Podjęcie decyzji o leczeniu alkoholizmu do jedna z najlepszych decyzji życiowych. Jest wiele sposobów wyjścia z nałogu, ale za najbardziej skuteczny uznano leczenie w ośrodku leczenia uzależnień. Można przejść całą kurację od odtrucia organizmu z etanolu, psychoterapii, wszycia Esperalu (disulfiram). Przejście każdego z tych etapów w jednym miejscu jest o wiele tańsze, bezpieczniejsze i skuteczniejsze. Wielu alkoholików jest zainteresowanych wszywką alkoholową i tym gdzie wszywają esperal. Otóż, esperal w postaci tabletek jest wszywany w obszarze pośladka, łopatki lub mięśni brzucha.
Na czym polega działanie wszywki Esperalu?
Działanie leku ma na celu zablokowanie sfermentowanej dehydrogenazy alkoholowej w wątrobie, która jest odpowiedzialna za rozkład alkoholu. W takim przypadku spożycie alkoholu jest niezwykle niebezpieczne. Kiedy esperal jest wszywany pacjentowi, organizm traci zdolność przetwarzania alkoholu, co potencjalnie niesie ze sobą poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Leczenie uzależnienia od alkoholu disulfiramem jest dozwolone tylko wtedy, gdy pacjent samodzielnie podjął decyzję o pozbyciu się nałogu.
Jak wygląda wspieranie leczenia alkoholizmu Esperalem?
Poszukując odpowiedzi na pytanie gdzie wszywają esperal, warto poznać więcej informacji na ten temat. Wszycie Esperalu odbywa się w tkankach miękkich, dzięki czemu kapsułki są chronione przez tkankę kostną. W procesie resorpcji leku główna substancja dostaje się do układu krążenia i blokuje enzymy odpowiedzialne za rozkład alkoholu na dwutlenek węgla i wodę. Oznacza to, że wchłanianie alkoholu jest blokowane na etapie aldehydu octowego. Substancja ta jest silną biologiczną trucizną, która pod względem toksyczności jest wielokrotnie wyższa niż alkohol.
Procedura wszycia odbywa się w ośrodku leczenia uzależnień od alkoholu z zachowaniem wszystkich zasad. Lekarz wykonuje znieczulenie w miejscu wszycia leku (brzuch, pośladki, łopatka), wykonuje nacięcie, wprowadza tabletki (około 10) i wykonuje szew. Proces jest wygodny i nie wywołuje u pacjenta bolesnych odczuć. Jeżeli szwy nie są rozpuszczalne, trzeba będzie je zdjąć po 7 dniach. Prawidłowo włożone tabletki nie są widoczne pod skórą. Zaraz po zabiegu można prowadzić samochód. Lek nie wpływa na zdolności psychomotoryczne pacjenta. Esperal ma bardzo dobre recenzje, dzięki czemu coraz więcej osób używa go, jako antidotum na problem alkoholizmu.
Wpływ wszycia Esperalu na zdrowie osoby uzależnionej?
Jeżeli alkohol nie dostanie się do układu krążenia, lek nie jest szkodliwy dla ludzi. A podczas picia alkoholu obserwuje się aktywną reakcję toksyczną, która wpływa na wszystkie narządy. Możliwe są reakcje natychmiastowe i opóźnione. W przypadku natychmiastowej odpowiedzi najczęściej występują patologie układu nerwowego i pracy serca. W drugim przypadku nie obserwuje się ostrych objawów, ale pojawia się toksyczne zapalenie wątroby z potencjalnym negatywnym wpływem na nerki i trzustkę.
Wymagane postępowanie osoby uzależnionej od alkoholi po wszyciu Esperalu
- Zabronione jest spożywanie alkohol w każdej postaci, w tym cukierki nadziewane likierem.
- Zabronione jest przyjmowanie leków z alkoholem, z waleriany, głogu i innych.
- Zakazane są napoje fermentowane z cukrem (soki, przetwory).
- Napoje gazowane są dozwolone. Dozwolone jest zewnętrzne użycie alkoholu (woda kolońska, dezodorant).
Jeśli alkohol przypadkowo dostał się do organizmu, należy wypić dużą ilość wody w ciągu 3-5 minut i wywołać wymioty, aby zapewnić płukanie żołądka. Jeżeli pojawią się niepokojące objawy należy skorzystać z pomocy medycznej.
Esperal na alkoholizm – skutki uboczne
Jeśli po wszyciu Esperalu osoba uzależniona zdecyduje się wypić alkohol lub produkty zawierające alkohol, może poczuć reakcję organizmu:
- Ból głowy
- Metaliczny smak w ustach
- Szybkie i utrudnione oddychanie
- Zapalenie żołądka, zapalenie wątroby
- Marskość wątroby
- Udar, zawał serca
- Obrzęk mózgu
- Ostra niewydolność układu sercowo-naczyniowego.
Dlaczego konieczne jest motywowanie pacjenta do leczenia alkoholizmu?
Niewłaściwe podejście do problemu tylko zaostrza problem, zwłaszcza, jeśli chodzi o uzależnienie. Osoba, która regularnie spożywa alkoholu, staje się całkowicie uzależniona od niego, a mowa tu nie tylko o uzależnieniu fizycznym, ale także o silnym uzależnieniu psychicznym. Alkohol negatywnie wpływa na aktywność mózgu, a im dłuższy okres stosowania i jego regularność, tym bardziej uzależniają człowieka. Dlatego na zasadzie dobrowolności, bez względu na to, jak uzależniony będzie próbował samodzielnie porzucić nałóg, to nie zadziała.
Konieczna jest kompetentna motywacja do leczenia, zarówno ze strony bliskich, jak i profesjonalistów. Motywacja do leczenia alkoholizmu powinna być impulsem do dobrowolnego rozpoczęcia leczenia, a resztę zrobią lekarzy z ośrodka odwykowego, przejmą pełną kontrolę nad sytuacją. Oczywiście motywacja do leczenia uzależnienia od alkoholu będzie wymagała wiele wysiłku, aby przekazać prawdę pacjentowi, ale jej prawidłowe przeprowadzenie pomoże długotrwale rozwiązać ten problem.