Depresja alkoholowa i kilka porad, jak sobie z nią radzić

Depresja alkoholowa i kilka porad, jak sobie z nią radzić

Depresja a alkohol

Spożywanie alkoholu dla poprawy nastroju nie jest niczym niezwykłym. Dla zrelaksowania się po ciężkim dniu lub gdy chcemy zapomnieć o nieprzyjemnych myślach sięgamy po drinku lub dwa. Spożywanie alkoholu w umiarkowanych ilościach może chwilowo poprawić nam nastrój. Jednak więcej pijemy tym bardziej prawdopodobne, że twój stan emocjonalny zacznie się obniżać. Czasami wypicie alkoholu zamiast poprawić nam nastrój to nam może pogorszyć. Alkohol różnie wpływa na ludzi. Niektórzy nie zauważają w ogóle żadnego związku pomiędzy depresją a alkoholem ani żadnych negatywnych skutków po umiarkowanym piciu. Natomiast inni mogą czuć depresję lub niepokój po niewielkiej ilości alkoholu. Zrozumienie związku pomiędzy depresją a alkoholem może pomóc nam w lepszym radzeniu z nią oraz może zapobiec jej wystąpienia.

Depresja alkoholowa – przyczyny

Choć sam alkohol może być bezpośrednią przyczyną depresji to, może również wywoływać depresję w bardziej pośredni sposób.

 

Działanie uspokajające alkoholu

Spożycie alkoholu może wywołać przygnębienie, ponieważ sam w sobie działa on depresyjnie. Alkohol aktywuję system nagrody w mózgu i wyzwala uwalnianie dopaminy, a więc na początku wydaje się mieć działanie stymulujące. Syntetyzowana w mózgu dopamina poprawia nastrój i wywołuje pozytywne emocje a co za tym idzie pomaga wzmocnić chęć picia. Z drugiej jego działanie na centralny układ nerwowy przejawia się zaburzeniem uwalniania neuroprzekaźników związanych z regulacją nastroju w tym serotoniny i noradrenaliny. Niższy poziom tych niezwykle ważnych przekaźników powoduję zaburzenia mowy, koordynacji ruchowej oraz energii.

Depresja alkoholowa

Dłuższe utrzymywanie może mieć wpływ na trwałe zmiany chemii w mózgu, które z czasem doprowadzą do depresji i lęku. Intensywne i regularne picie alkoholu przez nastolatków ma związek z rozwojem objawów depresji alkoholowej. Podobna sytuacja występuje u dorosłych. Ważne jest, aby podkreślić, że może wydawać się nam, że alkohol w danej chwili poprawia nastrój, to przy dłuższym jego działaniu na organizm faktycznie może przygnębiać i doprowadzić do depresji alkoholowej.

 

 

Wpływ alkoholu na sen

W innym artykule na naszym blogu jest artykuł szerzej opisujące wpływ alkoholu na sen to jest to niezwykle istotny czynnik wystąpienia depresji po alkoholu.

Alkohol ma negatywny wpływ na jakość naszego snu. Zazwyczaj po alkoholu sen jest płytszy i niezgodny ze wzorcem prawidłowego snu. Może doświadczyliście nieprzyjemnego doświadczenia jakim jest rzucanie i ciągłe obracanie się w łóżku po alkoholu zażytym przed snem. Jest to normalne zjawisko wywołane wpływem alkoholu na chemię mózgu. Spożywanie alkoholu wpływa na cykl snu i uniemożliwia uzyskanie odpowiedniej ilości fazy REM. Konsekwencjami spożywania alkoholu mogą być wymioty i odwodnienie oraz negatywnie wpłynąć na samopoczucie następnego dnia. To wszystko spowoduję, że nastrój może być przygnębiający.

 

Wpływ alkoholu na negatywne emocje

Po nocy zakrapianej alkoholem samopoczucie raczej będzie okropne. Jeżeli już masz depresję to może być tylko gorzej, ponieważ alkohol wzmacnia twoje emocje. Mózg posiada obszary odpowiedzialne za regulacje emocji, których działanie alkohol zaburza. Kiedy zaczynasz pić, aby zapomnieć o trapiących Cię problemach i gdy pierwszy impuls zacznie słabnąć twoje samopoczucie może się pogorszyć. Alkohol zaciemnia obraz mózgu i może uniemożliwić zalezienie alternatywnych rozwiązań problemu. Tak jak w trzeźwości jesteś w stanie kontrolować niektóre trudne emocje jak np. smutek lub złość mogą one napłynąć podczas picia. Możesz wpaść trudny cykl, który doprowadzi do częstszego sięgania po alkohol, aby zapomnieć o niechcianych emocjach i myślach. Zwiększone picie rzadko pomaga, prawdopodobnie pogorszy negatywny nastrój i zdrowie psychiczne.

 

Picie jako sposób radzenia sobie z problemami

Kiedy alkohol staje się sposobem na rozwiązanie problemów może dojść do sytuacji, że nie szukasz właściwych działań, aby rozwiązać problemy. W rezultacie Twoje problemy mogą się pogorszyć. Dobrym przykładem jest łagodzenie niepokoju alkoholem w sytuacjach towarzyskich, możesz nigdy nie zająć się podstawowymi przyczynami swojego dyskomfortu.

 

Depresja a alkohol – jak sobie radzić

Jeśli piłeś w nocy i rano budzisz z tzw. depresją na kacu możesz spróbować kilku strategii, które pomogą Ci poprawić humor.

 

Nie poniżaj siebie

Jeśli masz złe samopoczucie, ograniczanie przesady ze spożywaniem alkoholu prawdopodobnie nie poprawi sytuacji. Kuszącym jest kontynuacja picia, dopóki nie poczujesz się lepiej jest tak zazwyczaj innego pomysłu jak sobie pomóc. Postaraj się  winić siebie za obecny nastrój tylko przygotuj się że kolejnym razem możesz zrobić coś inaczej. Oderwij się od myśli i rozprosz się.

 

Pij dużo wody

Alkohol odwadnia przez co odczuwalny jest ból głowy, i złe samopoczucie a przez to może wystąpić depresja na kacu. Nawodnienie się bezpośrednio nie ma wpływu na depresję natomiast poprawi samopoczucie i poczujesz się lepiej psychicznie. Po ustąpieniu kaca może przyjść poprawa emocjonalna. Nawet jeśli nie od razu to łatwiej będzie się skupić na emocjach, gdy poczujesz się lepiej fizycznie.

 

Idź na spacer

Gdy jesteś na tyle stabilny i silny fizycznie wyjdź na krótki lub dłuższy spacer, jeśli możesz. Aktywność fizyczna w naturalny sposób poprawiają nastrój więc jest jeden z najprostszych sposobów by poczuć się lepiej. Czas na dworze może przynieść korzyści zdrowotne i jednocześnie poprawić nastrój. Jeśli jest słoneczny dzień tym lepiej gdyż słońce pobudza produkcje serotoniny, która może złagodzić depresję.

 

Zajmij się tym co lubisz

Zajęcie myśli tym co lubisz robić może również złagodzić uczucie depresji. Ulubiona czynność często poprawi Ci nastrój. Do wyboru jest szereg zajęć, które nie wymagają dużego wysiłku fizycznego ja np.:

  • Proste majsterkowanie,
  • Gotowanie lub pieczenie,
  • Joga,
  • Prace ogrodowe,
  • Rzemiosło,

Poświęcenie 15 minut na czytanie ulubionej książki lub artykułu, oglądanie filmików na YouTube może pozytywnie odwrócić uwagę. Rozmowa z kimś bliskim może przynieść ulgę i poprawić humor, gdy odczuwasz depresję po alkoholu

 

Depresja alkoholowa – jak jej zapobiec

Najbardziej skutecznym sposobem zapobiegania depresji alkoholowej jest wyeliminowanie alkoholu. Są jednak skuteczne kroki, aby zmniejszyć emocjonalne skutki podczas picia.

Umiarkowane picie

Umiarkowane picie oznacza jeden drink dla kobiety i dwa mężczyzn. Wypicie jednego lub dwóch dodatkowych drinków raz na jakiś czas nie oznacza od razu intensywnego picia. Natomiast regularne picie większej ilości niż umiarkowane może stanowić szereg zagrożeń zdrowotnych, w tym wystąpienie depresji.

 

Bezpieczne picie

Bezpieczne picie to nie tylko nie wsiadanie za kierownicę po alkoholu. Pewne wskazówki i zasady mogą ograniczyć ryzyko wystąpienia depresji po alkoholu oraz ciężkiego kaca. Pamiętaj aby:

 

  • Pić powoli – jeden drink na godzinę,
  • Pamiętaj, aby zjeść przed spożywaniem alkoholu,
  • Pamiętaj, aby pić dużo wody
  • Unikaj alkoholu, gdy źle się czujesz

 

Zakończ picie, jeśli poczujesz się źle

Jeśli poczujesz się słabo podczas spożywania alkoholu zakończ je, napij się ciepłej wody i zjedz lekką przekąskę. To prawdopodobnie spowoduję, że rano unikniesz silnego kaca. Możesz również spróbować się zrelaksować ciepłą kąpielą, delikatną muzyką lub spróbować innych uspokajających czynności przed pójściem spać.

Jeśli nie możesz zakończyć picia nawet jak czujesz się bardzo źle, zapoznaj się z usługą wszycia Esperalu na naszej podstronie: Esperal

 

Radzenie sobie z negatywnymi emocjami

Próba radzenia z negatywnymi emocjami, może pomóc w uniknięciu uczucia przytłoczenia. Jeśli wyrobiłeś sobie nawyki radzenia z niechcianymi uczuciami, może być Ci łatwiej radzić sobie, aby odeprzeć niechciane emocje, które mogą się pojawić podczas picia. Istnieje kilka strategii pomagających radzić sobie ze złymi emocjami:

 

  • Prowadzenie dziennika,
  • Medytacja,
  • Rozmowa z bliskimi,
  • Psychoterapia

 

Terapia

Gdy na Twoje przygnębienie ma wpływ nie tylko alkohol, ale też inne czynniki. Twoje złe samopoczucie utrzymuję się dłużej niż tydzień lub dwa to może czas zwrócić się o wsparcie do specjalisty. Gdy Twoja depresja:

  • Wpływa na zdolność do pracy lub wykonywania codziennych obowiązków,
  • Uniemożliwia Ci spędzania czasu z bliskimi,
  • Obejmuje myśli samobójcze
  • Ma wpływ na apetyt lub sen.

To są sygnały, których nie powinno się lekceważyć i czas zgłosić się do psychoterapeuty. W takiej sytuacji nieleczona depresja może się pogłębiać zwłaszcza w połączeniu z regularnym piciem alkoholu. Terapeuta pomoże Ci:

  • Zidentyfikować przyczyny depresji,
  • Zbadać strategie radzenia sobie z objawami,
  • Znaleźć skuteczne metody leczenia farmakologiczne jak i behawioralne.

Częste spożywanie alkoholu może przeszkadzać w skutecznym leczeniu depresji. Najlepiej zwrócić się o pomoc do terapeuty, który specjalizuje się w leczeniu współwystępującej depresji i alkoholizmu.