Ile czasu trwa odwyk alkoholowy?
Odwyk alkoholowym to często jedyna szansa na powrót normalnego życia dla osób uzależnionych od alkoholu. Najbardziej efektywny odwyk jest wtedy, kiedy ma miejsce w zamkniętym ośrodku leczenia alkoholizmu, jednakże w niektórych przypadkach skuteczna okazuje się również terapia w formie ambulatoryjnej. Czas trwania odwyku jest uzależniony od wielu czynników, a na sam odwyk składają się zarówno spotkania indywidualne oraz grupowe ze specjalistami, a także warsztaty. Ile trwa odwyk alkoholowy? Odpowiadamy.
Dlaczego odwyk alkoholowy nie trwa krótko?
Odwyk alkoholowy to leczenie alkoholizmu, a na ten proces składają się różne formy terapii. To, jakie zostaną zastosowane i ile będą trwać, jest kwestią indywidualną. Odwyk alkoholowy ma w zamiarze pomóc nie tylko w diagnozie problemu i jego zlikwidowaniu, ale też poprawić relacje rodzinne i sprawić, że proces wychodzenia z nałogu będzie znacznie prostszy. W trakcie terapii istotne jest odkrycie przyczyny, która doprowadziła do picia alkoholu w tak dużej skali.
Detoks alkoholowy – ile trwa?
Detoks alkoholowy jest pierwszym krokiem leczenia alkoholizmu. Detoks jest odtruciem organizmu ze wszelkich pozostałości toksycznych substancji obecnych w pitym alkoholu. Można go rozpocząć już po kilku godzinach od odstawienia alkoholu. Objawy odstawienia mogą być bardzo uciążliwe zwłaszcza w przypadkach silnego uzależnienia. Dlatego też nie jest zalecane leczenie alkoholizmu na własną rękę, ponieważ w alkoholizmie przewlekłym odstawienie może doprowadzić do zaburzeń rytmu serca, halucynacji czy nawet napadów drgawek.
Przeciętne pozbycie się pozostałości alkoholu z krwi ma miejsce po 8 godzinach od jego wypicia, jednakże u osób uzależnionych proces ten może trwać nawet kilka dni, a sam detoks organizmu może trwać od tygodnia do nawet miesiąca. Jeżeli chory był uzależniony również od np. narkotyków, odtruwanie będzie jeszcze trudniejsze i dłuższe.
Odwyk w trybie ambulatoryjnym – ile trwa?
Leczenie alkoholizmu w trybie ambulatoryjnym pozwala na kontakt z pomocy specjalistów i jednoczesne przebywanie z bliskimi i wykonywanie codziennych obowiązków, co jednak jest o wiele trudniejsze. W takim trybie leczenia o wiele częściej dochodzi do sięgnięcia przez chorego po alkohol. Dlatego też ambulatoryjne leczenie wymaga bardzo dużej motywacji, a pomocne okazuje się wtedy również wsparcie najbliższych osób uzależnionego. Jednak terapia w takim trybie ma też wiele korzyści – pacjent na co dzień sprawdza swoją silną wolę i nie doznaje szoku w związku ze zmianą otoczenia. Leczenie alkoholizmu w takiej formie trwa długo, ponieważ ośrodki leczenia alkoholizmy prowadzą spotkania trwające od 6 do nawet 12 miesięcy i zazwyczaj mają one miejsce 4-10 razy w miesiącu i trwają nie mniej niż jedną godzinę. Czas trwania leczenia jest ustalany po pewnym czasie trwania terapii i jest zależny od efektów, jakie chory osiąga.
Leczenie alkoholizmu w trybie zamkniętym – ile trwa?
Leczenie uzależnienia od alkoholu w trybie zamkniętym jest najbardziej skutecznym rozwiązaniem w przypadku osób, które nie są zmotywowane i wiedzą, że z pewnością sięgną po alkohol, ponieważ są podatni na pokusy wokół. Ośrodki leczenia alkoholizmu umożliwiają terapię dla takich osób. Jest ona prowadzona stacjonarnie, na miejscu. Najczęściej trzeba wyjechać do takiego ośrodka, ponieważ znajdują się one w najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejscach w kraju. Warunki w takich ośrodkach są często bardzo dobre, a na miejscu można korzystać z atrakcji takich jak baseny, bilard czy sauny. Dzięki temu możliwe jest zajęcie się czymś innym i łatwiejsze jest zapomnienie o piciu. To właśnie tam chorzy mogą znaleźć swoje nowe hobby i zacząć uprawiać sport. Sport powoduje wydzielanie endorfin i jednoczesne zmniejszanie uczucia rozdrażnienia.
Leczenie osób uzależnionych od alkoholu w trybie zamkniętym trwa zazwyczaj od 3 do nawet 6 miesięcy. Ośrodki przygotowują turnusy, które są dopasowywane do danego pacjenta w zależności od stopnia uzależnienia i potrzeb pacjentów. Terapeuci i psycholodzy dokonują diagnoz na podstawie wywiadów i dobierają najlepszą dla danego pacjenta terapię. Ośrodki leczenia alkoholizmu w trakcie terapii zamkniętej najpierw prowadzą profesjonalne odtruwanie organizmu, a następnie pacjenci są kierowani na terapię indywidualną oraz grupową. Warto zauważyć, że terapia w takim trybie zazwyczaj trwa krócej, ponieważ chorzy w jej trakcie pracują przez 8 godzin dziennie z terapeutami.
Przymusowe leczenie alkoholików a czas trwania
W pewnych przypadkach osoba uzależniona od alkoholu może zostać skierowana na przymusowe leczenie w trybie zamkniętym. Takie sytuacje mają jednak miejsce w nielicznych momentach, przede wszystkim wtedy, kiedy alkoholizm powoduje przemoc bądź prowadzi do popełniania przestępstw. Takie wyroki może orzec sąd. Czas przymusowego leczenia alkoholizmu zazwyczaj nie jest krótszy niż 3 miesiące i nie może być dłuższy niż 2 lata. Wszystko zależy od tego, jakie wyniki daje terapia. Sąd bierze pod uwagę opinie przedstawiane przez ośrodki leczenia uzależnień.