Kiedy zaczyna się alkoholizm?

Kiedy zaczyna się alkoholizm?

Kiedy zaczyna się alkoholizm? Alkoholizm jest uzależnieniem od spożywania alkoholu w różnej postaci: wódka, wino piwo. Alkohol jest jednym z najniebezpieczniejszych nałogów, porównywalny z heroiną czy kokainą. Wykazuje dużą toksyczność, która prowadzi do zaburzenia pracy narządów wewnętrznych. Osoba borykająca się od dłuższego czasu z nałogiem nie ma reakcji wymiotnej na spożycie dużej ilości napoju alkoholowego, nie pamięta, co się stało podczas picia, następnego dnia ma kaca, jest w stanie pić przez kilka dni z rzędu.Takie symptomy świadczą o toczącej się chorobie (fizycznej, psychicznej) jaką jest alkoholizm. Tutaj samoleczenie nie pomoże, konieczna jest profesjonalna pomoc lekarza i psychoterapeuty w ośrodku leczenia alkoholizmu.  

Kiedy zaczyna się alkoholizm?

Alkoholizm to przede wszystkim choroba, która ma swój początek, etapy, swój finał i postępuje w takim czy innym tempie. Oznaki początku uzależnienia pozwalają odróżnić picie okazjonalne, które nie jest jeszcze chorobą, od nałogu który jest już chorobą. Szybka reakcja na nadmierne spożywanie alkoholu może uchronić przed nałogiem. Warto w takim momencie skorzystać ze wsparcia specjalistów i udać się na terapię uzależnień. Ośrodek leczenia alkoholizmu zajmuje się odtruwaniem, implantowaniem wszywki, psychoterapią a wszystko bez zadawania zbędnych pytań.

Pierwszym objawem alkoholizmu jest patologiczne pragnienie alkoholu. To nie tylko najwcześniejszy, ale także najbardziej uporczywy znak. Pociąg do alkoholu nie pojawia się nagle, ale powstaje stopniowo. Osoba pijąca może przez długi czas nie zdawać sobie sprawy z głodu alkoholu, tłumacząc swoje picie tradycjami, pewną sytuacją, chęcią miłego spędzenia czasu w towarzystwie, pogawędkami z przyjaciółmi, kłopotami oraz innymi powodami.

Następuje zmiana zachowania w oczekiwaniu na nadchodzącą okazję do picia: osoba wyraźnie ożywia się, rozwesela, zaczyna się spieszyć, aby szybko załatwić sprawy i zacząć upajać się alkoholem. Całe jej zachowanie, mimika i gesty wskazują, że czeka na przyjemne wydarzenie. Z drugiej strony istnieje negatywny stosunek do wszystkiego, co zapobiega pijaństwu. Alkoholik uparcie broni swojego prawa do picia alkoholu, mimo sprzeciwów i wyrzutów bliskich.

Co świadczy o nadużywaniu alkoholu?

Alkoholicy nie lubią mówić o swoim nałogu. Pijący mężczyźni i kobiety gwałtownie reagują na wyrzuty, a jeśli ktoś próbuje się przeciwstawić, zwykle dochodzi do awantury i nie uważają się za winnych. Inną oznaką początku alkoholizmu jest utrata kontroli ilościowej. Występuje w początkowej fazie i trwa przez cały czas trwania choroby. Utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu oznacza trudność lub niemożność zatrzymania się na małych dawkach alkoholu, niezdolność do świadomego ograniczenia jego spożycia. W stanie odurzenia pojawia się przyciąganie wtórne. W przeciwieństwie do pierwotnej atrakcyjności, którą człowiek jest w stanie pokonać wysiłkiem woli (jednak to, że jest w stanie ją przezwyciężyć nie oznacza, że to zrobi), wtórna atrakcyjność jest znacznie bardziej intensywna.

Kolejną oznaką alkoholizmu jest utrata ochronnego odruchu wymiotnego. To bardzo ważny objaw. Utrata kontroli ilościowej jest czasami trudna do ustalenia, a utrata odruchu wymiotnego podczas przyjmowania dużych dawek alkoholu jest obiektywnym objawem. Zwykle organizm reaguje na każdy szkodliwy wpływ reakcją ochronną. Nadmierne dawki alkoholu dla osoby, która jeszcze nie jest alkoholikiem, są toksyczne, a alkohol jest trucizną, przed skutkami których organizm stara się chronić, wyrzucając tę truciznę z żołądka za pomocą reakcji wymiotnej. Dopóki ten mechanizm obronny jest aktywny, chroni organizm przed toksycznym środkiem, który może mu zaszkodzić. 

Jeśli ktoś boryka się z takimi problemami to znak, że powinien jak najszybciej udać się na odwyk. Przejdzie bezpieczny detoks, zostanie wzmocniony witaminami i mikroelementami, otrzyma leki przywracające normalne funkcjonowanie. Psychoterapeuci podczas spotkań, pomogą zrozumieć, gdzie tkwi problem, kiedy zaczął się alkoholizm i jaką drogę można obrać, aby z niego wyjść.

Ciężki alkoholizm – kiedy można to zauważyć?

Jedną z oznak alkoholizmu jest wzrost tolerancji na alkohol. Im dłużej i częściej człowiek spożywa alkohol, tym więcej może pić, gdyż jego organizm nabiera zdolności tolerowania coraz większych dawek alkoholu. W związku z tym im intensywniejsze nadużywanie, tym szybciej rośnie tolerancja na alkohol.To nie tylko ilość alkoholu, jaką dana osoba może wypić, ale także efekt, jaki wywołuje ta dawka. Przy regularnym spożywaniu alkoholu organizm przystosowuje się do określonej dawki i nie powoduje już tego samego efektu. Przy dalszym wzroście tolerancji te dawki, które na etapie okazjonalnego picia powodowały silne zatrucie z reakcją wymiotną, teraz powodują tylko łagodny lub umiarkowany stopień zatrucia.

Przy codziennym pijaństwie forma spożywania alkoholu może nadal mieć charakter epizodyczny, a częstotliwość picia nie zależy od samej osoby, ale od okoliczności zewnętrznych. Wraz z nadejściem alkoholizmu spożycie alkoholu staje się systematyczne. Taka forma niekoniecznie musi odbywać się codziennie. Systematyczne spożywanie alkoholu, z którym dana osoba czuje się całkiem komfortowo, a także utrata odruchu wymiotnego, wskazuje na zmienioną reaktywność organizmu.

W organizmie zdrowej osoby z regularnym spożyciem alkoholu z pewnością wystąpią różne zaburzenia, co zmusi do zaprzestania picia i tym samym uchroni organizm przed jego dalszymi szkodliwymi skutkami. A fakt, że alkoholik może nadal regularnie pić, wskazuje, że w jego organizmie zaszły już poważne zmiany. Pamiętaj, że na wcześniejszym etapie łatwiej jest zrezygnować z alkoholu. A jeśli pojawią się problemy, natychmiast przestań. Jeśli nie możesz zrobić tego sam, skontaktuj się ze specjalistą. Nie tylko alkoholicy powinni szukać pomocy w ośrodku leczenia uzależnień, ale również ludzie, którzy zauważyli u siebie nadmierny pociąg do alkoholu i decydują się na terapię, aby nałóg nie zrujnował im życia.