Alkoholizm to poważny problem medyczny i społeczny. W obliczu tej choroby osoba uzależniona ponosi straty.Traci pewność siebie i spokój w swojej rodzinie, traci szacunek innych i naraża swoje zdrowie. Leczenie uzależnienia od alkoholu to długa droga do wyzdrowienia, ponieważ długotrwałe spożywanie napojów alkoholowych może powodować zatrucie metabolitami alkoholu oraz dysfunkcje narządów wewnętrznych. W ośrodku leczenia uzależnień alkoholicy poddawani są odtruwaniu, aby usunąć toksyny z organizmu. Poza psychoterapią najczęściej decydują się na wszywkę alkoholową z Esperalem, która stanowi pewnego rodzaju straszak przed kolejnym sięgnięciem po alkohol.
Esperal, co to jest za lek?
Esperal zawiera taki składnik jak disulfiram, opierający się na blokadzie acetaldehydrogenazy, która bierze udział w metabolizmie alkoholu etylowego. Przepicie wszywki prowadzi to do wzrostu stężenia metabolitu alkoholu etylowego – aldehydu octowego, co powoduje negatywne odczucia (uderzenia gorąca, nudności, wymioty, tachykardia, obniżenie ciśnienia krwi itp.). Efektem tego jest odruch warunkowej awersji do smaku i zapachu napojów alkoholowych. Działanie Esperalu w organizmie utrzymuje się od 8 do 12 miesięcy, a jest to uzależnione od zastosowanej dawki leku.
Większość pacjentów ośrodków odwykowych twierdzi, że Esperal i alkohol to pojęcia naprawdę nie do pogodzenia i to właśnie ta niezgodność pozwoliła wczorajszym alkoholikom wrócić do normalnego, zdrowego życia i odbudować relacje z bliskimi. Co więcej, ich zdaniem negatywne uczucia i emocje spowodowały, że nie wyobrażają sobie powrotu do dawnego stylu życia. Każdy, kto doświadczył nieprzyjemnego działania Esperalu i alkoholu, mówi o utracie dotychczasowego uczucia euforii po wypiciu, zamiast którego ciało odczuwa skurcze, rozdzierające bóle głowy, przedłużające się wymioty i inne uciążliwe stany. Jeżeli detoksykacja i psychoterapia nie pozwalają na całkowite zaprzestanie picia alkoholu, jedynym wyjściem jest zdecydowanie się na wszywkę alkoholową. Pozwoli to uzyskać czas na życie w trzeźwości i zrozumienie co jest najważniejsze i jakie przykrości wyrządziło się bliskim.
Wszywka alkoholowa z Esperalem i wsparcie psychologiczne
Lekarze podkreślają, że połączenie wszycia tabletek z Esperalem z psychoterapią daje niesamowicie trwały efekt i chęć powrotu do normalnego trybu życia na zawsze. Specjaliści w ośrodku leczenia uzależnień od alkoholu doskonale zdają sobie sprawę ze złożoności leczenia osób uzależnionych oraz stanu psychicznego ich bliskich. Esperal w połączeniu z metodami psychoterapeutycznymi i staraniami lekarzy na pewno da oczekiwany efekt – stopniowe, ale całkowite pozbycie się uzależnienia od alkoholu bez stosowania innych metod. Kontakt z innymi osobami zmagającymi się z tym samym problemem, terapie grupowe oraz indywidualne, zajęcia fakultatywne, to wszystko sprzyja nowemu spojrzeniu na swoje życie i odnalezienie jego sensu w nowej odsłonie.
Zatrucie, jako efekt spożycia alkoholu po wszyciu Esperalu
Jego aktywny składnik disulfiram wpływa na organizm w taki sposób, że nie jest on w stanie przetwarzać etanolu. Konsekwencją jest niebezpieczne zatrucie, które w zależności od dawki alkoholu może prowadzić do śmierci. Dlatego coś takiego jak tabletki Esperal umieszczone podskórnie w pośladku jest traktowane poważnie, powstrzymuje osoby uzależnione od picia alkoholu.Ta technika jest aktywnie wykorzystywana w leczeniu choroby alkoholowej poprzez tworzenie uporczywej niechęci do napojów alkoholowych.
Składnik Esperalu disulfiram nie pozwala na rozkład substancji zawierających alkohol na wodę i dwutlenek węgla, w wyniku, czego u osoby uzależnionej, która ma wszywkę alkoholową i spożyła alkohol, rozpoczyna się odurzenie. Rezultatem są wymioty, zaburzenia rytmu serca. Natomiast bez picia alkoholu, Esperal stopniowo uwalnia składnik aktywny do krwi, utrzymując jego stężenie na określonym poziomie. Kluczem do normalnego samopoczucia jest całkowita rezygnacja z alkoholu. Nawet minimalna dawka zawarta w słabym koktajlu, piwie, wyrobach cukierniczych może wywołać reakcję, po której nastąpi pogorszenie stanu zdrowia. Dlatego lekarze zalecają bardzo ostrożne podejście do składu spożywanych przez pacjentów pokarmów i napojów.
Esperal to groźny strażnik w imię trzeźwości
Esperal nie jest kompatybilny z alkoholem. Kiedy nasz organizm przetwarza etanol, uwalnia enzymy, które łagodzą zatrucie. Esperal blokuje uwalnianie tych enzymów, przez co każdy napój alkoholowy staje się koszmarem. Człowiek ma gorączkę, podnosi się ciśnienie krwi. Siła działania leku zależy od ilości spożytego alkoholu. Mechanizm działania disulfiramu polega na tym, że w głowie pacjenta powstaje uporczywy związek alkoholu z zagrożeniem życia.Ta metoda leczenia alkoholizmu jest uważana za kompleksową i maksymalnie produktywną dla osoby uzależnionej. Okazuje się, że strach przed śmiercią działa najsilniej, dlatego alkoholicy którzy pili przez wiele lat, rezygnują z nałogu i cieszą się urokami życia.To co było dla nich odległym wspomnienie staje się znowu możliwe, odbudowują relacje z rodziną i przyjaciółmi.