Typowe zachowania alkoholika

Typowe zachowania alkoholika

Jakie są typowe zachowania osób uzależnionych od alkoholu?

 

Osoby, które spożywają alkohol w dużych ilościach bądź przez dłuższy czas, mogą doświadczyć zmian w układzie nerwowym. Pojawia się inny sposób myślenia i zachowania, taka osoba zachowuje się inaczej, niż zazwyczaj. Zachowania osób uzależnionych od alkoholu nie są “normalne”, ale sam alkoholik będzie się upierał, że jego zachowanie jest całkowicie normalne i odpowiednie. Należy mieć na uwadze, że alkoholizm rozwija się powoli w zależności od fazy, w jakiej jest choroba, możemy zaobserwować inne zachowania. Jakie są typowe zachowania alkoholika? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

 

Jak alkoholik zachowuje się wobec swoich bliskich?

Alkoholicy bardzo często źle się zachowują wobec swoich domowników, zależy to jednak od stadium uzależnienia i tego, w jaki sposób na chorobę reagują bliscy. Jeżeli próbują oni przemawiać chorej osobie do rozsądku i błagają o zmniejszenie ilości wypijanego alkoholu bądź stosują groźby, alkoholik reaguje nerwowo i agresywnie. Bardzo często osoby uzależnione od alkoholu manipulują swoimi bliskimi oraz kłamią. U alkoholików nie ma racjonalnego i trzeźwego myślenia. Zazwyczaj zwalają oni winę na swoich bliskich, najczęściej partnerów. Próbują się usprawiedliwiać i mówić, że picie jest w ich sytuacji czymś normalnym. Uważają, że robią to, co inni, że to jest jak najbardziej normalne i że to pomaga im się odstresować. Nie rozumieją jednak, że wypijają znacznie więcej alkoholu a życie bez niego już jest niemożliwe. Alkoholik bagatelizuje wszelkie objawy uzależnienia i nie słucha domowników. Żyje swoimi przekonaniami, które są nieprawdziwe.

 

Jakie są typowe zachowania alkoholików?

Jeżeli nie jesteś pewien, czy twój bliski jest alkoholikiem, dobrze trafiłeś. Tak samo, jeśli sam obawiasz się, że mogłeś popaść w ten straszny nałóg. Istnieje wiele charakterystycznych zachowań dla alkoholików i można łatwo rozpoznać to uzależnienie. Pierwszym najistotniejszym zachowaniem są kłamstwa dotyczące spożywania alkoholu, jego ilości i sytuacji, w których tego dokonywano. Ponadto, chory zaczyna zaniedbywać swoje obowiązki zawodowe oraz rodzinne i rezygnuje ze swoich zainteresowań na rzecz poznawania nowych towarzyszy do picia. Alkoholik jest rozdrażniony, ma wahania nastroju i kłopoty z koncentracją, jeżeli nie pije. Prowokuje kłótnie i awantury, a także zachowuje się agresywnie. Zdarza się, że ma skłonności do ryzykownych zachowań takich jak przygodny seks czy prowadzenie pod wpływem alkoholu. Alkoholik uważa, że alkohol nie jest powodem tych problemów i użala się nad sobą, często przebywa sam. Alkoholicy, zwłaszcza w początkowej fazie swojego uzależnienia, udają innych. W pracy radzą sobie bardzo dobrze, wykazują się kreatywnością. Kiedy wracają do domu, denerwują się gdy nie mogą się napić. Dlatego też coraz częściej po pracy wolą udać się do baru bądź znajomego, z którym będą mogli się napić, tak aby nie budzić podejrzeń swoich bliskich.

 

 Jakie fazy alkoholizmu wyróżniamy? Jak chory się wtedy zachowuje?

Alkoholizm możemy podzielić na cztery fazy: prealkoholową, ostrzegawczą, krytyczną oraz przewlekłą. W każdej z nich chory zachowuje się inaczej. W pierwszej z nich, fazie prealkoholowej, chory odkrywa, że alkohol redukuje stres i pomaga się odprężyć. Osoba, która zaczyna popadać w nałóg, na początku nie pije w samotności, ale często szuka okazji i towarzystwa do picia. Im więcej sytuacji stresujących, tym więcej powodów do sięgania po alkohol. Chory pije coraz więcej i znacznie częściej. W fazie ostrzegawczej zaczynają powstawać luki w pamięci, chory pije bardzo często i zaczyna to robić w samotności. W fazie krytycznej alkoholik nie kontroluje już sięgania po alkohol. Jest wtedy świadomy swojego nałogu, dlatego też na wszelkie uwagi reaguje krzykiem bądź agresją fizyczną. Pojawiają się krótkie okresy abstynencji, jednak chory nadal wraca do alkoholu. W ostatniej fazie, zwanej przewlekłą, alkoholik nie rozstaje się prawie wcale z alkoholem. Nie odczuwa wyrzutów sumienia i nie ma zahamowań. Ciągle jest pod wpływem alkoholu, co prowadzi do zaburzeń umysłowych i ruchowych. Z tej fazy jest najtrudniej wyjść i wrócić do normalności, jednakże nie jest to niewykonalne.

 

Jak alkoholik wpływa na zachowanie swoich bliskich?

Kiedy pojawia się alkoholizm w rodzinie, domownicy bardzo często to ukrywają. Kiedy przychodzą goście, nikt nawet o tym nie wspomina, ponieważ każdy się tego boi. Boi się tego, że w rodzinie jest alkoholik, a życie nie jest takie, jak przedtem. Chory jest w ciągu, albo trzeźwy. Jeżeli bliscy od samego początku widzą, że osoba popada w uzależnienie i nie zaczynają reagować, to przystają na to, co będzie się dziać. Wiedzą o tym, ale nie wykazują sprzeciwu. Nałogowiec nie widzi wtedy niczego złego w swoim zachowaniu i wciąż brnie w dalsze fazy uzależnienia. Odpowiedzialni za chorego stają się wtedy domownicy. Codzienne życie rodzinne i zawodowe jest zaburzone. Pojawiają się silne emocje, przede wszystkim gniew i strach. Alkoholicy sprawiają, że domownicy również odczuwają negatywne skutki ich choroby.