Czy terapia alkoholowa pomaga?

Czy terapia alkoholowa pomaga?

Czy terapia alkoholowa pomaga? Częste spożywanie alkoholu powoduje ogólnoustrojowe szkody zdrowotne, zaburza pracę niemal wszystkich narządów i układów wewnętrznych. Dlatego w leczeniu osób uzależnionych terapia alkoholowa powinna być kompleksowa, korygująca wszystkie powstałe zaburzenia. W ośrodku leczenia uzależnień Odoklinika lekarze specjaliści opracowują plan leczenia indywidualnie dla każdego pacjenta, biorąc pod uwagę stan zdrowia, wywiad, stopień uzależnienia i inne czynniki. Takie działania prowadzą do uzyskania pozytywnego rezultatu leczenia i wyjścia pacjenta z alkoholizmu.

Czy terapia alkoholowa pomaga?

Terapia alkoholizmu jest najważniejszą metodą leczenia. Pomaga nie nadużywać napojów alkoholowych, a także całkowicie przestać pić. Odoklinika stosuje unikalne terapeutyczne metody oddziaływania na alkoholika. Celem których jest pomoc w radzeniu sobie z uzależnieniem od alkoholu i zapobieganie nawrotom. Podstawą terapii jest praca samego pacjenta. Lekarz pomaga mu uporać się z chorobą, ale nie może zrobić tego za niego. Dlatego terapia alkoholowa oferowana jest tym osobom, które mają wewnętrzne nastawienie do przezwyciężenia nałogu, są chętne do poświęcenia wysiłku, czasu, są świadome potrzeby zmian i godzą się na nie.

W ośrodku odwykowym każdy pacjent korzysta z konsultacji, poddawany jest detoksowi, prowadzona jest psychoterapia indywidualna i rodzinna. Jeżeli jest taka potrzeba pacjent może poddać się wszyciu Esperalu (wszywka). Jest poinformowany o skutkach „przepicia wszywki” które wiążą się z podwyższonym ciśnieniem krwi, przyspieszeniem akcji serca, poceniem się, zaczerwienienie skóry, gorączką, objawami paniki.

Ponadto podczas terapii można skorzystać z warsztatów nawrotowych wzmacniających motywację do stałej pracy nad sobą. W trakcie leczenia rozwiązywane są zarówno zadania doraźne (złagodzenie łaknienia alkoholu, zatrzymanie dyskomfortu spowodowanego odstawieniem alkoholu), jak i globalne (pomoc pacjentowi w powrocie do rzeczywistości, przywrócenie integralności osobowości, przezwyciężenie zaburzeń nerwicowych).

Czy taka terapia alkoholowa pomaga? Tak, każda osoba uzależniona która chce wyjść z nałogu alkoholowego powraca do normalnego życia.  Ich organizm jest wzmocniony, nawodniony i odżywiony, pacjenci ośrodka są o wiele silniejsi nie tylko fizycznie, ale również psychicznie. Poznali przyczyny swojego alkoholizmu, konsekwencje nadużywania alkoholu i dlatego chętnie uczestniczą w kolejnych programach profilaktyki uzależnień. W klinice każdy pacjent ma zapewnione komfortowe warunki do skutecznej terapii alkoholizmu. Może taką terapię odbyć również nad morzem w systemie stacjonarnym oraz dziennym.

Terapia alkoholizmu daje pozytywny wynik

Oczywiście w ośrodku stosuje się różne metody leczenia alkoholizmu. Jeśli osoba jest w stanie upojenia alkoholowego, poddawana jest odtruciu. Dopiero gdy alkoholik pozbędzie się z organizmu substancji toksycznych, zacznie mówić, poruszać się i komunikować bez trudności, rozpoczyna się kolejny etap leczenia. Etanol i produkty jego rozpadu są toksyczne, powodują ciężkie zatrucie, pojawia się zespół abstynencyjny. W pierwszym etapie leczenia w celu złagodzenia objawów negatywnych stosuje się leki pomocnicze. Jeśli zespołowi odstawiennemu towarzyszy niepokój, strach, zaburzenia snu i zachowania, stosuje się środki uspokajające i nasenne o szybkim działaniu.

Opierając się na doświadczeniu lekarzy z ośrodka odwykowego, można śmiało powiedzieć, że psychoterapia jest bardzo ważnym czynnikiem tylko w połączeniu z terapią lekową. Pomaga zapewnić osobie zdolność do przezwyciężenia psychicznego i fizycznego pragnienia alkoholu. Pomaga także pozbyć się wszystkich (lub większości, w zależności od tego, jak bardzo dana osoba zostanie poddana kompleksowemu leczeniu) negatywnych skutków uzależnienia od alkoholu. Terapeuta w czasie spotkań z osobą uzależnioną ustala zmiany, które musi on wprowadzić w życie i motywuje go do wytrwałości. Terapia alkoholowa może być stacjonarna w ośrodku odwykowym i trwać do 2 do 8 tygodni lub otwarta polegająca na spotkaniach z terapeutą.  

Rozmowy psychoterapeutyczne mogą odbywać się w:

  • Grupie.
  • Indywidualnie.

Każda osoba powinna czuć się komfortowo nie tylko słuchając, ale także rozmawiając o swoich problemach i troskach. Po tym, jak zaczyna mówić o swoich problemach, zaczyna je widzieć pełniej. W związku z tym zaczyna wypełniać pustkę, która powstała po wcześniej spożytych napojach alkoholowych. Podczas terapii usuwane są negatywne uczucia, których zaczyna doświadczać alkoholik, gdy rezygnuje ze spożywania alkoholu. Kiedy pacjent ośrodka leczenia alkoholizmu całkowicie się otwiera, słucha, a bliscy pomagają (czego alkoholik niewątpliwie potrzebuje), to kompleksowa terapia odwykowa pomaga nie tylko osiągnąć stabilną remisję, ale także prowadzi człowieka do długotrwałego stylu życia bez alkoholu.

Co dokładnie dzieje się podczas terapii alkoholowej?

Ustala się pierwotną przyczynę choroby oraz identyfikuje się mechanizmy, które przyczyniły się do powstania alkoholizmu. Lekarz ustala przyczyny, próbuje znaleźć źródła zaburzenia. Ponieważ przyczyn może być wiele (kłopoty w pracy, problemy w rodzinie i z bliskimi, zdrada, brak poczucia własnej wartości czy utrata bliskiej osoby), psychoterapeuta musi indywidualnie w każdym przypadku zidentyfikować te prawdziwe.

Potrzebne jest wsparcie w adaptacji do nowego stylu życia. Osoby uzależnione po zaprzestaniu picia doświadczają bardzo poważnych trudności. Bo najważniejszy stan w ich życiu zniknął, wyparował, stał się niedostępny. W tej chwili jest dużo wolnego czasu, którego nie potrafią zagospodarować. Psychoterapeuta pomaga znaleźć nowe hobby i zajęcia, podpowiada, jak unikać i odmawiać byłym kumplom od picia. Jeśli każdy pacjent rozpocznie walkę z alkoholizmem i będzie brał udział na każdym etapie terapii, z pewnością pokona uzależnienie od alkoholu.