Jak długo działa esperal wszywka?

Jak długo działa esperal wszywka?

W ośrodku leczenia uzależnień osoba nadużywająca alkoholu może poddać się kompleksowej terapii, począwszy od odtruwania organizmu, przez terapię z psychologiem po wszycie Esperalu. Narzędzie to przyczynia się do rozwoju trwałej niechęci do alkoholu i likwidacji pożądania po sięgnięcie po kolejną dawkę wódki, wina czy piwa. Skłania uzależnionych do myślenia o swoim zdrowiu i przyszłości.

Jaka jest istota metody wszywki alkoholowej z Esperalem?

Ten lek jest jednym z najbardziej znanych w wielu lekach disulfiramowych. Po jego wszyciu w okolice pośladka zatrzymuje się naturalny proces wytwarzania przez wątrobę enzymu dehydrogenazy alkoholowej.Ten ostatni jest naturalnym antidotum na etanol i toksyny powstałe w wyniku jego rozkładu. Jest inhibitorem enzymu dehydrogenazy aldehydu octowego. Hamując produkcję tego enzymu w wątrobie, hamuje proces rozkładu alkoholu etylowego na etapie uwalniania aldehydu octowego, trucizny tkankowej.

W miarę gromadzenia się tego ostatniego w organizmie rozwija się ostre zatrucie alkoholem.Tak, więc leczenie disulfiramem uniemożliwia dalsze pijaństwo. Po zakończeniu uzależniony nie może pić alkoholu. Jak długo działa esperal wszywka? Uwalnianie Esperalu do organizmu trwa od 8 miesięcy do 13 miesięcy a jest to zależne od uzgodnionej z lekarzem i zastosowanej dawki. Przez ten okres czasu wypicie nawet małej dawki alkoholu może mieć nieodwracalne skutki zdrowotne – zatrucie alkoholowe.

Konsekwencje spożywania alkoholu po Esperalu

Jakie będą jego konsekwencje – nikt nie może powiedzieć na pewno. Niektórzy pacjenci ośrodka odwykowego po prostu wymiotują, inni mają kryzys nadciśnieniowy. Nawet udar, zawał serca nie jest wykluczony. Wiedząc o negatywnych reakcjach, do których może prowadzić nieprzestrzeganie warunków zakończonego leczenia alkoholizmu, osoba zaczyna bać się spożywania alkoholu. W ten sposób pragnienie napojów zawierających alkohol jest tłumione po włączeniu podstawowego instynktu samozachowawczego. Ze względu na długi czas działania leku Esperal, wszystkie przyjemne wspomnienia upojenia alkoholowego są stopniowo neutralizowane. Człowiek uczy się dzień po dniu cieszyć się życiem bez alkoholu. W jego umyśle powstają negatywne skojarzenia związane z mocnymi napojami.

Esperal dla alkoholizmu – jak działa wszywka?

Wszycie tabletek z Esperalem odbywa się najczęściej w drugim etapie uzależnienia, kiedy alkoholik nie jest w stanie kontrolować swoich działań, nie może się powstrzymać i stara się w jakikolwiek sposób uzyskać alkohol. W ośrodku leczenia uzależnień od alkoholu można bezpiecznie pod okiem lekarza przejść cały proces odwykowy, łącznie z wszywką.Ta metoda okazała się skuteczna i niezawodna. Pozwala wykształcić stabilną niechęć do napojów zawierających alkohol, dzięki czemu człowiek otrzymuje możliwość rozpoczęcia życia od zera.

Przepicie wszywki może wywołać następujące problemy zdrowotne:

  • Nudności i wymioty
  • Zawroty głowy
  • Bóle głowy
  • Przyspieszone tętno
  • Ból w klatce piersiowej
  • Szum w uszach
  • Rozstrój przewodu pokarmowego
  • Zwiększona potliwość
  • Obniżenie ciśnienia krwi
  • Strach, panika, myśli samobójcze.

Te działania niepożądane są nazywane przez lekarzy reakcjami disulfiramicznymi. 

Przygotowanie do zabiegu wszycia Esperalu

Pacjent w ośrodku odwykowym przechodzi wstępną konsultację, lekarz ustal, czy ma on przeciwwskazania do planowanej terapii. Bardzo ważne jest, aby nie pić alkoholu przez kilka dni przed wszywką. Jeśli w przeddzień osoba spożyła alkohol, konieczne będzie przeprowadzenie detoksykacji, mającej na celu oczyszczenie krwi z produktów rozpadu etanolu.

Przed zastosowaniem wszywki lekarz upewnia się, że uzależniony ma motywację do zachowania trzeźwości. Jeśli dana osoba wątpi, że potrzebuje leczenia z powodu alkoholizmu, dodatkowo współpracuje z nim psychoterapeuta.Takie podejście pozwala alkoholikowi przygotować się do skutecznej terapii i minimalizuje ryzyko załamania w najbliższej przyszłości.

Wykonywanie wszycia Esperalu

Kolejnym etapem jest podanie leku. Wszycie Esperalu wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym. Najpierw lekarz wykonuje nacięcie na pośladku a następnie wprowadza podskórnie tabletki, po czym rana zostaje zszyta. Pacjent nie odczuwa poważnego dyskomfortu podczas zabiegu.

Środki ostrożności podczas podawania Esperalu

Nie należy lekceważyć stosowania leków disulfiramowych.Trzeba zawsze pamiętać, że działanie wszywki Esperalu wymaga spełnienia określonych warunków, które przeciwdziałają pojawieniu się komplikacji. Po leczeniu ważne jest, aby zaprzestać przyjmowania alkoholu w jakiejkolwiek formie. Nie można jeść słodyczy z nadzieniami zawierającymi alkohol, zażywać leków aptecznych na bazie alkoholu, a nawet jeść sfermentowanej żywności. Przestrzegając tych prostych zasad, można się uchronić przed problemami zdrowotnymi i na zawsze pozbyć się pragnienia alkoholu.Terapia hamująca picie działa w prawie 90% przypadków. Jednak, aby leczenie było skuteczne, pacjent musi być zmotywowany do trzeźwości, a wszywka alkoholowa musi być jego osobistą, świadomą decyzją.