Esperal - wszywka alkoholowa

 

Informacje ogólne

Wszywka alkoholowa lub inaczej Esperal jest prawdopodobnie najczęściej stosowaną metodą leczenia alkoholowego poprzez zniechęcanie pacjenta do sięgania po napoje procentowe. Lek zostaje zaszyty pod skórę osoby uzależnionej i od razu rozpoczyna się jego działanie. Działanie Esperalu polega na zahamowaniu rozkładu alkoholu wywołując w organizmie bardzo uciążliwe reakcje jak nudności, wymioty, tachykardia (uczucie kołatania serca), niedociśnienie, zawroty głowy, nagłe zaczerwienienie twarzy z uczuciem gorąca. Intensywność objawów zależy od ilości spożytego alkoholu i może utrzymywać się nawet do kilu godzin. Po tak silnej reakcji organizmu, pacjent może spać nawet kilkanaście godzin.

 

Skuteczność wszywki alkoholowej

Substancją czynna wszywki alkoholowej jest disulfiram, spowalnia on działanie enzymu przekształcającego aldehyd octowy (główny metabolit alkoholu etylowego) do kwasu octowego. W sytuacji kiedy pacjent z wszytą tabletką zdecyduję się na spożycie alkoholu dochodzi w jego organizmie do wzrostu stężenia aldehydu octowego czego i wystąpienia objawów zatrucia. Czasami przypadkowe spożycie niewielkiej ilości alkoholu na przykład przez spożycie batonika z nadzieniem alkoholowym lub płynu do płukania ust może dać nieprzyjemne konsekwencje.

Esperal umieszcza się pod skórą , najczęściej w okolicach pośladków lub pod łopatką podczas prostego zabiegu chirurgicznego. Jak przy każdej innej terapii niezbędne jest zastosowanie właściwej dawki leku, przeważnie jest to jedna tabletka na 10kg masy ciała pacjenta (według wskazania producenta). Tabletki mogą działać od 10 – 12 miesięcy, po tym okresie możliwe jest powtarzanie zabiegu. Zabieg wykonywany przez lekarza jest całkowicie bezpieczny oraz bezbolesny przez podanie znieczulenia miejscowego.

 

 

 

Esperal – wszywka alkoholowa co się stanie kiedy wejdzie w kontakt z alkoholem

Najważniejszą zaletą wszywki alkoholowej jest szybka reakcja po kontakcie z alkoholem . Nawet niewielka dawka alkoholu wywołuje po 10 minutach przykre dolegliwości w postaci kołatania serca, zaczerwienienia twarzy, kołatania serca, uczucia gorąca, nudności czy wymioty. W niektórych przypadkach skutki uboczne spożywania alkoholu z wszywką mogą być jednak znacznie poważniejsze – zdarzają się przypadki, w których alkohol w kontakcie z disulfiramem doprowadził do niewydolności krążeniowo-oddechowej, uszkodzenia wątroby, pogorszenia się chorób nerek, układu oddechowego czy serca.

 

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do stosowania wszywki alkoholowej jest nadwrażliwość na substancję czynną lub substancję pomocnicze występującą w leku. Stan upojenia alkoholowego, spożywanie napojów alkoholowych lub stosowanie preparatów zawierających alkohol w ciągu ostatnich 12 godzin przed zabiegiem. Ze względu na objawy dające terapią disulfiramem nie stosuję się u pacjentów ze stwierdzoną niewydolnością serca, nadciśnieniem tętniczym i uprzednio przebytą niewydolnością obwodową krążenia. Nie jest praktykowane stosowanie wszywki alkoholowej u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, psychozami (z wyjątkiem przebytych ostrych psychoz alkoholowych) i próbami samobójczymi.

 

Skuteczność terapii

Stosowanie wszywki alkoholowej opiera się o założenia terapii awersyjnej, przy pomocy której pacjent wyrabia sobie negatywny stosunek do spożywania napojów alkoholowych i nie sięga po nie ze względu na obawy o skutki jakie może przynieść ich spożywanie. Metoda ta ma wielu zwolenników, i doświadczenia wielu ośrodków terapii alkoholizmu pokazują, że wszywka alkoholowa może przynieść oczekiwane skutki.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz pomocy? Wyślij nam wiadomość bezpośrednio przez formularz a wrócimy do Ciebie z odpowiedzią najszybciej jak to możliwe.