Chociaż alkoholizm to wyniszczająca choroba dla każdego człowieka, u kobiet powoduje on jeszcze większe problemy zdrowotne. Ze względu na szkodliwe normy kulturowo-społeczne kobiety bardzo często piją w ukryciu, starając się zataić swoje uzależnienie od alkoholu nawet przed najbliższymi. W efekcie później sięgają po pomoc w walce z alkoholizmem, będąc jeszcze bardziej narażone na liczne choroby i dolegliwości. Czym dokładnie grozi alkoholizm kobiecy i jakie są pierwsze objawy uzależnienia?
Z czego wynika alkoholizm u kobiet?
Coraz więcej kobiet nadużywa alkoholu i w konsekwencji wymaga terapii odwykowej. Podobnie jak u mężczyzn, alkoholizm u kobiet często stanowi wynik braku umiejętności radzenia sobie ze stresem. Kompensuje niską samoocenę oraz wiele innych problemów natury emocjonalnej. Picie alkoholu u kobiet to bardzo często wynik presji otoczenia – w ten sposób mogą łatwiej nawiązywać interakcje towarzyskie, poznawać nowych ludzi i zyskiwać akceptację. Kobiety pragnące równouprawnienia, na przykład w kwestiach zawodowych, upodabniają swój styl życia do mężczyzn, nadużywając alkoholu. Nierzadko przyczyną alkoholizmu u kobiet jest życie z partnerem, który jest alkoholikiem. Wśród cech osobowościowych, które przejawiają kobiety ze skłonnością do uzależnienia od alkoholu, możemy wymienić przede wszystkim typ osobowości o naturze lękowo – depresyjnej. Nierzadko przyczynę alkoholizmu kobiecego stanowi dorastanie w domu, gdzie priorytet stanowił alkohol. Mogło wiązać się to z trudną sytuacją materialną, a także z zaburzonymi relacjami pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny. Częściej niż w przypadku mężczyzn alkoholizm u kobiet jest ukrywany. Dzieje się tak, ponieważ kobiety czują wstyd z powodu niespełniania wzorców narzuconych im przez społeczeństwo. Mają zatem problem z proszeniem o pomoc w walce ze swoim nałogiem, na ogół otrzymują również mniejsze wsparcie od swoich partnerów.
Kobiety są narażone na bardziej negatywne skutki uzależnienia od alkoholu niż mężczyźni. Ze względu na średnio mniejszą masę ciała alkohol ma wyższe stężenie w ich organizmie. Kobiety posiadają także mniej enzymu odpowiedzialnego za metabolizowanie alkoholu: dehydrogenazy alkoholowej. W konsekwencji więcej alkoholu przedostaje się do ich organizmu, a skutki picia są dłużej odczuwalne. Co więcej, liczniejsze w żeńskim organizmie estrogeny poprawiają wchłanianie alkoholu, zwiększając jego toksyczność. Nadmierne skutki tej zależności dotykają w szczególności kobiety stosujące hormonalne leki antykoncepcyjne.
Alkoholizm kobiet – objawy uzależnienia i konsekwencje zdrowotne
Podobne jak u mężczyzn uzależnione od alkoholu kobiety odczuwają głód alkoholowy, czyli niepohamowaną chęć spożycia. Alkoholizm kobiecy skutkuje utratą kontroli nad ilością spożywanego alkoholu, przez co trudno określić im, ile dokładnie wypiły. Jednocześnie zmianie ulega tolerancja alkoholu przez organizm – z czasem kobieta może pić znacznie więcej. Alkoholizm kobiet po wytrzeźwieniu daje typowe objawy abstynencyjne, takie jak drżenie mięśni, nadmierna potliwość, rozszerzone źrenice, nadciśnienie tętnicze oraz przyspieszone bicie serca. Występują dolegliwości ze strony układu pokarmowego: nudności oraz wymioty. Oprócz tego uzależniona od alkoholu kobieta doświadcza różnego rodzaju zaburzeń snu (problemów z zasypianiem, przebudzania się w nocy). Obniżony nastrój skutkuje rozdrażnieniem, napadami lękowymi oraz depresyjnymi. Pozostałe zmiany psychiczne, które mogą występować u kobiet uzależnionych od alkoholu to również zaburzenia odżywiania oraz halucynozy alkoholowe.
Alkoholizm kobiecy ciągnie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Zmiany somatyczne pojawiają się szybciej niż u mężczyzn. Kobiety są bardziej narażone na alkoholowe uszkodzenia wątroby, a także zmiany w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu. Częściej doświadczają zaburzeń funkcji poznawczych oraz chorób serca, na przykład zapalenia mięśnia sercowego. U kobiet nadużywających alkoholu w młodym wieku dochodzi do zakłóceń dojrzewania. Natomiast u starszych kobiet pojawiają się zaburzenia cyklu menstruacyjnego, które mogą prowadzić do bezpłodności. Alkoholizm kobiet zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór piersi.
Alkohol a miesiączka
W kwestii takiej jak alkohol a miesiączka istnieje istotna relacja, o której większość kobiet nie zdaje sobie sprawy. Ponieważ alkoholizm u kobiet koreluje z zaburzeniami owulacji, kobiety spożywające nadmierne ilości alkoholu doświadczają nieregularności cyklu menstruacyjnego lub też całkowitego zaniku miesiączki. W przypadku alkoholizmu kobiet miesiączka może zanikać na kilka miesięcy lub dłużej. Jednym z kluczowych skutków relacji między alkoholem a miesiączką są nieregularne cykle menstruacyjne – ulegają one znacznemu wydłużeniu. Dochodzi do braku jajeczkowania, dlatego kobieta uzależniona ma problem z zajściem w ciążę. Gdy już pojawiają się krwawienia, są bardzo obfite lub bardzo skąpe. Podobnie nasileniu ulegają bóle menstruacyjne oraz objawy PMS. Alkohol silnie oddziałuje na poziom hormonów w organizmie kobiety. Nadmiar testosteronu powoduje u kobiet niechciane owłosienie, trądzik, pogrubienie głosu. Może pojawiać się obrzęk ciała, nadmierne pocenie się oraz ogólne osłabienie organizmu. Alkohol a miesiączka to jednak nie najpoważniejszy aspekt szkodliwego wpływu alkoholizmu na organizm kobiety. Szczególnie poważne konsekwencje rodzi on dla przyszłych matek. Alkoholizm zwiększa ryzyko poronienia, Płodowego Zespołu Alkoholowego oraz innych wad rozwojowych u potomstwa.
Czy u kobiet można wszyć Esperal?
Tak, u kobiet można wszyć Esperal. Procedura ta, polegająca na implantacji tabletek disulfiramu pod skórę, jest stosowana zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet w celu leczenia alkoholizmu. Esperal działa poprzez wywoływanie nieprzyjemnych objawów po spożyciu alkoholu, co ma na celu zniechęcenie pacjenta do picia. Warto zaznaczyć, że decyzja o wszyciu Esperalu powinna być podjęta po konsultacji z lekarzem. Ważne jest, aby pacjentka była świadoma potencjalnych skutków ubocznych oraz konieczności przestrzegania bezwzględnej abstynencji od alkoholu. Procedura wszycia jest stosunkowo prosta i bezpieczna, ale, jak każda interwencja medyczna, niesie ze sobą pewne ryzyko. Skuteczność Esperalu w leczeniu alkoholizmu zależy od wielu czynników, w tym motywacji pacjentki do zaprzestania picia oraz wsparcia terapeutycznego. Terapia powinna być kompleksowa i obejmować również wsparcie psychologiczne oraz udział w grupach wsparcia, aby zwiększyć szanse na trwałe wyzdrowienie.