Co zrobić z osobą uzależnioną od alkoholu?

Co możemy zrobić, aby pomóc osobie uzależnionej od alkoholu?

Wyobraźmy sobie, że bliska nam osoba jest uzależniona od alkoholu. Kiedy pojawia się taki problem, najcięższym zadaniem jest zmotywowanie chorego do podjęcia leczenia. Przekonanie takiej osoby jest trudne, a samo zaczynanie rozmowy na ten temat powoduje najczęściej złość bądź jedynie drwinę i brak zainteresowania dalszą rozmową. Wyjście z nałogu jest jednak możliwe. Co zrobić z alkoholikiem i jak przemówić takiej osobie do rozsądku? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią i rozwiania swoich wszelkich wątpliwości związanych z tym tematem.

 

 

Czego nie mówić osobie uzależnionej od alkoholu?

Aby wiedzieć, jak rozmawiać z alkoholikiem i jak je pomóc, należy przede wszystkim wiedzieć, czego nie powinniśmy robić jeżeli mamy do czynienia z taką osobą. Bliscy osób będących w nałogu często w zły sposób podchodzą do tematu. Nie jest to jednak zła wola. Strategii jest wiele, jednakże najczęściej ma miejsce proszenie, wręcz błaganie o zmianę oraz stosowanie gróźb. Obie metody są niestety nieskuteczne i najczęściej występują zamiennie – kiedy jedna strategia nie pomaga,  na jej miejsce wskakuje inna, równie nieefektywna. 

Ponadto, kiedy bliscy próbują pomóc uzależnionemu, pojawiają się zjawiska typowe dla współuzależnienia tj. nadmierna odpowiedzialność i nadmierne kontrolowanie. W przypadku pierwszego zjawiska ma miejsce branie na siebie odpowiedzialności za skutki picia tj. sprzątanie rozrzuconych butelek czy puszek i płacenie za czynsz, bo pieniądze uzależnionego są wydawane na alkohol. W przypadku nadmiernej kontroli bliska osoba na przykład przeszukuje dom w poszukiwaniu ukrytego alkoholu i wylewa go oraz bardzo często sprawdza, dlaczego chory spóźnia się do domu po pracy i czy przypadkiem nie poszedł do baru. Najczęstszą przyczyną braku bezskuteczności tych działań jest tak naprawdę brak związanych z nimi konsekwencji – tzn. groźby, które rzucamy, są tylko groźbami – jeżeli mówimy, że złożymy pozew o rozwód, a tak naprawdę tego nie robimy, to zmian nie będzie.

 

 

 

Co zrobić z osobą uzależnioną od alkoholu?

Jak zatem pomóc alkoholikowi? Najlepszym rozwiązaniem jest zrozumienie tego, że sami nie pomożemy takiej osobie, jeżeli ona sama nie zechce się zmienić. Proszenie czy grożenie nic nie da, jeśli chory nie ma świadomości, że jego zachowanie może doprowadzić do rozpadu związku czy rodziny. To jest bardzo trudne, ale alkoholik musi sam zobaczyć, że ma problem który wymaga leczenia. Pomoc można uzyskać przede wszystkim w Poradniach Leczenia Uzależnień. Jeżeli sami nie jesteśmy w stanie sprawić, aby osoba w nałogu zdecydowała się na podjęcie leczenia, istnieje też inna możliwość. Udanie się do Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która może wydać nakaz leczenia. Warto sprawdzić, czy nie ma takiej w pobliżu miejsca naszego zamieszkania. Nie można również zapomnieć, że można również zgłosić sprawę na policję, jeżeli alkoholizm łączy się z występowaniem przemocy. Wtedy policja może na przykład założyć Niebieską Kartę, której zadaniem jest ochrona osoby, która doświadcza przemocy. 

 

Alkoholik podjął leczenie – co robić, jak wspierać?

Jeżeli jesteśmy w sytuacji, kiedy alkoholik już podjął leczenie, to przede wszystkim należy mu w tym nie przeszkadzać. Co to znaczy? Przede wszystkim nie dawać żadnych wskazówek, które mimo tego, że pojawiają się z powodu troski, to nie powinny mieć miejsca. Nie należy również wymagać, aby chory nagle się zmienił. Jedyne, co warto robić, to być cierpliwym i miłym dla takiej osoby. Pytać, jak się czuje, ale nie wymagać streszczania tego, co dzieje się na terapii. Nie należy również wyręczać takiej osoby z codziennych obowiązków. Powinna być ona świadoma, że jest częścią rodziny i również musi uczestniczyć w jej życiu, a nie tylko biernie tkwić w relacjach i nie pomagać. Co jeszcze warto robić? Przede wszystkim nie pić przy tej osobie i nie wychodzić z nią do miejsc, gdzie polewany jest alkohol, ponieważ może to pogarszać sprawę. Alkoholicy mają głód alkoholowy i widok chociażby kieliszka wina może go znacznie wzmocnić. Warto zatem okazywać wsparcie oraz zrozumienie. 

 

Co po zakończeniu terapii leczenia alkoholizmu? 

W końcu nadchodzi moment, kiedy osoba uzależniona od alkoholu kończy swoją terapię i może pojawić się w głowie mylne myślenie, że to już koniec problemów. Niestety, ale alkoholizm może znów wrócić. Dlatego też warto cały czas wspierać i być obok takiej osoby i spędzać razem dużo wspólnego czasu. Samotność nie jest dobra dla osób po terapii, ponieważ może wtedy pojawić się chęć picia, jeśli nic innego nie będzie zajmować myśli takiej osoby. Warto zwracać uwagę, czy osoba po terapii nie zaczyna czegoś ukrywać. Wszelkie podejrzenia należy sprawdzać i jeżeli pojawi się nawrót choroby alkoholowej należy natychmiast udać się do specjalisty. Nie należy również zapominać o sobie, ponieważ skutki picia odbijają się również na osobach, które są bliskimi chorego. Stres i ponoszenie klęski w rozmowach z chorym bardzo często osłabiają organizm. Warto skupić się na odbudowywaniu relacji.