Ile działa esperal?

Ile działa esperal?

Wszycie Esperalu jest jedną z metod terapii przeciw nawrotom do picia alkoholu. Jej działanie polega na wprowadzeniu do organizmu substancji disulfiram, która powoduje niechęć do napojów alkoholowych. A dokładnie po spożyciu nawet małej dawki alkoholu pojawiają się przykre dolegliwości a czasami nawet zagrożenie życia. Metoda ta jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych, jednak takie leczenie powinno być prowadzone wyłącznie przez profesjonalistę z doświadczeniem w leczeniu osób uzależnionych od alkoholu. Ponadto niezwykle ważne jest, aby taka osoba miała wewnętrzną motywację i chęć wyzdrowienia, ponieważ bez tego każde leczenie będzie nieskuteczne.

Ile działa esperal?

Esperal to preparat na bazie disulfiramu. Działanie tej substancji polega na zablokowaniu w wątrobie specjalnego enzymu, który po dostaniu się do organizmu powoduje silne zatrucie po wypiciu jakiejkolwiek dawki alkoholu. Blokowanie interakcji enzymów ustrojowych z produktami zawierającymi alkohol powoduje nudności, wymioty, silne bóle głowy, drgawki, dreszcze i drżenie. Dlatego leczenie tym lekiem odbywa się tylko wtedy, gdy sam pacjent chce pozbyć się nałogu. Ponadto nowoczesne leki dość dobrze zmniejszają głód alkoholu, co jest szczególnie ważne dla pacjentów z uzależnieniem psychicznym. Ile działa esperal? Czas działania leku będzie zależał od podanej dawki, lekarz może wraz z pacjentem ustalić wszycie Esperalu w tabletkach w postaci 8 do 10 sztuk. W miarę rozpuszczania się tabletek substancja stopniowo dostaje się do krwiobiegu – niezależnie od tego, czy osoba pije, czy nie.

Jeśli chodzi o długość działania Esperalu, producent podaje, że wszywkę alkoholową można wykonać ponownie po ośmiu miesiącach. Czyli jest to jego najkrótszy czas działania, w tym okresie będzie następowało uwalnianie disulfiramu. Jak to wygląda w praktyce? Otóż, czas działania substancji jest uzależniony od wszytej dawki i cech indywidualnych osoby.Tak, więc wszycie większej ilości tabletek może przełożyć się na dłuższy czas uwalniania leku do organizmu. Takie informacje można uzyskać podczas konsultacji z lekarzem wykonującym zabieg. Najczęściej podawany czas działania Esperalu to 12 miesięcy. W tym okresie osoba uzależniona może przejść psychoterapię, która pozwoli spojrzeć na siebie i swoje życie z innej perspektywy a także utwierdzić w przekonaniu, że życie w trzeźwości jest piękniejsze.  

Na czym polega działanie wszywki alkoholowej z Esperalem?

Substancją czynną Esperalu jest disulfiram. Blokuje on enzym wątrobowy dehydrogenazę aldehydu octowego, który odpowiada za całkowite przetwarzanie etanolu. Dlatego, zamiast cieszyć się alkoholem, osoba odczuje jedynie objawy zatrucia alkoholem i zmiany częstości akcji serca i ciśnienia krwi. Sam zabieg trwa około 20 minut i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Tabletki są wszywane podskórnie częściej w pośladek lub pod łopatkę, gdzie lek będzie dobrze chroniony i stopniowo dostanie się do krwioobiegu. Zabieg można przeprowadzić, tylko, gdy osoba jest trzeźwa, dlatego często się zdarza, że niezbędne jest odtrucie. Po zabiegu trzeba ostrożnie podchodzić do spożywanych produktów i napojów. Zabronione są słodycze z wypełniaczem alkoholowym, wszelkie nalewki zawierające alkohol, sfermentowane soki, kwas chlebowy i inne produkty fermentowane.

Jak pomóc osobie uzależnionej w szukaniu pomocy?

Niestety, nie można przeprowadzić leczenia z alkoholizmu osoby, która tego nie chce. Rozmowy z bliskimi zwykle prowadzą do sytuacji konfliktowych, co dodatkowo odracza możliwość leczenia. W niektórych przypadkach można wystąpić z wnioskiem do sądu o przymusowe leczenie odwykowe. Nie należy potajemnie podawać alkoholikowi środków zniechęcających do picia, ponieważ mogą one spowodować duże problemy zdrowotne.

Jeśli osoba uzależniona chce dobrowolnie poddać się leczeniu i szuka najbardziej optymalnego sposobu, powinna przede wszystkim skonsultować się z lekarzem. Specjalista ustali przyczynę choroby, dobierze optymalną metodę leczenia, pomoże złagodzić dolegliwości fizyczne, doradzi na wszystkich etapach leczenia, w razie potrzeby pomoże znaleźć dobrego psychoterapeutę lub psychologa.Tacy specjaliści pracują w ośrodku leczenia uzależnień od alkoholu i w takiej placówce pacjent przechodzi kompleksowe leczenie alkoholowe. 

Instynkt samozachowawczy w leczeniu alkoholizmu

Jedną z podstawowych zasad leczenia Esperalem jest wzbudzenie w umyśle osoby uzależnionej instynktu samozachowawczego. Co to znaczy? Niekontrolowane spożywanie alkoholu sprawia, że człowiek staje się niewolnikiem nałogu, istnieje uporczywe uzależnienie na wszystkich poziomach – fizycznym i psychicznym. Błędne koło można przerwać tylko poprzez usunięcie jednego z czynników.

Po wypiciu alkoholu wątroba zaczyna aktywnie wydzielać enzymy, które neutralizują toksyczne składniki po rozpadzie alkoholu.Gdy tylko  osoba uzależniona załamie się psychicznie i wypije alkohol, uruchamia się mechanizm ochronny. Organizm reaguje natychmiastowym zatruciem toksycznym. Uaktywnia się tzw. instynkt samozachowawczy, który został wyciszony podczas alkoholizmu.

Powstaje strach, który przypomina śmierć w przypadku spożycia alkoholu. Istnieje silne zrozumienie szkodliwego wpływu alkoholu na organizm, osoba uczy się samodzielnie walczyć z głodem alkoholu. Dodatkowo rozmowa z lekarzem, który informuje o wszystkich konsekwencjach picia alkoholu, dodatkowo budzi zdrowy rozsądek.