Gdzie się wszywa esperal?

Gdzie się wszywa esperal?

Esperal to lek antyalkoholowy produkowany przez francuską firmę farmaceutyczną. Lek zawiera disulfiram, wywołujący reakcję nietolerancji alkoholu. Efekt antyalkoholowy Esperalu wynika z faktu, że blokuje on enzym dehydrogenazę aldehydu octowego. Brak enzymu podczas spożywania alkoholu prowadzi do akumulacji aldehydu octowego (produktu pośredniego rozkładu alkoholu etylowego) w surowicy krwi. Po spożyciu 50-80 ml 40% alkoholu (po wszyciu Esperalu) pojawia się obrzęk mózgu, gwałtownie spada ciśnienie krwi, może nastąpić utrata przytomności aż do śpiączki, zaburzona jest aktywność sercowo-naczyniowa. Dlatego decyzja o wszywce alkoholowej powinna być podjęta świadomie i po konsultacji z lekarzem w ośrodku leczenia uzależnień.

Gdzie się wszywa esperal to pytanie nurtujące osoby uzależnione od alkoholu?

Poddanie się wszyciu Esperalu pozwala na pobudzenie wydzielania dopaminy, co pozytywnie wpływa na zabarwienie emocjonalne okresu trzeźwości. Ze względu na zdolność Esperalu do stymulowania uwalniania dopaminy w USA, lek jest przepisywany pacjentom uzależnionym od kokainy. Jak brzmi odpowiedź na pytanie gdzie się wszywa esperal? Jeśli chodzi placówkę, w której wykonywany jest zabieg, to najczęściej jest to ośrodek odwykowy, prywatny ośrodek uzależnień od alkoholu. Czasami lekarz przyjeżdża do domu pacjenta i tam wykonuje zabieg wszycia.

Jeśli natomiast chodzi o miejsce wszycia, czyli obszar ciała, to najczęściej wybierany jest pośladek lub łopatka.To trudno dostępne dla alkoholika miejsca, więc nie ma obawy o manipulacje w tym obszarze. Disulfiram uwalnia się stopniowo przez okres od 8 do 13 miesięcy. W zależności od ilości wszytych tabletek okres działania Esperalu jest krótszy lub dłuższy. Jeżeli zapadła świadoma decyzja o podjęciu leczenia odwykowego, to najbardziej skutecznym miejscem przebiegu kuracji jest ośrodek uzależnień od alkoholu. Pracuje tam, cały sztab specjalistów, którzy czuwają nad skutecznym przebiegiem odwyku.

Jeżeli trafia do nich pacjent odurzony alkoholem lub skacowany, zostaje poddany bezpiecznej detoksykacji, dzięki której jego organizm jest uwalniamy od toksyn. A następnym etapem może być psychoterapia, podczas której pacjent poznaje swój problem i potrafi się już przyznać, że go ma. Jest to ważne, ponieważ wszycie Esperalu wiąże się z powstrzymaniem się od spożywania alkoholu i trwaniu w trzeźwości przez określony czas. Konsekwencje przepicia wszywki alkoholowej są niebezpieczne dla zdrowia, dlatego decyzja musi być podjęta rozważnie.    

Wszycie esperalu w ośrodku leczenia alkoholików

Wszycie podskórne Esperalu zapewnia nietolerancję alkoholu, ale do tej procedury trzeba się przygotować. Podczas konsultacji z lekarzem przeprowadzany jest wywiad medyczny, jeżeli jest taka potrzeba, wykonywane są badania takie jak: ogólne badanie krwi i moczu, biochemiczne badania krwi, elektrokardiografia. Już na pierwszej wizycie można porozmawiać z lekarzem o chęci wszycia Esperalu i wybraniu gdzie wprowadzić wszywkę alkoholową: w obszar pośladka czy pod łopatką.

Podczas całej terapii pacjent przechodzi psychoterapię, rozmawia z ludźmi zmagającymi się również z alkoholizmem, co pozwala łatwiej zrozumieć własną sytuację. Gdy organizm został oczyszczony z etanolu lekarz wykonuje zabieg wszycia, do którego wykorzystuje tabletki z Esperalem (od 8 do 10). Przed rozpoczęciem procedury przeprowadzana jest dezynfekcja skóry, znieczulenie miejscowe. Lekarz robi nacięcie podskórne (4cm) i wkłada lek. Następnie wykonuje szycie. To prosty zabieg niepowodujący bólu.

Jak działa Esperal na alkoholizm?

Kiedy alkohol dostaje się do organizmu, wątroba wytwarza specjalne enzymy, które go rozkładają. W ten sposób alkohol w krótkim czasie jest całkowicie eliminowany z organizmu w naturalny sposób, co pozwala uniknąć zatrucia. Esperal blokuje produkcję enzymów odpowiedzialnych za rozkład alkoholu. Wszycie Esperalu prowadzi do tego, że nawet niewielka dawka alkoholu powoduje poważne zatrucie. Człowiek doświadcza wyjątkowo nieprzyjemnych doznań fizycznych, a także panicznego strachu o własne życie. Ten strach prowadzi do całkowitej rezygnacji z picia alkoholu. Tabletki są stopniowo wchłaniane, a substancja w małych dawkach dostaje się do krwi. W zależności od ilości wszytych tabletek okres koniecznej abstynencji wynosi od 8 do 13 miesięcy. Usunięcie wszywki alkoholowej bez pomocy chirurga jest prawie niemożliwe, dlatego nie należy podejmować takich działań.

Ważna informacja dla osób planujących wszycie Esperalu

Przypadki przedawkowania Esperalu są wynikiem samoleczenia lub podania leku przez krewnych bez wiedzy alkoholika. Konieczne jest natychmiastowe wezwanie karetki pogotowia – przedawkowanie disulfiramu wywołuje zaburzenia w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego, prowadzi do dezorientacji, a nawet śpiączki.

Oczywiście nie można łączyć Esperalu z alkoholem i lekami zawierającymi alkohol, jest to obarczone tachykardią, wymiotami, zaczerwienieniem skóry, a znaczna dawka alkoholu prowadzi do ustania pracy serca. Możliwe są niekorzystne konsekwencje w przypadku połączenia z niektórymi lekami, które nie zawierają alkoholu, lekarz w ośrodku leczenia uzależnień zawsze informuje o tym pacjenta i jego rodzinę.