jakie są fazy alkoholizmu

Jakie są fazy alkoholizmu?

Czym cechuje się alkoholizm? Jakie występują w obrębie tego zagadnienia fazy? Jak wyglądają poszczególne etapy? Poznaj ich dokładną charakterystykę.

Faza wstępna alkoholizmu

Statystyki pokazują, że Polacy lubią sięgać po napoje procentowe. W zdecydowanej większości przypadków robimy to tylko od czasu do czasu. Np. wtedy, kiedy są ku temu rzeczywiście istotne okazje. Chodzi m.in. o wesela, urodziny, czy imieniny kogoś z naszego najbliższego otoczenia. W naszym kraju jest stosunkowo mało abstynentów. Warto wiedzieć, że są to natomiast osoby, które w ogóle nie spożywają napojów procentowych. Nawet w relatywnie małych dawkach. Dużo osób uważa zaś, że wypicie np. kilku piw albo kieliszków to nic złego. Tacy ludzie na początku nigdy by nie pozwolili o sobie powiedzieć, że są alkoholikami. Tak to jednak wszystko się zaczyna. Coraz częściej kłopoty z uzależnieniem mają osoby, które – według nich – mają wszystko pod kontrolą. Faza wstępna polega natomiast na tym, że konkretna osoba spożywa coraz więcej i więcej napojów procentowych. Daje jej to radość, ponieważ dzięki temu ma lepsze samopoczucie. Wtedy, chociaż na chwilę, może zapomnieć o rozmaitych kłopotach z życia prywatnego oraz tak samo zawodowego. Jeśli napoje procentowe są swego rodzaju antidotum na smutek, to jest to bardzo poważna sytuacja. W końcu to pierwszy krok do tego, by się uzależnić. Takie osoby oczywiście uważają, że nie mają z tym żadnego problemu. Zaczynają jednak pić coraz częściej napoje o wysokiej zawartości alkoholu. Nie tylko w trakcie np. uroczystości rodzinnych. Także zupełnie bez żadnej okazji.

Faza ostrzegawcza alkoholizmu

Drugim etapem jest faza ostrzegawcza. Osoby uzależnione od napojów procentowych piją niemałe liczby tych substancji. To przekłada się na to, że zwiększa się ich tolerancja na alkohol. To z kolei prowadzi do pogłębienia kłopotu. Dlaczego tak się dzieje? Dla osoby chorej alkohol jest częstym rozwiązaniem kłopotów. Oczywiście, jest to złudne wyjście z konkretnej sytuacji. Są jednak osoby, które chociaż przez pewien czas nie myślą o danym problemie i przez to czują się lepiej. Jeśli tolerancja na alkohol się zwiększa, to trzeba wypić jeszcze więcej, by doprowadzić się do określonego stanu. To przekłada się na pierwsze luki w pamięci. Uzależnione osoby nie wiedzą, co dokładnie działo się z nimi w konkretnym momencie. Teoretycznie są cały czas świadome, ale nie mają pojęcia, jak wyglądała sytuacja np. kilkadziesiąt minut temu. Jest to zaś bardzo poważny objaw. Jakie inne symptomy występują w ramach tej fazy? Chodzi tak samo o przyspieszone tętno, czy zmiany w zachowaniu. Jeśli ktoś na ogół jest nieśmiały i ma problemy z nawiązywaniem relacji, to często alkohol dodaje mu animuszu. Szczególnie w sporych ilościach. Oczywiście, to nie jest żadne rozwiązanie problemu. Są jednak osoby, które piją, ponieważ chcą np. poznać swoją drugą połówkę itd. Z tego względu spożywają coraz więcej napojów procentowych, by czuć się jak najbardziej swobodnie.

Faza krytyczna alkoholizmu

W tym momencie osoba uzależniona w ogóle nie ma już kontroli nad piciem. Wbrew temu, co sądzą niektórzy, nie dzieje się to wcześniej. Poprzedni etap to faza ostrzegawcza. Organizm daje do zrozumienia, że coś jest nie tak. Świadczą o tym chociażby pierwsze luki w pamięci. W czasie fazy krytycznej osoba uzależniona pije bardzo dużo. Nie jest już w stanie w ogóle tego kontrolować. Wszelkie obietnice dotyczące zakończenia picia kończą się fiaskiem. Czasami co prawda pojawiają się jeszcze okresy abstynencji. W nich osoba uzależniona nie pije i chce tym samym przekonać siebie i innych, że wszystko jest pod kontrolą. Kłopot jednak polega na tym, że rzeczywistość wygląda o wiele inaczej. W zdecydowanej większości przypadków okresy abstynencji są bardzo krótkie. Kończą się one zaś jeszcze większymi libacjami alkoholowymi. Osoby uzależnione same sobie dają na to w pewnym sensie przyzwolenie. Uważają, że jeśli nie pili np. kilka dni, to teraz mogą sobie to odbić z nawiązką. Jest to stan, w którym chorzy nie potrafią dostrzec swojej sytuacji. Uważają, że mają spożywanie napojów procentowych pod kontrolą, a tak naprawdę problem, już zaawansowany, jeszcze bardziej się pogłębia.

Faza przewlekła alkoholizmu

Na tym etapie uzależnienie jest bardzo silne. Tak naprawdę nie ma możliwości, by samodzielnie poradzić sobie z tym kłopotem. Kluczowe jest zatem to, by zgłosić się np. do polecanego, prywatnego ośrodka leczenia uzależnień. Warto w tym celu wejść na https://odoklinika.pl/ i zdobyć kontakt do fachowców od tego zagadnienia. Dlaczego samemu nie można sobie poradzić? Ta faza cechuje się tym, że alkoholik nie ma już kompletnie żadnych zahamowań. Pije tak naprawdę od rana do nocy. Nie ma zasadniczo żadnych wyrzutów sumienia. W takiej sytuacji konkretna osoba jest zdecydowanie częściej… pijana niż trzeźwa. Nie da się ukryć, że bez pomocy odpowiednich ekspertów nie można wyjść z tego labiryntu. Jak działają eksperci? Fachowcy na początek przeprowadzają odtruwanie organizmu. W końcu alkohol potrafi zrobić prawdziwe spustoszenie na tej płaszczyźnie. Potem rozpoczyna się właściwa terapia. Kluczem do sukcesu jest nie tylko opieka fachowców, ale także chęć do podjęcia z nimi kooperacji.