Jak walczyć z alkoholizmem?

Jak walczyć z alkoholizmem?

W jaki sposób walczyć z alkoholizmem?

Uzależnienie od alkoholu wywołuje wstyd, niepokój, gniew i strach wśród bliskich chorego. Alkoholizm wpływa bowiem również na domowników osoby będącej w nałogu. W jaki sposób walczyć z alkoholizmem, jeżeli dotknął on bliską nam osobę? Należy uważać, aby nie doprowadzić do współuzależnienia, które jest niemym zezwoleniem na dalsze pogrążanie się alkoholika w nałogu. Jak reagować i jak postępować z alkoholikiem w domu? W jaki sposób walczyć z tą podstępną chorobą? Czy jest to łatwe? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

 

Jak walczyć z alkoholizmem w domu?

Kiedy w najbliższym otoczeniu pojawia się osoba, która zaczyna zachowywać się jak osoba uzależniona od alkoholu, nie należy biernie przyglądać się postępującej chorobie. Aby walczyć z alkoholizmem w domu, należy znać kilka istotnych zasad, które mogą pozytywnie wpłynąć na poprawę zdrowia chorej osoby i zapobiec najgorszej fazie w alkoholizmie. Przede wszystkim, należy pamiętać, że alkoholik nie przestanie pić, nawet nam to obiecując, jeżeli nie uda się na terapię bądź leczenie. Warto zatem przekonać chorą osobę do pójścia na odwyk. Oprócz tego, należy pamiętać, że nie wolno pić alkoholu w domu, w którym przebywa osoba mająca trudności z wytrwaniem w trzeźwości. Taką osobę należy wspierać i motywować. Nie można jednak odpowiadać za czyny chorego, ponieważ to on sam musi zdać sobie sprawę z tego, jakie konsekwencje może mieć jego zachowanie. Nie można również dawać się zastraszyć ani wierzyć obietnicom osoby będącej w stanie upojenia alkoholowego. Warto również spędzać czas z uzależnionym i odciągać go od miejsc, gdzie można wypić alkohol oraz unikać towarzystwa osób, które chętnie piją. Warto spędzać czas aktywnie, uprawiając sport. Jeżeli bliska nam osoba doświadcza głodu alkoholowego, należy zgłosić się o pomoc do specjalisty.

 

Dlaczego walka z alkoholizmem jest trudna?

Alkoholizm nie pojawia się bez powodu. Bardzo często jest to choroba uwarunkowana nie tylko piciem dla towarzystwa, ale też problemami z życia codziennego, z którymi chory nie potrafi sobie poradzić. W związku z tym iż alkohol powoduje odprężenie i pozwala na chwilę oderwać się od rzeczywistości, taka osoba coraz częściej sięga po alkohol. Zaczyna jej się podobać ten stan i dzieje się to znacznie częściej. U alkoholików bardzo często występuje depresja czy stany lękowe, z czego jednak chory nie zdaje sobie sprawy i próbuje na własną rękę poprawić sobie nastrój sięgając po alkohol. Alkohol staje się najlepszym lekiem na życiowe trudności, przeszkody czy zmartwienia. Znika wtedy napięcie, a ulga pojawia się niemal natychmiast. Może to wyglądać wspaniale, jednak to błędne koło. Alkohol nie rozwiązuje problemów, tylko je powoduje. Pojawiają się problemy z koncentracją, zaburzenia równowagi, kłopoty z pamięcią. Problemy nie znikają, tylko pojawiają się nowe. Picie powoduje powolne niszczenie różnych sfer życia, a trudności znacznie się nasilają. Bardzo ciężko jest samodzielnie wyjść z takiego nałogu. Można jednak zdecydować się na leczenie. Już sam detoks alkoholowy poprawia samopoczucie, a połączenie go z terapią może uwolnić od nałogu i pomóc wytrwać w abstynencji. Znalezienie jednoznacznej odpowiedzi na to, jak walczyć z alkoholizmem i jaką metodę leczenia wybrać, nie jest jednoznaczne. To kwestia indywidualna, jednak warto znać sposoby radzenia sobie z tym nałogiem. Choroba jest bardzo ciężka, jednak warto walczyć dla poprawy jakości swojego życia oraz życia swoich bliskich.

 

Jakie wyróżniamy metody walki z alkoholizmem?

W leczeniu alkoholizmu stosuje się różne metody. Niekiedy osobno, niekiedy są łączone, wszystko zależy od fazy uzależnienia alkoholowego. Na początku leczenia alkoholizmu zawsze ma miejsce detoks alkoholowy. Jest to dobrana pod danego pacjenta mieszanka witamin, elektrolitów oraz soli mineralnych. Jest podawana w formie dożylnej. Dzięki temu alkohol jest usuwany z organizmu, powraca logiczne myślenie, a stan zdrowia chorego ulega poprawie. Detoks w bezpieczny sposób pozwala przerwać ciąg alkoholowy niezależnie od tego, ile już trwa. Chorym często zaleca się Esperal, czyli wszywkę alkoholową. Najczęściej jest ona “wszywana” pod skórę w okolicy pośladka. Jej działanie aktywne utrzymuje się od 8 do nawet 13 miesięcy. Chroni ona chorego przed sięgnięciem pod alkohol, ponieważ wypicie alkoholu powoduje bardzo nieprzyjemne doznania podobne do kaca, jednak znacznie silniejsze i mogące nieść poważne konsekwencje dla zdrowia pacjenta. Esperal powoduje strach przed piciem, jest uznawany przez wiele osób terapia awersyjna, ponieważ budzi niechęć do alkoholu ze względu na występujące po jego spożyciu nieprzyjemne skutki uboczne. Ponadto, chorzy powinni uczestniczyć w psychoterapii, która może być prowadzona indywidualnie bądź grupowo. Czas trwania terapii jest indywidualny. Chorzy mogą też zdecydować się na poddanie się terapii w ośrodku leczenia uzależnień, w formie ambulatoryjnej bądź zamkniętej. Odpowiednio prowadzone leczenie pozwoli wrócić do normalnego życia i zapomnieć o alkoholu raz na zawsze.