Wśród nas jest wiele osób, które są uzależnione od alkoholu. Gdybyśmy zapytali te osoby o leczenie, to przyznają, że marzy im się leczenie farmakologiczne. Czy to jest możliwe? Od razu powiedzmy szczerze, że nie wynaleziono jeszcze cudownych tabletek na alkoholizm. Sam proces trzeźwienia jest nieco skomplikowany. Na rynku jednak znajdziemy pewne tabletki, które rzeczywiście wspierają detoks naszego organizmu. Sprawdźmy, które tabletki na alkoholizm będą odpowiednie.
Jak farmakologicznie można leczyć alkoholizm?
Leczenie alkoholizmu polega na przeprowadzeniu detoksu organizmu. Mamy na myśli usunięcie wszelkich pozostałości związków, które pochodzą z rozkładu alkoholu. Trzeba także ustalić podłoże naszego uzależnienia oraz podjęcie terapii. Terapia obejmować może behawioralne techniki, treningowe, poznawczo-behawioralne oraz także psychoedukacyjne. Uzupełnienie psychoterapii to bardzo często farmakologia. Powiedzmy sobie o niej nieco więcej.
Tabletki wprowadzane są podczas terapii uzależnień. Są one w każdym wypadku dobierane do konkretnego pacjenta. W pierwszej kolejności zawsze są wykonywane dokładne badania. Po się je wykonuje? Po to, aby ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta. Żadne tabletki nie powinny być dobierane bez wykonania uprzednio badań.
Następnie ustala się indywidualnie czas podawania konkretnych już tabletek. Od czego czas jest uzależniony? Głównie od działania oraz wszelkich ewentualnych skutków ubocznych leku. Liczą się także rezultaty, które przynoszą. Co po niektóre leki stosuje się jedynie na etapie detoksu, inne wspomagają podstawową terapię oraz utrwalają i pomagają wytrwać w pełnej trzeźwości.
Tabletki awersyjne
Jedną z metod leczenia farmakologicznego są leki awersyjne. Tabletki awersyjne reagują z alkoholem, wywołując objawy zatrucia organizmu. Można wówczas odczuwać skoki ciśnienia tętniczego, silny ból głowy, wymioty, czy też nudności. Takie środki wymuszają poniekąd trzeźwość. W okresie trzeźwości alkoholik się bardzo dobrze czuje. Do grupy awersyjnych środków między innymi należy Esperal.
Leki awersyjne jednak się są najlepszą z metod leczenia alkoholizmu. Aby rzeczywiście działały, musimy je stosować regularnie. Z tego powodu stosuje się tak zwane wszywki. Wszycie Esperalu było niegdyś bardzo często stosowane. Lek uwalnia stosowne dawkę Esperalu i tym samym wywołuje w naszym organizmie awersyjną reakcję na alkohol. Jednak jest to metoda, która polega bardziej na zastraszeniu pacjenta.
Awersyjny środek nie ma wpływu na podłoże naszej alkoholowej choroby. Wiele uzależnionych osób tylko liczy minuty, aż tabletki przestaną działać i będą się mogły napić. Takowa terapia wywołuje najczęściej stany nerwowe, frustracje oraz skrajną irytację. Osoby, które miały wszyty Esparol po zakończeniu działania specyfiku często jeszcze wpadają w większy ciąg, aby tylko „nadrobić” stracony czas na niepicie. Jest to nie do przyjęcia.
Awersyjna terapia powoduje myślenie, że leczenie z alkoholizmu nie przyniosło kompletnie żadnego skutku. Gdy osoba uzależniona oczekiwała, że wszywka za niego pokona problem, to najczęściej po zakończeniu terapii się czuje oszukany lub też dochodzi do wniosku, że jest nieleczony i musi po prostu pić. Przy myśleniu tego typu trudno jest kogoś zmotywować do pracy nad porzuceniem własnego nałogu. Takowe leczenie wywołuje także pewne poczucie przegranej. Wydawać się może, że zawiodło już wszystko.
Leczenia uzależnienia od alkoholu przy pomocy wszywki z awersyjnym środkiem może być bardzo niebezpieczne. Gdy osoba leczona zapije, to mogą się u niej pojawić skoki ciśnienia tętniczego, wymioty, bóle głowy, zaburzenia rytmu serca, a nawet uszkodzenie wątroby lub też zawał. Wówczas niezbędna jest natychmiastowa pomoc lekarska.
Tabletki po zakończeniu odwyku
Kolejna grupa środków w leczeniu farmakologicznym przy uzależnieniu od alkoholu są leki stosowane po zakończeniu odwyku (na przykład Naltrekson czy też Akamprozat). Mają one wspomóc utrzymanie abstynencji. Oddziałują na pobudzenie układu nerwowego czy też hamują odpowiedź układu dopaminowego. Za co odpowiada ten układ? Jest odpowiedzialny za poszukiwanie przyjemności. Takowe tabletki zmniejszają chęć napicia się alkoholu oraz także odczuwanie przyjemności z jego picia. Bez wątpienia stanową one dobre wsparcie podczas utrwalającej terapii, gdy osoba chora już opuściła ośrodek terapeutyczny i się stara utrzymać na co dzień abstynencję. Jednak nie sprawdzą się u osób, które piją bardzo często alkohol towarzysko. Gdy nie wypracują one żadnej asertywności, pomimo przyjmowania leków i tak nie będą obie w stanie odmówić kolejnego kieliszka.
Połową sukcesu jest już przyznanie się przed sobą, że ma się problem z alkoholem. W następnym kroku poradźmy się specjalisty. Która droga do trzeźwości w naszym przypadku będzie najlepsza. Jednym sprzyjają terapie grupowe, a innym terapie indywidualne. Tak samo jest z tabletkami. Jednym uzależnionym rzeczywiście pomagają tabletki, a innym kompletnie nic nie dają. Jest to kwestia jak najbardziej indywidualna.