W jaki sposób można przestać pić alkohol bez terapii? Czy jest to możliwe?

Jak przestać pić alkohol bez terapii

W jaki sposób można przestać pić alkohol bez terapii? Czy jest to możliwe?

W alkoholizm bardzo łatwo popaść. Przyczyny uzależnienia się są różne i rozpoczyna się ono niewinnie. Codzienne picie może jednak doprowadzić do zguby i alkoholizmu. Ten nałóg może dopaść każdego, niezależnie od płci. Alkoholizm ma również różne fazy, w zależności od stopnia zaawansowania tej choroby. Jak poradzić sobie z pokusami picia alkoholu? Jak zaprzestać picia, kiedy problem staje się realny? W niniejszym artykule wyjaśniamy, jak przestać pić alkohol bez udania się na terapię i czy jest to w ogóle możliwe. Zachęcamy do lektury.

 

Jak przestać pić alkohol bez terapii?

Alkoholizm jest chorobą wyniszczającą organizm nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Wpływa on nie tylko na samego uzależnionego, ale też na bliskich osoby będącej w nałogu. Żyjąc z alkoholikiem nie możemy być pewni niczego, nie wiadomo jak zareaguje chory. Ciągle dostajemy jedynie puste obietnice, że chory już więcej nie będzie pić, że w końcu przestanie. Nigdy to się jednak nie dzieje. Jeżeli natomiast chory naprawdę postanawia, że skończy z piciem, będzie to dla niego bardzo trudne. Alkoholik, który postanawia że będzie trzeźwy, ale nie poddaje się jednocześnie odpowiedniej terapii, nie będzie w stanie zmienić się od razu. Istnieje też szansa, że bardzo szybko powróci do nałogu, bo nie będzie w stanie uporać się z własnymi emocjami i chęcią napicia się. Alkoholicy często nie wiedzą, że mają poważny problem, a alkohol przejął kontrolę nad ich życiem. Nie można przestać pić z dnia na dzień. Jeżeli ktoś już jest uzależniony, to musi być świadomy, że będzie musiał pracować i starać się trwać w trzeźwości przez całe życie. Nawet kilkuletnia trzeźwość oraz wszyty Esperal mogą nie zagwarantować braku nawrotu choroby. 

 

Dlaczego leczenie alkoholizmu bez terapii jest trudne?

Alkoholizm jest chorobą bardzo ciężką do wyleczenia, w większości przypadków jest to wręcz niemożliwe. U podłoża tego nałogu często leżą sytuacje, z którymi chory radzi sobie tylko poprzez wypicie alkoholu. Często są to stany lękowe, depresja czy trudności w związku bądź w pracy. Kiedy alkohol zaczyna być zagrożeniem? Wtedy, kiedy chory, zamiast rozwiązywać problemy, sięga po alkohol. Kiedy doświadcza trudności, to pije. Stopniowemu zniszczeniu ulegają różne obszary życia uzależnionego i pojawiają się coraz to nowe, jeszcze większe zmartwienia i kłopoty. Ciężko zatem wyjść z alkoholizmu na własną rękę.

Bardzo istotne jest jednak wsparcie rodziny chorego. Jeżeli uzależniony ma oparcie w swoich bliskich, będzie mu łatwiej rozpocząć leczenie alkoholizmu. Mając wsparcie bliskich, chory może próbować na własną rękę przestać pić alkohol, jednakże najlepiej połączyć to z korzystaniem z kompleksowej pomocy psychoterapeuty specjalizującego się w takich przypadkach. Dzięki motywacji i terapii, szansa na wyleczenie się osoby uzależnionej znacznie wzrasta. Warto również zastanowić się nad skorzystaniem z oferty ośrodków leczenia uzależnień. Oferują oni terapię w trybie zamkniętym oraz ambulatoryjnym. W obu trybach można liczyć na profesjonalną pomoc specjalistów. Ponadto, ośrodki leczenia uzależnień oferują również wsparcie domownikom.

 

 

Jak przestać pić alkohol – domowe sposoby.

Można spróbować zaprzestania picia alkoholu na własną rękę. Należy jednak wiedzieć, że nie ma pewnych sposobów. Pierwszym krokiem w walce z alkoholizmem jest zaakceptowanie tego, że jest to choroba przewlekła i może doprowadzić nawet do śmierci. Można jednak uzyskać nad nią pewną kontrolę, ale istnieje niewielka szansa, że uda się to bez pomocy specjalistów. Bowiem podstawą terapii alkoholowej jest farmakologia i uczęszczanie na terapię – grupową oraz indywidualną. Terapia pomaga w zrozumieniu swoich problemów i poradzeniu sobie z głodem alkoholowym. Do popularnych domowych sposobów mających pomóc w odstawieniu alkoholu zaliczamy: picie ziół, uprawianie sportu, znalezienie hobby, zmianę środowiska, zmianę nawyków żywieniowych i omijanie miejsc przypominających o alkoholu.

 

Jak wygrać z alkoholizmem?

Aby uporać się z uzależnieniem od alkoholu potrzeba przede wszystkim silnej motywacji oraz wsparcia ze strony najbliższych. Należy wspierać alkoholików i pokazywać im, że mogliby się poprawić dla dobra swojego i swojej rodziny. Nałóg ma destrukcyjny wpływ na otoczenie chorego. Czasami potrzeba trochę więcej rozmów, aby chory zaczął się nad sobą zastanawiać. Jeżeli przyzna się on do tego, że jest uzależniony, będzie to pierwszy krok do sukcesu i należy pomagać choremu dalej. Warto wtedy dawać wskazówki i proponować miejsca, do których mógłby się udać oraz poprosić o pomoc. 

Najbardziej skuteczne zdają się być poradnie leczenia uzależnień. Są one szczególnie dobrym rozwiązaniem dla osób, które są zmotywowane, bowiem do takich poradni nie potrzeba skierowania, a jedynie niezbędny jest wcześniejszy kontakt telefoniczny bądź mailowy z wybranym przez siebie ośrodkiem. Czas trwania terapii jest ustalany indywidualnie. Do wyboru jest również kilka trybów terapii, w tym terapia na oddziale zamkniętym.