Leczenie alkoholizmu - Poznań
Leczenie alkoholizmu

Problem z nadużywaniem alkoholu dotyczy nie tylko samego uzależnionego ale też jego otoczenia. Sama osoba uzależniona nie dostrzega problemu w swoim nałogu i często tłumaczy je problemami życia codziennego, spotkaniami towarzyskimi, szukaniem relaksu… tłumaczeń może być wiele. Istnieją dwa rodzaje uzależnienia od alkoholu
- Fizyczne – obserwujemy zwiększoną tolerancję na alkohol, brak kontroli nad piciem i występującym Alkoholowym Zespołem Abstynencyjnym po odstawieniu alkoholu.
- Psychiczne – polega na poprawie naszego samopoczucia.
Często osoby uzależnione nie szukają drogi wyjścia z nałogu co może mieć przykre konsekwencje a prawda jest taka, że są tylko dwa wyjścia z choroby alkoholowej:
- Zaprzestanie picia,
- Śmierć.
Alkoholizm jest chorobą sklasyfikowaną przez Międzynarodową Organizację Zdrowia i tak jak każda inna choroba prowadzi do odchodzenia od zdrowia. Na szczęście w dzisiejszych czasach pomimo że alkoholizm jest chorobą trudną istnieją terapie i leczenie, które pozwalają na wyjście z niego. Zaleca się aby terapie przeprowadzać etapami tak aby na bieżąco wprowadzać zmiany w życie i na stałe wytrwać w abstynencji.
Pierwszy krok – uświadomienie problemu choroby alkoholowej
Leczenie alkoholizmu rozpoczyna się w momencie uświadomienia sobie problemu z jakim się zmagamy. Osoba uzależniona i zdająca sobie sprawę z swojego problemu znacznie szybciej podejmuję współpracę z terapeutami i specjalistami a sama terapia trwa znacznie krócej. Do uświadomienia problemu często prowadzą rozmowy z najbliższymi lub można skorzystać z pomocy terapeutów uzależnień mających doświadczenie w pracy z uzależnionymi.
Leczenie alkoholizmu – testy alkoholowe
Istnieją różnego rodzaju testy pozwalające na wychwycenie osób z problemami alkoholowymi natomiast do ich wyników należy podchodzić ostrożnie. Ich wynik nie daje nam jednoznacznej diagnozy a jedynie jest sygnałem ostrzegawczym i może być materiałem do przemyśleń. Postaram się zaprezentować kilka z nich:
Test AUDIT – zaproponowany w latach 80-tych przez WHO (Międzynarodową Organizację Zdrowia) umożliwia wychwycenie osób pijący w sposób ryzykowny i szkodliwy dla zdrowia i dotyczy on aktualnego poziomu i stylu życia. Składa się z dwóch części tj. wywiadu alkoholowego i badania klinicznego, które wykonuję specjalista w specjalistycznym ośrodku. Pierwsza część czyli wywiad alkoholowy składa się z pytań z wariantami odpowiedzi.
Test CAGE jest o wiele krótszy i polega na odpowiedziach na 4 pytania w jaki sposób spożywamy alkohol i o jego wpływ na nasze życie. Pytania dotyczą podejścia do picia, czy odczuwaliśmy wstyd lub potrzebę ograniczenia picia, czy uwagi otoczenia na temat picia są denerwujące oraz porannych nawykach picia. W teście tym już jedna odpowiedź pozytywna może świadczyć o problemie alkoholowym.
Test MAST – składający się z 10 pytań sprawdzających nasze nawyki i skutki nadużywania alkoholu. Pytania dotyczą naszych relacji z najbliższymi i czy z powodu alkoholu straciliśmy przyjaciela lub partnera , czy krewni uważają, że Twoje picie mieści się w normie, czy zaniedbujesz swoje obowiązki. Zawiera też pytania czy podjąłeś próbę leczenia i czy byłeś na spotkaniu Anonimowych Alkoholików, czy przebywałeś z powodu spożywania alkoholu w szpitalu lub czy miałeś delirium alkoholowe. Test składa się z 10 pytań i odpowiedź twierdząca na 3 pytania potwierdza problem alkoholowy
Test Baltimorski – jest testem bardziej rozbudowanym i składa się z 19 pytań i podobnie ja wyżej opisane test zajmuję się problemami jakie niesie za sobą nadużywanie alkoholu. Pytania dotyczą:
- pracy,
- życia domowego i relacji z najbliższymi,
- kłopotami finansowymi,
- zdrowia,
- podejścia do obowiązków rodzinnych i zawodowych.
Odpowiedz twierdząca na 3 pytania potwierdza uzależnienie od alkoholu.
Metody leczenia alkoholizmu – Poznań
Terapia uzależnień
Terapia polega na spotkaniach i rozmowach z terapeutom uzależnień. Terapeuci pracują na co dzień z osobami uzależnionymi i mają doświadczenie w pomocy w wyjściu z nałogu. Pomagają uświadomić skalę problemu w odniesieniu do codziennego życia i jego problemów jakie za sobą niesie. Kolejnym etapem jest wskazanie drogi, działań i gotowych rozwiązań pozwalających na wyjście z nałogu. Terapeuta podczas spotkań z pacjentem ustala zmiany jakie należy wprowadzić w życie i motywuję do wytrwałości w ich przestrzeganiu. Istnieją dwa rodzaje terapii:
- Terapie stacjonarne odbywające się w zakładach zamkniętych trwające od dwóch do ośmiu tygodni zazwyczaj prowadzone blisko natury w odosobnionych miejscach pozwalają na wyciszenie i odcięcie od pokus. Często są to terapie grupowe.
- Terapie otwarte polegają na indywidualnych spotkaniach z terapeutom i mają taką zaletę, że nie trzeba rezygnować z codziennych obowiązków i można na bieżąco wprowadzać zmiany w życie .
Esperal – Wszywka alkoholowa
Kolejną metodą w leczeniu alkoholizmu to wszywka alkoholowa. Polega ona na wprowadzenie pod skórę tabletek zawierających substancję czynną Esperal. Jego działanie polega na hamowaniu metabolizmu spożytego alkoholu w wyniku czego w organizmie gromadzi się aldehyd octowy wywołujący uciążliwe reakcję. Stosowanie tej metody jest prawdopodobnie najczęściej stosowaną metodą leczenia choroby alkoholowej.
Umów się na wizytę
Napisz do nas, a my postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej to możliwe.
Produkty
-
Esperal OPTIMUM 599.00zł
-
Psychoterapia alkoholizmu 120.00zł – 180.00zł
-
Terapia nad morzem 3,600.00zł – 8,900.00zł
-
Esperal zaliczka 200.00zł