Temat uzależnień jest dla wielu osób tematem trudnym. Warto zrozumieć, dlaczego popadamy w uzależnienia. Według statystyk, uzależnienia dotyczą nawet 15℅ dorosłych osób w społeczeństwie. W dzisiejszych czasach wymienia się coraz więcej nowych uzależnień, głównie z powodu rozwoju cywilizacji i rosnącej popularności internetu. Powodów, przez które popadamy w uzależnienia jest cała masa. Bez względu na to, dlaczego popadliśmy w uzależnienie, trzeba temu jak najszybciej stawić czoła. Jakie są główne przyczyny popadania w uzależnienia? Odpowiadamy w niniejszym artykule. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią.
Popadanie w uzależnienia
Uzależnienie jest czasami określane mianem pochodnej jakiegoś emocjonalnego deficytu. Wiąże się to często z tym, że nie czujemy się kochani, doceniani, zrozumiano. Prawda jest taka, że ilość deficytów równa się ilości pragnień. Można sobie z tym poradzić decydując się na pracę nad samym sobą. Ale wiele osób wybiera drogę na skróty i sięga po używki różnego typu: alkohol, narkotyki, papierosy. Ponadto, ludzie mogą uzależnić się od seksu, masturbacji czy też hazardu oraz gier komputerowych.
Deficyty najczęściej kształtują się w dzieciństwie. Dzieci, które nie były przez rodziców kochane czy szanowane, mogą mieć w przyszłości problemy ze swoją samooceną. Brak wspierania i rozmów z dzieckiem również może się do tego przyczynić. W dorosłym życiu takie osoby często sięgają po substancje psychotropowe.
Psychotropy są zaliczana do związków chemicznych, które przyczyniają się do wydzielania dopaminy, nazywanej często hormonem szczęścia. Im częściej przyjmuje się używki, tym szybciej pojawia się tolerancja, w wyniku czego organizm domaga się coraz większych dawek.
W takim momencie wytwarza się mechanizm tzw. nałogowego regulowania uczuć. Kiedy czujemy się źle – sięgamy po używkę bądź wykonujemy czynność, która spowoduje wyrzut dopaminy. Warto w tym momencie wspomnieć o momencie zwrotnym, którym jest utrata kontroli.
Przyczyny popadania w uzależnienie
Uzależnienie może mieć negatywny wpływ nie tylko na osobę uzależnioną, ale też na bliskich tej osoby. Istnieje wiele przyczyn popadania w uzależnienia. Mogą być bardzo różne, a do najistotniejszych zalicza się czynniki:
- genetyczne – jeżeli rodzice są uzależnieni, istnieje zwiększone ryzyko, iż dziecko również popadnie w uzależnienie
- medyczne – używki mają duży wpływ na ludzi organizm – wywołują euforię i pobudzenie, ale też wywołuje depresyjne stany zwłaszcza w momencie trzeźwienia
- psychiatryczne – najczęściej pojawiają się w wyniku zaburzeń psychicznych, takich jak schizofrenia – choroby psychiczne często uwidaczniają się w wyniku przyjmowania substancji psychotropowych
- hormonalne – składniki obecne w używkach powodują wzrost „hormonu szczęścia” i po pewnym czasie niezbędne są większe dawki, aby osiągnąć taki efekt, jak na początku uzależnienia
- pedagogiczne – niewłaściwy proces socjalizacji może doprowadzić do rozwoju uzależnienia
- socjologiczne – uzależnienie staje się sposobem na odstresowanie się, zrelaksowanie oraz oderwanie się od stresującej rzeczywistości
Kto może popaść w uzależnienie?
Kto jest najbardziej narażony na uzależnienie?Czy istnieją cechy charakteru, które zwiększają ryzyko uzależnienia? Przeprowadzone badania oraz opinie wielu psychologów wskazują, iż ciężko jest jednoznacznie określić uwarunkowania występowania nałogów. To sprawa indywidualna i najczęściej powstaje na drodze zaawansowanych procesów, które czasami mogą nawet trwać latami – popadanie w uzależnienie jest bowiem długim procesem i nie następuje z dnia na dzień.
Jak wyżej wspomniano, osoby które miały trudne dzieciństwo i są bardziej podatne na stres oraz depresję, mogą być bardziej narażone na popadanie w nałogi. Warto jednak wiedzieć, iż nie zawsze jest to regułą. Nie można zatem jednoznacznie nakreślić „portretu” uzależnionej osoby. Można jednakże wskazać czynniki, które wskazują na podwyższony stopień pojawienia się takich problemów.
Czy wyleczenie się z uzależnienia jest możliwe?
Uzależnienie to choroba – można ją zatem leczyć. Wiele osób jednak uważa, że nie da się wyleczyć uzależnienia. Nie jest to jednak prawdą, ale do całkowitego wyleczenia uzależnienia dochodzi rzadko.
Sposobem na powstrzymanie rozwoju choroby jest abstynencja, a formą leczenia jest psychoterapia. Zazwyczaj jednak nie mówi się o całkowitym wyleczeniu oraz powrocie do stanu sprzed choroby. Osoba uzależniona doświadcza zmian w mózgu, dokładniej – trwałych zmian na poziomie molekularnym. Medycyna na dzień dzisiejszy nie jest w stanie odwrócić takich zmian. Nie została również stworzona substancja, która wzmacniałaby samokontrolę i zapobiegła popadaniu w uzależnienie.
Leczenie uzależnienia jest możliwe dzięki udaniu się do psychoterapii leczenia uzależnień. Istnieje wiele ośrodków, które oferują pomoc osobom uzależnionym na przykład od alkoholu czy narkotyków. Praca nad sposobem myślenia oraz schematami zachowań wywołanych uzależnieniem umożliwia powrót do normalnego, dawnego i spokojnego życia.