Najczęstsze uzależnienia

Najczęstsze uzależnienia

Najczęstsze uzależnienia. Uzależnienie to obsesyjna potrzeba czegoś. Wszystkie uzależnienia mają wspólne mechanizmy, które są bezpośrednio związane z określonym typem osobowości. Do najczęstszych uzależnień, które są również najbardziej niebezpiecznymi są: alkoholizm, narkomania i uzależnienie od hazardu. Ale życie nie stoi w miejscu, nowoczesne wartości i postęp technologiczny wywracają wszystko do góry nogami i rodzą nowe rodzaje uzależnień. Należą do nich: uzależnienie od komputera (gier komputerowych, obsesyjne surfowanie po sieci, uzależnienie od cyberseksualizmu,  portali społecznościowych), zakupoholizm i inne. Ważne jest, aby podjąć skuteczne leczenie odwykowe w profesjonalnym ośrodku, w przypadku zmagania się z alkoholizmem sprawdzonym wyborem jest Odoklinika. Tutaj osobie uzależnionej oferowany jest np. detoks, wszywka alkoholowa, terapia psychologiczna nad morzem.  

Jakie są najczęstsze uzależnienia?

Korzystając z usług Odokliniki pacjent uświadamia sobie jak walczyć z uzależnieniem. Wykonywane jest nie tylko odtruwanie organizmu, ale także leczenie alkoholizmu przez doświadczony zespół medyczny. Jednak uzależnienie nie dotyczy tylko alkoholu, ale również innych używek i destrukcyjnych zachowań.

Wszystkie zależności można podzielić na chemiczne i niechemiczne. Do niechemicznych należą pracoholizm, uzależnienie od komputera, hazard, skłonność do nadmiernego wydawania pieniędzy. Istnieje również uzależnienie w związkach, czyli nawyk określonego rodzaju związku. Są ludzie, którzy mają patologiczny nawyk spóźniania się wszędzie, żyjący w stanie ciągłego braku czasu.

Chemiczne typy uzależnień to oczywiście alkoholizm, uzależnienie od tytoniu, różnych substancji odurzających i psychoaktywnych (opiaty, kannabinoidy, środki uspokajające, barbiturany, halucynogeny, kofeina, rozpuszczalniki). Miejsce pośrednie między uzależnieniami chemicznymi i niechemicznymi zajmują anoreksja i bulimia.

Uzależnienia psychiczne i fizyczne

Specjaliści rozróżniają uzależnienia fizyczne i psychiczne. Przy uzależnieniu fizycznym pewna substancja staje się niezbędna do normalnego życia człowieka, jeśli przestaniesz „brać” tę substancję lub kontaktować się z nią w jakikolwiek sposób, rozwija się zespół odstawienia, któremu towarzyszą różne objawy.

Uzależnienie psychiczne na czym polega?

Uzależnienie psychiczne to potrzeba czegoś, co zapewni wsparcie, a nawet przetrwanie. Przejawia się jako nieodparty pociąg do czegoś lub kogoś. Człowiek zdaje sobie sprawę, że coś jest z nim nie tak, że jego uczucie jest przesadnie wyrażane, może toczyć się wewnętrzny dialog, spór o podmiot lub przedmiot uzależnienia, ale przyciąganie jest bardzo silne.

Typowymi przejawami uzależnienia psychicznego są ciągłe myśli np. narkotyku lub przedmiocie uzależnienia, poprawa nastroju po jednej myśli o zażyciu narkotyku/alkoholu, kolejnej sesji komputerowej, zakupach, stan euforii podczas przyjmowania środka odurzającego, pojawienie się podniecenia, poczucie niezadowolenia, spadek emocjonalny przy braku leku, komputera. Uzależnienie psychiczne występuje we wszystkich rodzajach uzależnień: alkoholizm, zażywanie narkotyków, jest głównym przejawem uzależnienia od komputera i hazardu, zakupoholizmu.

Prywatny ośrodek odwykowy Odoklinika udziela wsparcia każdej osobie, która chce wyjść z nałogowego picia i dotyczy to nie tylko osób zmagających się od lat z alkoholizmem, ale również osób, które są zaniepokojone zwiększoną potrzebą sięgnięcia po alkohol. Każdy może uczestniczyć w terapii odwykowej, psychoterapii indywidualnej oraz rodzinnej. Po konsultacji z lekarzem może zdecydować się na wszywkę alkoholową która stanowi skuteczną barierę przed sięgnięciem po kolejną dawkę napojów wyskokowych. Proponowane są warsztaty nawrotowe skutecznie wzmacniające motywację w pracy nad sobą. Osoba uzależniona od alkoholu przechodzi oczyszczenie organizmu z toksyn wprowadzając do leczenia efektywne formy terapii.

Uzależnienie fizyczne na czym polega?

Uzależnienie fizyczne rozciąga się na nadużywanie substancji i może mieć różny stopień nasilenia w zależności od substancji. Tak więc w przypadku nadużywania konopi indyjskich i kokainy uzależnienie fizyczne może nie być jasno wyrażone. Obecność niektórych czynników psychologicznych jest podatnym gruntem dla rozwoju patologicznego uzależnienia. Najważniejszym z nich jest edukacja w dzieciństwie. Ludzie, którzy przeżyli traumę w dzieciństwie, są bardziej narażeni na uzależnienie.

U innych dzieci skłonnych do uzależnień wyróżnia się cechy osobowości, takie jak obecność ukrytego kompleksu niższości, połączonego z zewnętrzną chęcią manifestowania własnej wyższości, zmniejszoną tolerancją na codzienne trudności wraz z odpornością na sytuacje kryzysowe oraz chęcią kłamstwa. W Odokolinika zespół medyczny dba o wzmocnienie organizmu uzależnionego pacjenta, dlatego wprowadzane jest nawadnianie oraz odżywianie. Natomiast psychoterapeuci pomagają odbudować psychikę i samodzielnie stanąć na nogi w nowym życiu.

Syndrom odstawienia – jak sobie z nim radzić?

Poza uzależnieniem psychicznym i fizycznym uzależnienie może objawiać się również zespołem odstawienia, utratą kontroli ilościowej i sytuacyjnej. Zespół abstynencyjny to zaburzenia fizyczne i psychiczne występujące podczas nagłego odstawienia substancji psychoaktywnej. Przy uzależnieniu od komputera, gier nie będzie syndromu abstynencyjnego w jego typowym znaczeniu, ponieważ samo uzależnienie patologiczne rozwija się nie na poziomie wymiany, ale na poziomie psychologicznym.

O utracie kontroli ilościowej mówi się wtedy, gdy osoba nie jest w stanie regulować dawki przyjmowanego alkoholu lub innej substancji psychoaktywnej, co może prowadzić do poważnych konsekwencji, a nawet śmierci w wyniku przedawkowania. Utrata kontroli sytuacyjnej przejawia się w tym, że człowiek sięga po środki psychoaktywne w nieodpowiednich sytuacjach, gra na ogromnych sumach długów, nie zastanawia się nad konsekwencjami swoich działań dla siebie i innych. W ośrodku leczenia uzależnień doskonałym rodzajem pomocy jest terapia odwykowa nad morzem, podczas której prowadzone są zajęcia psychoterapeutyczne. Ponadto każdy uczestnik ma możliwość korzystania z basenu, siłowni co w połączeniu z terapią przynosi doskonałe efekty.