Uzależnienia mogą prowadzić do konsekwencji, które są w stanie przerosnąć każdą osobę. Ponadto jest to temat, który jest trudny do wyobrażenia sobie dla osób, które nie muszą się z nim borykać. Skutki mogą dodatkowo doprowadzić do depresji, a połączenie tych dwóch czynników bywa zabójcze. Oprócz tego na uzależnieniu cierpi nie tylko alkoholik, ale często również osoby w jego otoczeniu. Właśnie ten rodzaj uzależnienia będziemy analizować w ramach tego artykułu. Co jednak znaczy, że ktoś jest uzależniony od alkoholu? Trudno przedstawić to jednoznacznie, ponieważ zawsze objawy mogą być trochę inne. Jeśli jednak w wyniku odstawienia alkoholu, pojawiają się bóle głowy i mięśni czy nudności, to wskazuje to na poważny problem. Ten można jednak identyfikować wcześniej. Choćby poprzez psychiczną potrzebę czy szukanie usprawiedliwień po to, żeby znaleźć okazję do dostarczenia do organizmu alkoholu. Jest to złożone zagadnienie i do tego celu, warto zapoznać się z innymi artykułami. Jak jednak przekonać osobę uzależnioną, że powinna rozpocząć walkę z chorobą i zapisać się na leczenie?
Dlaczego tak trudne jest skierowanie alkoholika na leczenie?
W wielu sytuacjach trudno jest przekonać osobę uzależnioną, żeby wzięła udział w leczeniu. Z czego to wynika? Po pierwsze alkoholicy często nie doceniają skali występującego problemu. Wydaje im się, że w każdym momencie można przestać pić i ostatecznie nie jest to problemem. Takie zaniechanie często jest jednak mylnym niedocenieniem przeciwnika. Po drugie nawet jeśli ktoś zdaje sobie sprawę z problemu, niekoniecznie wierzy w metody leczenia. Wydaje im się, że nie będą one skuteczne i tym samym nie warto po nie sięgać. Po trzecie pojawia się minimalizowanie skutków, które wynikają z nadużywania alkoholu. Osoba z tym problemem nie zauważa tego, jak poważne są (lub mogą być) występujące konsekwencje. Niestety w każdej z tej sytuacji konieczne jest przedstawienie prawdy.
Jak przekonać alkoholika do leczenia?
W takim razie, jakie zastosować metody, które ostatecznie sprawią, że osoba z takim problemem, przejdzie na odwyk? Przede wszystkim nie jest to łatwe zagadnienie i wymaga czasu. Jest to proces, a więc nie ma jednego zdania, które wypowiedziane zawsze działa. Podstawą jest to, żeby alkoholik zdał sobie sprawę, że potrzebuje leczenia. To inna perspektywa niż zmuszenie kogoś do wzięcia udziału w terapii. Konieczne jest przedstawienie rozumowania, które prowadzi do tego, że trzeba leczyć uzależnienie. Nie zmienia to jednak faktu, że ostatecznie powinno to wynikać z woli uzależnionego. Ponadto walka z chorobą w jej początkowej fazie, będzie znacznie łatwiejsza, niż będzie to miało miejsce w przyszłości. Pamiętajmy, że istnieją również mechanizmy przymusowego leczenia. Należy je jednak traktować jako ostateczne i wcześniej występuje aspekt rozmowy. Do tej należy się starannie przygotować i pamiętać, żeby nie wywierać u alkoholika poczucia winy. Ważniejsze jest uświadomienie tego, jakie korzyści dla wszystkich będzie miało leczenie.
Jak eliminować alkoholizm?
Leczenie alkoholizmu w praktyce okazuje się nieskuteczne w domowych warunkach. Kliniki są zaopatrzone w specjalistów, którzy wiedzą jak radzić sobie z tym problemem. Tym samym leczenie rzeczywiście jest skuteczne. Może to odbywać się za pomocą różnych metod. Podstawową są psychoterapie lub detoksy. Alternatywą może być również esperal wszywany w Poznaniu, czyli wszywka alkoholowa. Najlepsze kliniki oferują jednocześnie skuteczne otoczenie do walki. Należy sobie zdawać sprawę, że alkohol jest wymagającym przeciwnikiem i rywalizacja z nim wymaga wiele cierpliwości i samozaparcia. Łatwiej o to, jeśli będzie się odbywać w otoczeniu, które będzie motywować do podejmowania kolejnych działań. Najważniejsze, żeby wszystko odbywało się pod okiem ekspertów. Przykładem takiego rozwiązania jest Odoklinika, która wyróżnia się wysokim współczynnikiem odniesionych zwycięstw w walce z uzależnieniami.
Inne rady dla osób z otoczenia alkoholika
Przebywanie w otoczeniu alkoholika bywa trudne i tym samym warto jest wiedzieć, jak w tej sytuacji się zachować. Zwróćmy uwagę na to, że alkoholizm jest chorobą. Tym samym podobnie jak w przypadku innych, należy go leczyć. Nie jest on żadną oznaką słabości czy braku dbania o siebie, czy innych, lecz schorzeniem, które trzeba wyeliminować. W domu alkoholika nie powinny znajdować się żadne napoje alkoholowe. Tym samym nie będzie możliwości sięgnięcia po nie w razie kryzysu. Ważnym elementem jest to, żeby nie wierzyć w słowa, że alkoholik poradzi sobie z używką bez pomocy z zewnątrz. Podstawą jest oczywiście niespożywanie alkoholu z osobą uzależnioną. Wszystko będzie jednak nieskuteczne, jeśli nie będzie w tym wsparcia. Alkoholik musi czuć się potrzeby i tym samym wiedzieć, że walka toczona z używką nie będzie tylko dla niego, ale również z korzyścią dla otoczenia.
Jak zmusić alkoholika do leczenia?
Podstawą w przekonaniu osoby uzależnionej jest wykazania wsparcia i zrozumienie, że alkoholizm jest poważną chorobą. Walka z nią w pewnym stadium nie będzie skuteczna, jeśli nie skorzysta się z pomocy z zewnątrz. Przede wszystkim takim rozwiązaniem są kliniki. Oprócz tego ważne jest sprawienie, że osoba uzależniona zdecyduje się na odwyk, ponieważ sama uzna, że jest to wartościowe. To daje znacznie większe szanse powodzenia niż zmuszenie kogoś do terapii.