Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu?

Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu?

Uzależnienia mogą doprowadzić do katastrofy i tym samym wpędzić człowieka w warunki, z których trudno skutecznie się podnieść. Oczywiście dotyczy to sytuacji, gdy nałóg nie będzie leczony. W takiej sytuacji zachodzi zarówno psychiczna, jak i fizyczna potrzeba sięgnięcia po środek, od którego jest się uzależnionym. W wielu przypadkach jest to mocniejsze niż pozostałe potrzeby. W dodatku jest to samonapędzająca się spirala. Wraz z upływającym czasem i rozwijaniem się nałogu sytuacja jest coraz bardziej skomplikowana. Z tego powodu tak ważne jest to, żeby reagować odpowiednio wcześniej. W ramach tego artykułu przedstawimy to, jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu. Właśnie ten wskazuje się w Polsce jako najpopularniejsze z nałogów. Jeszcze zanim wpędzimy siebie lub będziemy obserwować inne osoby, jak ich jakość życia stale pogarsza się w związku z nadużywaniem alkoholu, warto śledzić pewne czynniki, które wskazują na występowanie problemu. Co do nich należy? Innymi słowy, jak rozpoznać, że dana sytuacja jest uzależnieniem od alkoholu? Na leczenie nigdy nie jest za późno, ale jednak efekty przyjdą szybciej, jeśli działania zostaną podjęte odpowiednio wcześnie.

Co wskazuje na problemy z alkoholem?

Tak naprawdę jest to złożony temat, ponieważ każdy przypadek jest inny i również czynniki mogą znacząco od siebie odbiegać. Nie zmienia to faktu, że niektóre należą do najczęściej występujących i tym samym mogą skutecznie wskazać na problemy z alkoholem. Co do nich należy? Na wczesnym etapie już przekonanie, że alkohol redukuje napięcie i pomaga w problemach, ewentualnie ośmiela. Jeśli jest to połączone z regularnym wykorzystywaniem używki do tego celu, może to wskazywać na problem. Dodajmy, że regularnie wcale nie musi oznaczać codziennie. Ponadto picie alkoholu w miejscach, gdzie może to prowadzić do poważnych konsekwencji, również może wskazywać na uzależnienie. Podstawą jest oczywiście również brak umiejętności powstrzymania się przed wypiciem za dużo. Jeśli pierwsze piwo gdzieś w konsekwencji będzie prowadziło do wypicia nadmiaru alkoholu, łatwo stwierdzić występowanie problemu. Picie w samotności również może być takim czynnikiem.

Różnice w zależności od stadium problemu

Pamiętajmy, że uzależnienie od alkoholu może przybierać różne formy. W początkowej fazie czynniki, które wskazują, będą całkowicie odmienne, niż ma to miejsce w poważnym stadium chorobowym. Nieraz możemy rozpocząć podejrzenia już w ramach tzw. weekendowych alkoholików, czyli osób, które wyczekują zakończenia pracy w piątek, żeby oddać się temu, co jest dla nich bardzo ważne, czyli nałogowi. W takiej sytuacji warto szybko reagować. Pamiętajmy, że niektórym może się wydawać, że to jeszcze nie jest problem, podczas gdy uzależnienie może się rozwijać. Czasem pojawiają się problemy, które są zbywane i na pewno nie pojawiły się one przez alkohol. Różnego rodzaju usprawiedliwienia alkoholu również mogą wskazywać na występowanie problemu.

Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu?

Dlaczego uzależnionemu tak trudno odstawić alkohol i jak wtedy rozpoznać chorobę?

Osoba uzależniona od alkoholu znajduje się w niezwykle trudniej sytuacji i nie są to zaledwie słowa, ale potężny przeciwnik. Nie jest rozwiązaniem, żeby po prostu powiedzieć takiej osobie, żeby przestała pić. Problemy są bardziej złożone. Już we wczesnym stadium odłożenie nałogu może wiązać się z występowaniem bólu głowy, mięśni, nudności, zawrotów głowy czy nawet kołatania serca. Wyobraźmy sobie, że to właśnie alkohol będzie lekiem na te problemy. Będzie nim jednak tylko na chwilę i po kilku kolejnych razach wszystkie te objawy będą jeszcze mocniejsze. Wskazuje to na wagę problemu. Ponadto jeśli jesteśmy w temacie czynników wskazujących na alkoholizm, występowanie tych skutków odstawienia używki może być dowodem, że jest to uzależnienie. W fazie krytycznej wskazuje się, że osoba uzależniona od alkoholu może nawet zaniedbywać wszystko, co kiedyś było dla nich ważne (rodzinę, pasję), a nawet nie dbać o siebie (odżywanie, wygląd czy odpowiednia ilość snu).

Dlaczego tak ważne jest leczenie alkoholizmu?

Wiemy już, jak silne jest połączone osoby uzależnionej z alkoholem i dlaczego nie pomaga stwierdzenie, żeby po prostu już więcej nie pić. Leczeniem powinni zajmować się specjaliści, którzy wiedzą, w jaki sposób najskuteczniej pomóc osobie z problemami alkoholowymi. Najskuteczniejsze są kliniki, które jednocześnie prowadzą kompleksowe leczenie oraz wykorzystują skuteczne metody. Ciekawym rozwiązaniem są terapie nad morzem czy umiejętne przeprowadzanie detoksu. Podstawą jest jednak praca w takim miejscu specjalistów. To z kolei w dużej mierze jest rozliczane na podstawie osiągniętych efektów. Przykładowym miejscem, które łączy wszystkie wcześniej wymienione zalety, jest Odoklinika w Poznaniu. Pamiętajmy, że podstawą osiągnięcia sukcesu i pozbycia się problemów jest walka z chorobą, którą jest uzależnienie od alkoholu.

W skrócie o czynnikach wskazujących na uzależnienie od alkoholu

Czynników, które wskazują na występowanie uzależnienia od alkoholu, może być wiele. Możemy też ten temat rozpatrywać w różnych płaszczyznach. Jeśli po odstawieniu alkoholu, pojawiają się bóle głowy czy mięśni oraz np. nudności, jest to jasny sygnał (jeśli nie wynika z innych czynników, ale to należy dokładnie przeanalizować). Temat może mieć jednak wcześniejszy początek. Jeśli alkohol wydaje się być odpowiedzią, na trudności lub jedyną skuteczną formą odprężenia, z dużą dozą prawdopodobieństwa można wskazać występowanie alkoholizmu. Podstawą jest podjęcie leczenia w klinice, ponieważ trudno o inny sposób, który mógłby wyeliminować występujący problem.