Jak leczyć się z uzależnienia?

Alkoholizm to choroba, która nie powinna być traktowana po macoszemu… Zdajesz sobie sprawę z tego, że masz kłopot? A może szukasz pomocy dla jednego z członków rodziny? Jakie kroki podjąć, aby były realne szanse na całkowite zerwanie z nałogiem?

Dlaczego warto wybrać odpowiedni ośrodek leczenia uzależnień?

Bardzo dużo osób zmagających się z tym kłopotem zastanawia się, czy uda im się poradzić samodzielnie. Nie jest to jednak takie proste. Generalnie osoby uzależnione często nie do końca zdają sobie sprawę z tego, w jak trudnej sytuacji się znajdują. Jeśli do zerwania z nałogiem nie doszło odpowiednio wcześnie, to na późniejszych etapach spada prawdopodobieństwo, że działania na własną rękę będą efektywne. Brak skuteczności to jedno. Do tego mogą dochodzić inne objawy. Chodzi m.in. o skutki uboczne pojawiające się w przypadku próby nagłego odstawienia napojów procentowych. Jeśli np. dana osoba od pewnego czasu spożywa coraz większe ilości alkoholu, to organizm zaczyna się do tego przyzwyczajać. Nagłe odstawienie powoduje lęk, niepokój, nadmierną potliwość, kołatanie serca itd. Dlatego eksperci rekomendują, by jak najszybciej udać się do profesjonalnego ośrodka leczenia uzależnień. Pracują tam doświadczeni, wykwalifikowani fachowcy, którzy posiadają odpowiednie umiejętności. Liczy się także stosowanie nowoczesnych metod i właściwe zrozumienie potrzeb Pacjenta. Bardzo często takie ośrodki leczenia uzależnień od alkoholu znajdują się nad morzem. Pacjenci mogą korzystać nie tylko z pięknych widoków, ale także z cennych właściwości jodu. Ma on zaś m.in. działanie relaksujące i zmniejszające poziom odczuwanego stresu. W przypadku wyboru profesjonalnego ośrodka leczenia uzależnień można liczyć na to, że każda sprawa zostanie potraktowana indywidualnie. Fachowcy zbierają wywiad medyczny oraz analizują przyniesioną dokumentację. Potem proponują odpowiednie rozwiązania, które w przypadku danego Pacjenta powinny odnieść zamierzony skutek. Co ważne, osoby uzależnione są pod odpowiednią opieką lekarską. Warto podkreślić, że na terenie prywatnego ośrodka leczenia uzależnień pracują doktorzy, psychologowie, terapeuci itp. Eksperci są do dyspozycji Klientów przez 24 godziny na dobę.

Leczenie przy pomocy wszywki alkoholowej

Są rozmaite sposoby leczenia tej choroby… Niekiedy fachowcy doradzają Pacjentom zastosowanie wszywki Esperal w Poznaniu. Dzięki niej można o wiele łatwiej wygrać walkę z nałogiem. Wszystko dlatego, że wydzielanie enzymów, które trawią alkohol, jest efektywnie blokowane. Czym jeszcze cechuje się taka wszywka alkoholowa? Warto zaznaczyć, że jest to specjalny implant w postaci kapsułki z odpowiednią substancją czynną (chodzi o disulfiram). Jest on zaś aplikowany pod skórę. Zazwyczaj fachowcy wprowadzają go w okolicy pośladków. Jaka liczba tabletek jest potrzebna, by można było liczyć na dobre efekty? Ta sprawa jest indywidualna. Bardzo duże znaczenie ma wymagana dawka leku, która jest ustalana na podstawie obecnej wagi Pacjenta. Co jeszcze jest ważne? Zasada działania wszywki jest dość specyficzna. Chodzi tutaj o zaburzanie metabolizmu alkoholu w organizmie Pacjenta. Jeśli będzie on potem stosować napoje procentowe, to trzeba liczyć się z tym, że wystąpią rozmaite skutki uboczne. Takie, jak np. kołatanie, wymioty, nudności, nadmierne skoki ciśnienia, a nawet zawał serca. Ma to zaś odstraszyć Pacjentów przed sięganiem po alkohol.

Profesjonalna terapia

Prywatny ośrodek oferuje pomoc, która jest świadczona na rozmaite sposoby. Osoby uzależnione od alkoholu powinny zdecydować się na profesjonalną terapię. Jest ona przeprowadzana przez doświadczonych ekspertów. Fachowcy wiedzą, jak podchodzić do tematyki uzależnień. Liczy się stosowanie nowoczesnych, efektywnych metod, a także zrozumienie sytuacji osób uzależnionych. Ekspertom nie brakuje umiejętności oraz empatii. Na czym polega terapia? M.in. chodzi o to, by dowiedzieć się, jaka była przyczyna aktualnego stanu rzeczy. Czasami ludzie popadają w alkoholizm, ponieważ chcą poradzić sobie z kłopotami z życia prywatnego, czy zawodowego. Profesjonaliści są w stanie odpowiednio przekazać informacje Pacjentom na temat rozmaitych skutków, które wynikają z picia napojów procentowych w zbyt dużych ilościach. A osoby uzależnione nie zawsze do końca zdają sobie sprawę ze wszystkich konsekwencji. Celem terapii jest m.in. pokazanie, jak picie alkoholu wpływa na daną osobę oraz jej najbliższe otoczenie. Poza tym chodzi o to, by nauczyć się radzić sobie z rozmaitymi sytuacjami, które mogą powodować zwiększoną chęć sięgnięcia po napoje procentowe. W profesjonalnych ośrodkach leczenia uzależnień są przeprowadzane zajęcia indywidualne oraz grupowe.

Bardzo ważny jest także detoks

Osoby długotrwale przyjmujące napoje procentowe mocno narażają na szwank swoje zdrowie. Dlatego w profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień jest przeprowadzane odtruwanie. Detoks polega na usunięciu nagromadzonych substancji trujących. Dzięki temu organizm będzie mógł zacząć się regenerować.