. Aby rozpocząć terapię i leczenie uzależnienia konieczne jest odstawienie używki i oczyszczenie organizmu z nagromadzonych toksyn. Zaprzestanie picia w dłuższej perspektywie przynosi wyłącznie pozytywne skutki. W pierwszych dniach może wiązać się jednak z nieprzyjemnymi objawami. Co warto wiedzieć na ten temat?

Na czym polega detoks alkoholowy?

Oczyszczanie organizmu wiąże się z usuwaniem toksyn i wsparciem pracy organów. Zaleca się przechodzić detoksykację pod okiem specjalistów. Pacjentom podawane są wówczas potrzebne witaminy i pierwiastki, które uzupełniają powstałe niedobory. Konieczne jest też wyrównanie gospodarki wodno-elektrolitowej. Po zakończeniu procesu organizm jest nie tylko oczyszczony ze szkodliwych substancji, ale również wzmocniony. Czas i przebieg detoksu są zależne od wielu czynników indywidualnych. Ważne jest to, jak długo i w jakich dawkach używka była przyjmowana. Znaczenie ma również ogólny stan zdrowia pacjenta i wystąpienie ewentualnych dodatkowych problemów, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Kto powinien poddać się detoksykacji?

Odstawienie napojów wysokoprocentowych i zadbanie o kondycję swojego organizmu zaleca się wszystkim osobom, które spożywają je regularnie lub ze znaczną częstotliwością. Jeżeli zaprzestanie picia nie stanowi problemu, oczyszczania można dokonać samodzielnie. Warto wykonać wówczas podstawowe badania z krwi i moczu, które pomogą ustalić zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Osoby, które doświadczają trudności z zaprzestaniem picia, objawów uzależnienia i zespołu odstawiennego powinny przejść detoks pod okiem specjalistów. Co należy wiedzieć o zespole odstawiennym i oczyszczaniu?

Co się dzieje po odstawieniu alkoholu – reakcja organizmu

W przypadku osób spożywających alkohol regularnie, jego odstawienie może wiązać się z szeregiem nieprzyjemnych objawów. Zespół odstawienny dotyczy zarówno odczuć fizycznych, jak i psychicznych. Pierwsze trudności można napotkać już ok. 6 godzin po zaprzestaniu picia. Używka wpływa m.in. na działanie układu krwionośnego, trawiennego, moczowego i nerwowego. Wszelkie nieprzyjemne doznania wiążą się z zachodzącymi w organizmie zmianami metabolicznymi. Każda z reakcji może, ale nie musi wystąpić u poszczególnych pacjentów. Według zaleceń czas detoksykacji powinien wynosić min. 7-10 dni. Często trwa ok. 2 tygodni.

Do objawów fizycznych zalicza się zwykle przyspieszoną pracę serca, podwyższone ciśnienie tętnicze oraz bóle i zawroty głowy. Pacjenci często doświadczają też problemów takich jak wymioty lub biegunka. Możliwe jest też doświadczenie nadmiernej potliwości, bólu i drżenia mięśni. Fizyczne objawy są charakterystyczne dla pierwszej fazy odtruwania. Nie będą więc towarzyszyły pacjentom przez cały czas trwania detoksu. W późniejszej fazie wyraźne mogą się stać objawy psychiczne. Zalicza się do nich ogólne rozdrażnienie, stany depresyjne, stany lękowe, zaburzenia rytmu snu i napady agresji. Niektórzy pacjenci doświadczają też halucynacji i zaburzeń osobowości. Ze względu na nieprzyjemne objawy bardzo ważne jest poddawanie się procesowi odtruwania pod okiem specjalistów. Osoby przechodzące proces oczyszczenia mają wówczas dostęp do opieki psychologicznej oraz środków farmakologicznych łagodzących symptomy zespołu odstawiennego.

Co zmienia się po odstawieniu alkoholu – zalety

Po przejściu detoksu pacjenci podejmują zwykle terapię i działania ułatwiające życie bez sięgania po używkę. Warto zwrócić uwagę na pozytywne aspekty zaprzestania picia. W dłuższej perspektywie brak spożywania alkoholu znacznie obniża ryzyko zapadania na nowotwory i choroby związane z układem krążenia. Zaprzestając sięgania po używkę wpływającą destruktywnie na wiele organów można doświadczyć poprawy w ich funkcjonowaniu. Wiele osób przestaje więc skarżyć się na bóle głowy czy brzucha. Poprawie ulega też zdrowie psychiczne – obniża się ryzyko występowania lęków i depresji. Można liczyć też na wyższą jakość snu i brak budzenia się w ciągu nocy. Zauważalna jest również lepsza zdolność koncentracji i poprawa pamięci. Osoby, które nie piją mają też wyższy poziom motywacji i łatwiej jest im podejmować działania. W efekcie pozytywnych skutków odstawienia alkoholu dochodzi zwykle do polepszenia samooceny i relacji społecznych. Osobom niepijącym łatwiej przychodzi też zadbanie o swoje zdrowie i dobrą kondycję. Spożywane witaminy i minerały nie są regularnie wypłukiwane z organizmu. Dzięki motywacji i lepszemu samopoczuciu możliwe jest podejmowanie aktywności fizycznej.

Etap oczyszczania może być trudnym doświadczeniem. Skorzystanie z pomocy specjalistów umożliwi osiągnięcie sukcesu i poprawę stanu zdrowia. Podejmując pierwszy krok na drodze do wyleczenia się z nałogu można odmienić wszystkie aspekty swojego życia.