Co to jest wszywka alkoholowa?

Co to jest wszywka alkoholowa?

Co to jest wszywka alkoholowa? Alkoholizm jest dla człowieka bardzo niebezpiecznym rodzajem uzależnienia. Postępująca choroba szybko niszczy zdrowie fizyczne, wywołuje aktywną degradację moralną, sprawia, że życie jest po prostu nie do zniesienia: plany upadają, cierpią krewni, przyjaciele, koledzy. Obecnie istnieje kilka popularnych metod radzenia sobie z uzależnieniem od alkoholu. Jedną z najskuteczniejszych jest wszywka alkoholowa, która pozwala postawić przed pacjentem poważną barierę psychiczno-fizyczną, eliminując chęć zastosowania kolejnej dawki alkoholu w obawie przed nieznośnym bólem i udręką. Każdy zmagający się z problemem alkoholowym ma możliwość skorzystania z tego sposobu wychodzenia z alkoholizmu w ośrodku leczenia uzależnień Odoklinika.

Co to jest wszywka alkoholowa?

Farmakoterapia alkoholizmu jest sprawdzonym i efektywnym sposobem na wyjście z uzależnienia od alkoholu. Wprowadzenie leków blokujących głód etanolu poprzez wszczepianie kapsułek z substancją Esperal pod skórę lub mięsień przynosi doskonałe efekty. W ośrodku leczenia alkoholizmu Odoklinika zabieg taki jak wszywka alkoholowa jest wykonywany przez doświadczonych chirurgów, którzy na co dzień pomagają pacjentom pozbyć się nałogu. Ilość podawanych kapsułek jest dostosowana do wagi danej osoby, przestrzegając zaleceń producenta leku. Pacjent przed podaniem Esperalu jest poinformowany o jego działaniu i konsekwencjach picia alkoholu po wykonanym zabiegu.     

Wszywka alkoholowa jest metodą emocjonalnej i stresowej psychoterapii uzależnienia od alkoholu, polegająca na niemożności jego zażywania  ze względu na możliwość wystąpienia śmiertelnych konsekwencji dla organizmu. Esperal jest bezpieczny dla organizmu przy braku alkoholu we krwi, blokuje produkcję enzymu odpowiedzialnego za usuwanie z organizmu niezwykle toksycznego metabolitu alkoholu etylowego, aldehydu octowego.Tak więc nawet małe dawki alkoholu mogą spowodować poważne zatrucie. Po wszyciu Esperal jest stopniowo bardzo powoli wchłaniany przez organizm, dzięki czemu daje długi okres remisji.

Wszywka alkoholowa – jak wygląda procedura?

Przed zabiegiem konieczne jest, aby we krwi nie było alkoholu i jego metabolitów. Przez 3-5 dni pacjent powinien całkowicie powstrzymać się od picia napojów zawierających alkohol, pozwoli to na oczyszczenie organizmu z resztek alkoholu i produktów jego rozkładu, a także przywróci uzależnionego do stanu świadomości i zrozumienia co się dzieje wokół. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesny. Zajmuje to nie więcej niż 15 minut. Wcześniej odbywa się rozmowa z lekarzem. Cały proces to niewielki zabieg chirurgiczny: lekarz robi małe nacięcie, wkłada kapsułki pod skórę lub do mięśni, a następnie wszystko zszywa. Mała rana szybko się goi. Wszywka jest stosowana w trudno dostępne miejsca na plecach, miejsce pod łopatką, pośladki.

Wszywka alkoholowa – mechanizm działania

Działanie wszywki alkoholowej z Esperalem trwa do 12 miesięcy. W tym okresie wszyta substancja stopniowo dostaje się do krwiobiegu i jest tam w określonym stężeniu, co gwarantuje przykre bolesne konsekwencje dla stanu fizjologicznego pacjenta podczas picia alkoholu. Po wypiciu nawet niewielkiej dawki napojów alkoholowych pacjent zaczyna odczuwać: kołatanie serca, panikę, nudności, wymioty, dzwonienie w uszach, ból w klatce piersiowej, bóle głowy i inne negatywne skutki działania leku.

Dla zastosowania wszywki alkoholowej w ośrodku leczenia uzależnień przeprowadzana jest odpowiednia procedura:

  • Kompleksowa detoksykacja, która pozwala usunąć z organizmu resztki alkoholu, a także toksyczne produkty jego rozkładu.
  • Procedury diagnostyczne są wykonywane w celu ustalenia obecności przeciwwskazań do stosowania Esperalu.
  • Psychoterapeuta współpracuje z pacjentem w celu stworzenia u niego stabilnej motywacji do leczenia – bez motywacji szansa na wyzdrowienie jest ograniczona.

Dlaczego leczenie uzależnienia od alkoholu w Odoklinice działa?

Lekarze i psychoterapeuci pracujący z osobą uzależnioną od alkoholu dopasowują terapię do jego konkretnych potrzeb. Jedną z nich wychodzenie z uzależnienia z wykorzystaniem wszywki alkoholowej. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty stosowana jest psychoterapia indywidualna i grupowa a także rodzinna. Każdy pacjent może uczestniczyć w terapii organizowanej nad morzem co sprzyja abstynencji i przemyśleniom na temat życia bez nałogu. Jeżeli do ośrodka zgłasza się osoba z ciężkim uzależnieniem przeprowadzany jest detoks, czyli odtrucie organizmu. To nie wszystko, dla pacjentów oferowane są warsztaty nawrotowe wzmacniające chęć do pracy nad samym sobą.

Konsekwencje spożycia alkoholu po wszywce alkoholowej

Esperal (disulfiram) w organizmie blokuje działanie acetaldehyderogenazy, enzymu przeznaczonego do rozkładania toksycznego aldehydu, którego działanie powoduje u człowieka objawy kaca. Jest produktem pośrednim rozpadu cząsteczek etanolu. Jeśli zaszyta osoba wypije chociaż trochę alkoholu, reakcja jego organizmu będzie bardzo gwałtowna, doświadczy nieprzyjemnych objawów podobnych do zawału serca lub ciężkiego zatrucia.

Trzeba mieć świadomość, że wszywka alkoholowa należy do radykalnych metod prowadzących do wstrzemięźliwości alkoholowej, nawet u wieloletnich alkoholików. Jeżeli osoba uzależniona od alkoholu zdecyduje się terapię w prywatnym ośrodku odwykowym, będzie nie tylko mogła poddać się wszyciu Esperalu, ale także przejść terapię stacjonarną która może trwać dwa tygodnie lub nawet osiem tygodni. Pod opieką lekarzy i terapeutów łatwiej znaleźć sposób rozwiązania swoich problemów. Każdy pacjent otrzymuje zakwaterowanie z wyżywieniem, pomoc medyczną w tym psychologiczną i terapię psychoaktywną.