Czy wiesz, że liczba uzależnionych osób od alkoholu w naszym kraju sięga prawie 800 tysięcy? Niestety problem ten dotyczy coraz więcej osób. Poszukiwanie informacji na temat uzależnienia oraz wyjścia z nałogu jest bardzo ważnym krokiem, oraz znakiem, że dostrzegamy dany moment. Być może próbowaliśmy przestać pić, ale skończyło się na porażce. Najczęściej sięgamy znów po alkohol, ponieważ nam go brakuje oraz po prostu źle się czujemy.
Decyzja o końcu picia
Pierwszy krok to zawsze decyzja o zaprzestaniu picia. Później mamy do czynienia z wytrwaniem w abstynencji. Są to zdecydowanie dwa największe kroki, które możemy zrobić w swoim życiu. Gdy przestajemy pić, to musimy się liczyć z pewnymi objawami. Jakie są skutki odstawienia alkoholu? Możemy doświadczyć nieprzyjemnych objawów w ciele, jak i w emocjach. Wiedząc, czym one skutkują, może będzie łatwiej uznać, że klin nie leczy. Powiedzmy sobie o skutkach odstawienia alkoholu nieco więcej.
Pierwsze objawy pojawią się już po prawie sześciu godzinach od ostawienia i mogą się one utrzymywać. Tak zwany odstawienny zespół jest zależny, od reakcji indywidualnej ciała oraz także stanu zdrowia uzależnionej osoby. Odstawienie alkoholu, pomimo dosyć nieprzyjemnych objawów na początki walki z nałogiem, niesie ze sobą bardzo dużo pozytywnych korzyści dla osób, które to nie potrafią zachować umiary przy piciu.
Podczas pierwszych dni odstawienia alkoholu przez alkoholika możemy mieć podwyższone ciśnienie tętnicze, bóle głowy, przyspieszone bicie serca, czy też zawroty głowy. Do tego dochodzą napady drgawkowe, wymioty, nudności, mdłości, bóle brzucha oraz problemy z zaśnięciem. Wielu alkoholików skarży się także na zaniki pamięci, kłopoty z koncentracją, omamy, urojenia, halucynozę alkoholową, delirium oraz do tego pobudzenie psychoruchowe.
Jakie są następstwa odstawienia alkoholu po prawie dwóch tygodniach?
Wydawać by się mogło, że najgorsze czeka nas w pierwszym tygodniu od odstawienia alkoholu. Nic bardziej mylnego. W drugim tygodniu także czujemy się źle, a niekiedy jeszcze gorzej. W drugim tygodniu na pewno mamy mniej energii, nasz metabolizm jest osłabiony, cierpimy na bezsenność, zachowujemy się agresywnie oraz wzmagamy się ze stanami depresyjnymi, oraz apatią.
Bardzo często się także zdarza, że te nieprzyjemne objawy dla osób uzależnionych są na tyle silne, że po prostu poddają się i sięgają po alkohol. W przypadku uzależnionych osób, jego nagłe ostawienie bez medycznego wsparcia nie jest w żadnym wypadku wskazane. Objawy abstynencyjnego zespołu mogą być po prostu zbyt silne. Jeśli alkoholik zamierza odzyskać trzeźwość, to na pewno dobrym rozwiązaniem jest detoks alkoholowy. Odtrucie alkoholowe, które to odpowiada za oczyszczanie organizmu ze szkodliwych toksyn oraz pomaga jednocześnie sobie poradzić z zespołem alkoholowym abstynencyjnym. Musimy mieć na uwadze, że dla osób, które borykają się z uzależnieniem, samo utrzymanie abstynencji jest całkiem innym niż w przypadku zaprzestania picia przez zdrowe osoby.
Jakie są zalety zaprzestania picia alkoholu?
Picie alkoholu i to nawet w małych ilościach nie jest wcale zdrowe. Dlatego też abstynencja poprawi zdecydowanie nasze samopoczucie. Zmiany są widoczne dosłownie po kilku dniach od zaprzestania picia.
Możemy liczyć na poprawę jakości snu. Przeważnie mówi się, że alkohol wywołuje senność i dzięki niemu łatwiej nam się zasypia. Niestety, bardzo często człowiek po alkoholu czuje się po prostu zmęczony. Badania pokazują nam, że odstawienie alkoholu powoduje, że sen jest bardziej wydajny oraz jakościowy. Dzięki temu lepiej się regenerujemy oraz odprężamy. Mamy dzięki temu energię na cały dzień.
Możemy także liczyć na lepszą kondycję skóry. Alkohol bez wątpienia powoduje, że cera jest wysuszona, ziemista oraz także narażona na wszelkie niedoskonałości. Na twarzy pojawiają się także zaczerwieniania oraz przebarwienia. Z powodu zaprzestania picia nasza skóra jest sprężysta, promienna oraz także lepiej nawilżona.
Odczujemy także spadek masy ciała. Wyeliminowanie trunków z diety codziennej sprawia, że pozbywamy się po prostu pustych kalorii. Możemy dzięki temu schudnąć nawet kilka kilogramów. Na pewno zauważymy u siebie większe skupienie, kreatywność oraz pamięć. Picie powoduje na pewno rozkojarzenie. Spora ilość alkoholu wywołać może pewne zaniki pamięci i może doprowadzić do urwania się filmy. Dzięki abstynencji skutecznie z tym sobie poradzimy. Człowiek działa znacznie efektywniej, szybciej i ma więcej pomysłów, które są warte realizacji. Na pewno będzie to miało wpływ na nasze życie prywatne oraz zawodowe.
Na sam koniec wspomnijmy o ogólnej poprawie nastroju. Reakcja po wypiciu alkoholu w przypadku każdego człowieka może być inna. Często jednak spożywanie alkoholu ma wpływ na układ nerwowy i tym samym skutkuje złością i agresją. Potęgują się do tego stany depresyjne. Odstawienie trunków oraz rezygnacja z nich zmniejsza istotnie prawdopodobieństwo pojawienia się pewnych zmian w układzie nerwowym, oraz pogorszenia się nastroju bez żadnego powodu.