alkoholizm objawy

Alkoholizm objawy

Alkoholizm to jedno z najbardziej poważnych uzależnień. Okazuje się, że ten problem dotyka nie tylko osoby biedne, słabo wykształcone. To coraz częstszy problem także ludzi, którym (na pierwszy rzut oka) niczego nie brakuje. Czym cechuje się alkoholizm? Jakie objawy powinny szczególnie zaniepokoić? Jak to uzależnienie może być leczone? O tym wszystkim napisaliśmy w poniższym poradniku…

Alkoholizm objawy – po czym poznać, że to już alkoholizm.

Czym cechuje się alkoholizm? Przede wszystkim sprawa dotyczy głodu odnoszącego się do spożywania napojów procentowych. Nie musi koniecznie chodzić o whiskey albo wódkę. Także o piwo. Jeśli dana osoba nie jest w stanie myśleć o niczym innym, tylko o konieczności spożycia takiego napoju, to ma problem. Czym jeszcze charakteryzuje się ta choroba? Może nie każdy ma tego świadomość, ale alkoholizm objawia się tak zwanym klinowaniem. O co tutaj dokładnie chodzi? Jeśli jakaś osoba po suto zakrapianej imprezie ma kaca i chce wyeliminować gorsze samopoczucie… kolejnymi napojami procentowymi, to jest to właśnie takie zjawisko. Oczywiście, ma ono bardzo negatywne skutki na działanie całego organizmu. Dodatkowo uzależnienie od alkoholu to brak kontroli nad piciem. Z jednej strony osoba chora ma świadomość, że nie powinna sięgać po kolejny kieliszek. Chęć skosztowania piwa, wódki itd. jest jednak na tyle silna, że szala zostaje przechylona na tę właśnie stronę. Ponadto alkoholizm objawia się oporami w momentach, w których osoby uzależnione od takich trunków starają się nie pić. To prowadzi do jeszcze większego uzależnienia. Nie da się ukryć, że przez to osoby chore mają coraz większe kłopoty na płaszczyźnie nie tylko prywatnej, ale także zawodowej. Alkoholicy nie są w stanie dogadać się z członkami rodziny, znajomymi, szefostwem w pracy itp. Jeśli w porę nie zostaną podjęte odpowiednie działania, to ta sytuacja będzie się coraz bardziej nawarstwiała. Czym jeszcze objawia się alkoholizm? Osoby chore spożywają napoje procentowe nawet pomimo tego, że wiedzą, iż to działa destrukcyjnie na ich organizm. W przerwach coraz częściej pojawiają się objawy abstynencyjne. Chodzi m.in. o powiększone źrenice, drżenie rąk, kłopoty z normalnym snem, czy ogólną drażliwość. Im dana osoba więcej pije, tym ma większą tolerancję na alkohol. Coraz wyższe dawki nie robią na niej żadnego wrażenia. Osoba uzależniona chce i tak poczuć się lepiej, dlatego… spożywa kolejne napoje procentowe. To oczywiście prowadzi do pogłębienia alkoholizmu.

Jak można leczyć alkoholików?

Istotne jest to, by osoba uzależniona sama zaczęła zdawać sobie sprawę z tego, że ma problem. Teoretycznie według polskiego prawa są przypadki, kiedy alkoholik może być – bez jego woli – skierowany na przymusowe leczenie. W praktyce jednak w takich sytuacjach trudno o skuteczną pomoc. Alkoholik nie może samodzielnie opuścić np. konkretnego ośrodka. Zazwyczaj jednak taka osoba nie zdaje sobie sprawy ze swojego problemu. Przez to niechętnie uczestniczy w zajęciach i traktują lekceważąco porady fachowców itp. Tak naprawdę zatem pierwszym krokiem do wyjścia z tej sytuacji jest zrozumienie problemu. Bez tego trudno o efektywne i relatywnie szybkie leczenie.

W jakich zaś miejscach na co dzień odbywają się takie właśnie terapie? Warto wspomnieć np. o prywatny ośrodkach leczenia uzależnień. Fachowcy na początek zajmują się m.in. odtruwaniem organizmu. Potem następuje często żmudna i długotrwała terapia. Zasada jest prosta. Im szybciej zgłosimy się ze swoimi problemami do takiego miejsca, tym jest większa szansa, że uda nam się pokonać uzależnienie. Eksperci stosują w tym celu rozmaite metody. Chodzi m.in. o terapie indywidualne oraz zajęcia grupowe. Czy każda terapia jest skuteczna? Wszystko tak naprawdę zależy od podejścia osoby uzależnionej. Jeśli taki człowiek będzie zdawał sobie sprawę ze swojej nieciekawej sytuacji, to jest bardzo duża szansa, że w końcu wyjdzie na prostą. W końcu w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień pracują eksperci, którzy wiedzą, jak postępować z takimi osobami, jakie metody są najbardziej efektywne itp.

Leczenie w prywatnym ośrodku to dopiero początek drogi…

Alkoholikiem jest się w pewnym sensie całe życie. O co tutaj chodzi? Jeśli danej osobie uda się wyjść z nałogu, to nie znaczy, że można oddzielić grubą kreską to, co było wcześniej. By znowu nie popaść w uzależnienie, należy cały czas pracować nad sobą. Warto otwarcie mówić o swoich problemach z alkoholem. Jest to oznaka tego, że mamy świadomość, w jakiej kiedyś byliśmy sytuacji. Oczywiście, po leczeniu w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień nie można spożywać alkoholu. Nawet w małych dawkach. Czasami jest tak, że tylko jedno piwo może być powodem tego, że wrócą stare przyzwyczajenia, od których chcemy się uwolnić. O czym jeszcze warto pamiętać? Należy zerwać kontakt z dawnymi “kolegami od kieliszka”. Co więcej, dobrze byłoby w ogóle unikać chodzenia w miejsca, które mogą kojarzyć się z libacjami alkoholowymi. Warto zaś poświęcać czas najbliższym i ludziom, którzy najbardziej nam pomogli w walce z nałogiem.