Czy można przestać pić bez terapii?

Czy można przestać pić bez terapii?

Czy można przestać pić bez terapii? Picie napojów alkoholowych wiąże się z problemami natury fizycznej oraz psychicznej. Człowiek rozumie, że postępuje źle, ale nie może pozbyć się uzależnienia. Zwłaszcza jeśli w pobliżu nie ma nikogo, kto mógłby pomóc i wyjaśnić, co jest przyczyną tego problemu, który dotyczy wszystkich dziedzin życia. Aby przestać pić, nie wystarczy zrozumieć, że jest to złe.Trzeba zadecydować, że trzeba z tym walczyć. Alkoholizm nie jest problemem fikcyjnym. Każda osoba, dla której alkohol jest częścią życia, powinna zastanowić się, ile pije i jak wpływa na niego i na otoczenie.

Czy można przestać pić bez terapii?

Specjaliści są zdania, że organizm nie od razu uzależnia się od alkoholu. Zespół odstawienia, który prowadzi do alkoholizmu, pojawia się później. Człowiek nie może oprzeć się pragnieniu picia, wydaje mu się, że jest to sposób na odwrócenie uwagi od problemów. Jeśli nie przestaniesz pić na czas, nadużywanie alkoholu może prowadzić do negatywnych konsekwencji – degradacji psychicznej, gdy nawet małe dawki napojów alkoholowych prowadzą do ciężkiego zatrucia. Z biegiem czasu stan pogarsza się, dlatego ważne jest, aby już na wczesnym etapie rozpoznawać oznaki nadmiernego uzależnienia od alkoholu.

Czy zrezygnowanie z picia alkoholu jest możliwe bez terapii odwykowej? Na wczesnym etapie problemu alkoholowego, gdy można liczyć na wsparcie rodziny wyjście z nałogu wydaje się możliwe. Ale już wtedy skorzystanie z pomocy psychoterapeuty jest bardzo wskazane, dotyczy to spotkań indywidualnych, grupowych a także terapii rodzinnej. Podczas zajęć łatwiej zrozumieć swój problem, jego podłoże, można utrzymać wysoki poziom motywacji w unikaniu alkoholu co zapobiega powrotowi do nałogu. Osoby z poważnym problem alkoholowym nie radzą sobie z samodzielnym wychodzeniem z nałogu, ponieważ objawy odstawienia są bardzo uciążliwe. W tym przypadku konieczne jest leczenie odwykowe w ośrodku uzależnień i przejście detoksykacji organizmu, często zastosowaniu wszywki alkoholowej oraz psychoterapii a wszystko pod okiem doświadczonych terapeutów. To oni pomogą wrócić do dawnej funkcjonalności.

Czy spożywanie napojów alkoholowych zawsze prowadzi do uzależnienia?  

Czy to prawda, że, napoje alkoholowe pomagają się zrelaksować i złagodzić stres.To jedno z największych nieporozumień. Alkohol wcale nie jest gwarancją wypoczynku. Wręcz przeciwnie, stwarza iluzję odprężenia poprzez oszukiwanie komórek mózgowych. Kiedy człowiek pije i wydaje mu się, że staje się spokojniejszy, napięcie w układzie nerwowym pozostaje. I warto, aby stan odurzenia się skończył, ponieważ rośnie wykładniczo. W rezultacie alkohol tylko maskuje stres.

Inne błędne twierdzenie – lekkie napoje alkoholowe nie są tak szkodliwe jak mocne. Uważa się, że piwo wyrządza organizmowi znacznie mniej szkód niż wódka. Nie traktuj tego stwierdzenia poważnie. To właśnie lekkość prowadzi do negatywnych konsekwencji. Kiedy ktoś pije piwo, wydaje mu się, że odurzenie jest dość nieznaczne. W rezultacie picie często nie ogranicza się do jednej, dwóch lub nawet trzech butelek.

Pamiętaj, że uzależnienie od alkoholu to poważna choroba, której w wielu przypadkach nie da się leczyć w domowych warunkach. W zaawansowanych przypadkach nie da się obejść bez pomocy lekarza i psychoterapeuty, ponieważ nieprawidłowe lub niewystarczające działania mogą prowadzić do śmierci. Najczęściej jedynym wyjściem jest leczenie alkoholizmu w ośrodku odwykowym.

Nowoczesne metody psychoterapii przy wychodzeniu z nałogu alkoholowego

Niezależnie od tego, czy osoba uzależniona szuka pomocy u specjalisty, idzie na terapię alkoholową do środka odwykowego, czy próbuje samodzielnie wyleczyć alkoholizm, istnieje szereg wskazówek, którymi może się kierować. Po pierwsze, trzeba zrozumieć, co dokładnie doprowadziło do uzależnienia od alkoholu. Być może są to przyjaciele, którzy nieustannie piją alkohol, imprezy firmowe, które nie mogą obejść się bez mocnych napojów, członek rodziny, który często pije. Gdy tylko dana osoba zrozumie źródło problemu i zacznie się go pozbywać, wynik leczenia nie potrwa długo.

Oczywiście sama zmiana otoczenia nie wystarczy. Pomimo tego, że część problemów psychologicznych osoby uzależnionej od alkoholu leży właśnie w czynniku społecznym, nie można wykluczyć cech indywidualnych. Osoba całkowicie zadowolona ze swojego życia, żyjąca w harmonii ze swoim wewnętrznym światem, nie będzie szukała pocieszenia w butelce alkoholu. Bardzo często do alkoholizmu prowadzi niezadowolenie z życia, z obecnego stanu rzeczy lub innych czynników psychologicznych. Dlatego jeśli nie przestaniesz pić na czas, możesz pozostać przy niespełnionych marzeniach i złym stanie zdrowia.

Podstawą leczenia uzależnień są właśnie interwencje psychoterapeutyczne: praca z motywacją, emocjami, zachowaniem i myślami. Różni ludzie pomagają w różnych sprawach, więc im więcej opcji i form pomocy, tym lepiej. Jednak ważne jest, aby wybierać tylko te, które wykorzystują metody o udowodnionej skuteczności: poradnictwo motywacyjne i terapię poznawczo-behawioralną.Terapeuta zachęca do wprowadzania zmian i utrwala motywację do nich. A to pozwala na zrealizowanie swojego dążenia jakim jest trzeźwość.

Samodzielne wyjście z nałogu alkoholowego jest niezwykle trudne, najczęściej okazuje się niemożliwe. Konieczny jest indywidualnie dopasowany plan leczenia jaki zapewnia ośrodek odwykowy oferując studium terapii uzależnień i wsparcie na każdym etapie. Jego rezultaty można odczuć już na pierwszej terapii podczas rozmowy z doświadczonym psychologiem, jednak utrzymanie pozytywnych efektów wymaga regularnych spotkań nawet po zakończeniu leczenia odwykowego.