Jak rozmawiać z alkoholikiem o leczeniu

Obcowanie i patrzenie na osobę bliską, członka rodziny, współpracownika, która boryka się z problemem alkoholowym jest zazwyczaj bardzo trudne. Często zadajesz sobie pytanie jak pomóc w tej sytuacji i czy dana osoba potrzebuje Twojej pomocy.

[cmsmasters_row][cmsmasters_column data_width=”1/1″][cmsmasters_text]

Obcowanie i patrzenie na osobę bliską, członka rodziny, współpracownika, która boryka się z problemem alkoholowym jest zazwyczaj bardzo trudne. Często zadajesz sobie pytanie jak pomóc w tej sytuacji i czy dana osoba potrzebuje Twojej pomocy.

Alkoholik to osoba z zaburzeniem spożywania alkoholu. Uzależnienie od alkoholu jest fizyczne jak i psychiczne, problem ten objawia się brakiem kontroli nad ilością spożywanego alkoholu lub decyduję się na picie alkoholu mimo problemów jakie ono powoduje. Problemy związane ze spożywaniem alkoholu dotyczą relacji zawodowych, społecznych oraz zdrowotnych. Zaburzenia w ilości spożywanego alkoholu mają różne fazy i mogą przejść od łagodnego do ciężkiego i tak łagodne wzorce mogą przekształcić się w poważniejsze komplikacje. Wczesne zauważenie problemu oraz interwencja mogą zapobiec rozwinięciu się problemu. Ważna jest też współpraca osoby uzależnionej i czy chętnie podejmie drogę ku trzeźwości. Poniżej znajduję się kilka kroków, które możesz podjąć aby pomóc bliskiemu.

 

Krok 1. Zdobądź wiedzę o zaburzeniach ilości spożywanego alkoholu

Zanim podejmiesz działanie ważne jest aby upewnić się czy bliska osoba jest uzależniona od alkoholu. Alkoholizm to coś więcej niż tylko zwiększone ilości spożywanego alkoholu. Czasami alkohol spożywany dla radzenia sobie ze stresem lub nawyk społeczny może przypominać alkoholizm ale nim nie być. Osoba z zaburzeniami spożywania alkoholu nie pije z umiarem pomimo zapewnień, że to tylko jeden drink. Aby dowiedzieć się więcej poczytaj na naszej stronie czym jest alkoholizm.

Rozmowa z alkoholikiem

Krok 2. Przećwicz sobie jak rozmawiać z alkoholikiem o leczeniu

Zarezerwuj sobie czas na rozmowę i poinformuj o tym bliską osobę oraz jak bardzo Tobie zależy na tej rozmowie. Postaraj się poprowadzić rozmowę w sposób wspierający i pozytywny, Unikaj negatywnego przekazu i bycia zarozumiałym. Korzystaj z oświadczeń „ja” co pozwoli zmniejszyć oskarżenia i stać się aktywnym uczestnikiem rozmowy. Skup się na problemie kiedy nadużywanie alkoholu stało się problemem. W sposób odpowiedni formułuj zdania: zamiast „Jesteś alkoholikiem, potrzebujesz pomocy” powiedz „ Kocham cię, jesteś ważny dla mnie. Martwię się twoim piciem i problemami, które ono powoduje”. Bądź przygotowany na każdą odpowiedź i co bardzo ważne staraj się zachować spokój.

 

Krok 3. Dobierz odpowiedni czas i miejsce

Dobór czasu i miejsca tej rozmowy jest bardzo ważny. Znajdź miejsce gdzie nic nie będzie was rozpraszało. Spokój i cisza da wa wam możliwość skupienia się tylko na rozmowie. Zacznij rozmawiać kiedy Twoja osoba jest spokojna i wolna od innych spraw. Bardzo ważne aby była trzeźwa.

 

Krok 4. Słuchaj uważnie z zaangażowaniem

Bądź otwarty i uczciwy wobec swojego rozmówcy. Złudne jest podejście, że osoba uzależniona sama się poprawi, do jest droga donikąd. Poinformuj bliską osobę, że martwisz się jej piciem i zapewnij ją o Twoim pełnym wsparciu. Bądź przygotowany na negatywną reakcję. Twój rozmówca może zaprzeczać a nawet gniewać się na Twoje sugestie i prośby. Nie zrażaj się i nie bierz tego osobiście. Pozwól jej na przemyślenie tematu i podjęcie decyzji, wysłuchaj co ma do powiedzenia.

 

Krok 5. Zapewnij pełne wsparcie

Nie można nikogo zmusić do podjęcia leczenia. Jedyne co możesz zrobić to zaoferować pomoc. To osoba uzależniona podejmuję decyzje. Postaw się w sytuacji Twojego bliskiego, wtedy będzie Ci łatwiej ją zrozumieć. Twój rozmówca może zapewniać Cię, że sam sobie ograniczy spożywanie alkoholu lecz czyny są ważniejsze niż słowa. Zaproponuj przystąpienie do formalnego leczenia, poproś o konkretne zobowiązania i konsekwentnie je wypełniaj. Zawsze przydatna będzie pomoc członków rodziny, przyjaciół. Warto ich zaangażować w Twoje działania jednak zależy to od powagi sytuacji.

 

Krok 6. Interwencja

Omawianie Twoich obaw różni się od interwencji. Interwencja wymaga już większego zaangażowania niż tylko sama rozmowa z alkoholikiem o leczeniu. Zazwyczaj obejmuje plan działania, przedstawianie konsekwencji, pokazanie dostępnych opcji leczenia jak np. wszywki alkoholowej lub terapii. Zazwyczaj następuje opór z przyjęciem pomocy. Warto wtedy zaangażować do tego procesu rodzinę i przyjaciół którzy skonfrontują się z osobą i zachęcą do podjęcia leczenia. W interwencjach często pomaga profesjonalny terapeuta uzależnień, który udzieli wskazówek jak doprowadzić osobę na leczenie, oraz wskaże opcje leczenia.

[/cmsmasters_text][/cmsmasters_column][/cmsmasters_row]