Jak stopniowo odstawić alkohol.

Jak stopniowo odstawić alkohol?

Nie da się ukryć, że alkoholizm to bardzo poważne, niestety jednocześnie coraz powszechniejsze, uzależnienie. Wyjście na prostą nie jest łatwe. Dlaczego ostawianie alkoholu powinno odbywać się pod czujnym okiem specjalistów? Gdzie takich znaleźć? Co dzieje się z alkoholikiem na samym początku abstynencji? Poznaj wiele istotnych faktów na te właśnie tematy.

Dlaczego nie warto działać samodzielnie?

Zasadniczo wiele uzależnionych osób uważa, że tak naprawdę… wszystko mają pod kontrolą. Twierdzą, że gdyby nie chcieli pić, to spokojnie poradziliby sobie z tym właśnie zagadnieniem. Rzeczywistość często jest jednak brutalna. Warto zauważyć, że zrozumienie swojej sytuacji to natomiast klucz do sukcesu. Nieprzypadkowo na terapiach ludzie rozpoczynają przemawianie od swojego imienia i formułki, że są alkoholikami. Jeśli dana osoba się do tego przyzna, to jest to krok w kierunku normalności. Są z kolei ludzie, którzy uważają, że odstawienie alkoholu to żaden problem. Dlaczego jednak to nie jest takie proste? Działania na własną rękę często nie są skuteczne. Nagłe odstawienie trunków z dnia na dzień powoduje wiele negatywnych konsekwencji. W końcu u osób uzależnionych dochodzi do regularnego spożywania napojów procentowych. Warto zauważyć, że w pewnym sensie organizm przyzwyczaja się do konkretnych substancji. Dlatego ten proces, chodzi o odstawienie alkoholu, powinien odbywać się pod czujnym okiem specjalistów. Fachowcy wiedzą, jak należy go przejść krok po kroku. Służą pomocą, gdyby z Pacjentem działo się coś niedobrego. A niestety odstawienie alkoholu wywołuje wiele niepożądanych reakcji. Szczególnie w przypadku osób, które już od dłuższego okresu mają ten właśnie kłopot. Warto zatem zwrócić się o pomoc do prywatnego ośrodka leczenia uzależnień. Namiary na fachowców znajdziesz na stronie internetowej https://odoklinika.pl/. Pamiętaj, że działania na własną rękę nie tylko są w zdecydowanej większości przypadków nieskuteczne. Dodatkowo pomoc fachowców jest niezbędna, by wszystko odbywało się efektywnie i zarazem bezpiecznie.

Pierwsze dni są najtrudniejsze

Odstawienie alkoholu, szczególnie w przypadku osób, które nie od dzisiaj spożywają spore ilości tego typu substancji, objawia się wieloma rozmaitymi reakcjami. Wbrew temu, co się powszechnie sądzi, nie da się odstawić alkoholu z dnia na dzień bez żadnych skutków wynikających z podjęcia tej decyzji. Dlaczego jednak taka właśnie sytuacja ma miejsce? Jeśli dana osoba już dość długo przyjmuje określone substancje, to jej organizm jest przyzwyczajony do konkretnych dawek składników chemicznych. Warto wyjaśnić, że nagłe odcięcie od napojów procentowych może nawet zaburzać procesy metaboliczne. Oczywiście, nie ma innej drogi, by rozpocząć skuteczną terapię. Chcemy jednak jeszcze raz podkreślić, że warto ten proces wykonywać w profesjonalnych ośrodkach leczenia uzależnień. Wówczas jest o wiele większa szansa, że efekty finalne będą optymalne. Z jakimi natomiast reakcjami muszą w pierwszej fazie liczyć się osoby uzależnione, które chcą raz na zawsze skończyć z alkoholizmem? Są to m.in. bóle głowy oraz mięśni. Tak samo, jak ogólne rozbicie i osłabienie. Co jeszcze cechuje przeprowadzenie tego procesu? Niektórzy narzekają na nudności, jeszcze inni na biegunki. Częstym objawem odstawienia alkoholu jest nadmierna potliwość. Nierzadko pojawia się także kołatanie serca. Tętno przyspiesza właśnie z tego powodu, że pewne procesy uległy zaburzeniu. Na szczęście, jeśli Pacjent jest pod opieką ekspertów, to nie stanie mu się żadna krzywda. Fachowcy wiedzą, jak reagować w takich właśnie sytuacjach. Z jakimi dodatkowymi symptomami trzeba się liczyć? Są to napady lękowe oraz zaburzenia snu. Nie da się ukryć, że pierwsze dni po odstawieniu alkoholu są zatem dla większości Pacjentów bardzo nerwowe. Ile to wszystko trwa? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Generalnie tego typu symptomy ustępują po około kilkudziesięciu godzinach. Wszystko jednak zależy od stopnia uzależnienia. W skrajnych przypadkach tego typu objawy mogą towarzyszyć Pacjencjom nawet… kilka tygodni.

Jak przygotować się do leczenia mentalnie?

Jeśli zdecydujesz się na porządny ośrodek leczenia uzależnień, to możesz liczyć na pomoc wykwalifikowanych ekspertów, którzy posiadają dużo wiedzy i stosują jedynie sprawdzone metody. Co do tego nie trzeba mieć wątpliwości. Istotne jest jednak to, by samodzielnie też dawać coś od siebie. Ważne jest, by zrozumieć swój kłopot. Osoba uzależniona powinna współpracować z terapeutami. To jedyna droga do tego, by koniec końców wyjść na prostą. Ważne jest też przygotowanie mentalne. Trzeba nastawiać się na abstynencję tylko pod kątem określonego dnia. Nie na najbliższy miesiąc lub rok. Chodzi o to, by nie pić dzisiaj. I tak każdego kolejnego dnia. Eksperci podkreślają, że wtedy jest o wiele łatwiej o wytrwanie w swoich postanowieniach. Fachowcy oczywiście w tym pomagają, aczkolwiek warto też próbować samemu to wszystko poukładać sobie w głowie. Z czasem brak alkoholu nie będzie aż tak bardzo doskwierał. Celem terapii jest zaś doprowadzenie do tego, by napoje procentowe w ogóle nie były potrzebne do szczęścia.