[cmsmasters_row data_width=”boxed” data_padding_left=”3″ data_padding_right=”3″ data_top_style=”default” data_bot_style=”default” data_color=”default” data_bg_position=”top center” data_bg_repeat=”no-repeat” data_bg_attachment=”scroll” data_bg_size=”cover” data_bg_parallax_ratio=”0.5″ data_padding_top=”0″ data_padding_bottom=”50″ data_padding_top_large=”0″ data_padding_bottom_large=”0″ data_padding_top_laptop=”0″ data_padding_bottom_laptop=”0″ data_padding_top_tablet=”0″ data_padding_bottom_tablet=”0″ data_padding_top_mobile_h=”0″ data_padding_bottom_mobile_h=”0″ data_padding_top_mobile_v=”0″ data_padding_bottom_mobile_v=”0″ data_shortcode_id=”sw7caacw4f”][cmsmasters_column data_width=”1/1″ data_bg_position=”top center” data_bg_repeat=”no-repeat” data_bg_attachment=”scroll” data_bg_size=”cover” data_border_style=”default” data_animation_delay=”0″ data_shortcode_id=”sca0g97da”][cmsmasters_text shortcode_id=”0w0gb3hoh4″ animation_delay=”0″]
Częste spożywanie alkoholu może zaburzyć prawidłowe działanie układu pokarmowego, pozbawiając nasz organizm odpowiednich poziomów składników odżywczych, mineralnych i witamin. Doprowadzić to może do sytuacji, w której będziemy spożywać więcej pokarmu o małej wartości odżywczej. Konsekwencją tego jest osłabienie siły woli i zwiększenie apetytu na jedzenie o niższej jakości bogatej w tłuszcze i cukry. Natomiast kalorie zawarte w alkoholu są tzw. „pustymi kaloriami” nieposiadającymi żadnych składników odżywczych.
Uzależnienie i nadużywanie alkoholu
Nadużywanie alkoholu może prowadzić do braku aktywności oraz do złych nawyków żywieniowych, a alkohol może zastępować jedzenie. Zatem spożywanie alkoholu może prowadzić do otyłości i powstania tzw. „brzucha piwnego”. Uzależnienie od alkoholu, jak i spożywanie alkoholu przez dłuższy czas może zakłócić normalne funkcjonowanie układu pokarmowego, zmniejszyć odporność oraz uszkodzić narządy wewnętrzne. Uzależnienie od alkoholu może doprowadzić do niedożywienia, a co za tym idzie spowodować niezdrową utratę masy ciała. Konsekwencjami mogą być problemy trawienne oraz uszkodzenia ciała i mózgu. Nadmierne spożywanie alkoholu może też przynieść odwrotny skutek i być przyczyną otyłości.
Spadek masy po odstawieniu alkoholu – Alkohol a trawienie
Alkohol jest inaczej metabolizowany przez nasz organizm niż pokarm stały. Przemieszcza się on bezpośrednio przez przełyk do żołądka i jelita cienkiego. Im dłużej spożywamy alkohol, tym bardziej uszkadza on nasz układ pokarmowy. Osłabiają się zdolności wchłaniania i wykorzystywania składników odżywczych, witamin i minerałów ze spożywanego pokarmu. Alkohol zaburza przyswajanie niezbędnych aminokwasów z pokarmu, co w konsekwencji prowadzi do niedoboru witamin i białek. Nadużywanie alkoholu może mieć wpływ na poziom i niedobory witamin i minerałów:
- A (retinol),
- B1 (tiamina),
- B2 (ryboflawina),
- B6 (pirydoksyna),
- C (kwas askorbinowy),
- Wapń,
- Cynk,
- Kwas foliowy.
Ciągłe spożywanie alkoholu podrażnia układ pokarmowy, co w konsekwencji może doprowadzić do rozstroju żołądka, wymiotów i biegunki, które dodatkowo obniżają poziom składników odżywczych. Schudnięcie po odstawieniu alkoholu może wystąpić u osób uzależnionych, ponieważ mogą oni odczuwać zmniejszenie apetytu, bóle brzucha i nudności. Organizm nie może magazynować alkoholu i dzięki wątrobie alkohol jest szybko rozkładany. Kolejną jej funkcją jest filtrowanie toksyn zawartych w alkoholu. Biorąc pod uwagę, w jaki sposób alkohol jest metabolizowany i dokładając niedożywienie, skutki dla wątroby mogą być opłakane. Łącząc te dwa fakty może dojść do:
- Marskości wątroby,
- Stłuszczenia wątroby,
- Uszkodzenia wątroby,
- Żółtaczki,
- Zmęczenia,
- Raka wątroby,
- Krwawienia z jelit,
- Osłabienia,
- Utraty apetytu,
- Utraty wagi.
Kolejna funkcja wątroby to magazynowanie nadmiaru glukozy, która dostarcza nam energii. Alkohol w organizmie może hamować uwalnianie glukozy, a wątroba może puchnąć. Dlatego też alkohol może podnosić poziom cukru we krwi oraz zwiększać ryzyko powikłań sercowo – naczyniowych, problemów metabolicznych i rozwoju cukrzycy. Długotrwałe spożywanie alkoholu może być przyczyną zapalenia trzustki i otyłości, które również mogą przyczynić się do rozwoju cukrzycy oraz trudności z regulacją poziomu insuliny i glukozy we krwi.
O zdrowym detoksie możesz dowiedzieć się na naszej podstronie: Odtrucie alkoholowe
Detoksykacja alkoholowa i spadek masy po odstawieniu alkoholu
Podczas detoksykacji alkoholowej jedzenie może być ostatnią rzeczą, o której pomyślisz co może spowodować schudnięcie po odstawieniu alkoholu. Natomiast przyjmowanie pokarmu jest ważna częścią tego procesu. Jak wspomniałem wcześniej, alkohol ma wpływ na metabolizm niektórych składników odżywczych. Ważne jest, aby zmienić nawyki i zacząć karmić organizm składnikami odżywczymi niezbędnymi do prawidłowej rekonwalescencji.
Zbilansowana dieta jest niezwykle istotnym elementem, który przywraca organizmowi harmonię i prawidłowe funkcjonowanie w procesie odstawiania alkoholu i detoksykacji. Postaram się przedstawić rodzaje pożywienia, witamin i minerałów, które należy uwzględnić podczas tego procesu.
Nawodnienie
Szczególnie ważne jest utrzymanie odpowiedniego nawodnienia w początkowych etapach detoksykacji alkoholowej. Objawy jakie mogą wystąpić na początku detoksykacji to:
- Zmęczenie
- Niepokój
- Utrata apetytu
- Nudności lub wymioty
- Depresja
Odpowiednie nawodnienie może łagodzić te objawy. Alkohol odwadnia organizm i dlatego utrzymanie odpowiedniego nawodnienia jest trudniejsze niż u osoby zdrowej. Nawet jeśli masz brak apetytu, próbuj pić dużo wody, która pomoże wypłukać organizm z toksyn.
Pokarm płynny
Podczas pierwszej detoksykacji alkoholowej trwającej zazwyczaj od 24 do 72 godzin, może być trudno przyjmować posiłki. Nie zmuszaj się do spożywania ciężkich posiłków. Zamiast tego postaraj się jeść zupy, aby zapewnić odpowiedni poziom pożywienia swojemu organizmowi.
Ważnym jest, aby zawierały one dużą ilość warzyw, korzystne mogą być również chude źródła białka jak np. fasola, drób, ryby.
Możesz również wspomóc się piciem herbaty lub soków owocowych, które pomogą zapewnić wsparcie żywieniowe oraz zapobiec schudnięciu po odstawieniu alkoholu.
Witaminy i minerały
Jak wcześniej wspominałem alkohol zaburza wchłanianie składników odżywczych i między innymi witamin z grupy B. Typowe produkty wspomagające odtruwanie, zawierające witaminy z grupy B to:
- Jajka,
- Orzechy,
- Warzywa liściaste,
- Mleko fasolę,
- Wzbogacone produkty pełnoziarniste,
Podczas detoksykacji ważne jest, aby uwzględniać program odżywiania alkoholowego, który pomoże w powrocie organizmu do prawidłowego funkcjonowania.
Zbilansowana dieta
Alkohol jest bogaty w cukier i zawiera jedynie puste kalorie, więc osoby uzależnione od alkoholu podczas detoksykacji łakną słodkich przekąsek i słodyczy. Ważnym jest, aby zmienić nawyki i zastąpić pokarm niskiej jakości na rzecz zdrowej żywności, która pomaga w rekonwalescencji. Nawet jeśli podczas picia względnie zdrowo się odżywiasz, to alkohol zaburza prawidłowy metabolizm i wchłanianie ważnych składników odżywczych.
Dobrze zbilansowana dieta podczas detoksykacji pozwala nam uniknąć niezdrowego spadku masy po odstawieniu alkoholu. Obejmuje ona dużo zdrowych warzyw i owoców, chude źródła białka, produkty pełnoziarniste, orzechy. Ważnym jest, aby wspomóc detoksykacje zbilansowaną dietą. Pomoże to przyspieszyć powrót do zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu.
[/cmsmasters_text][/cmsmasters_column][/cmsmasters_row]