Jak namówić alkoholika na leczenie

Jak namówić alkoholika na leczenie

Jak namówić alkoholika na leczenie: Alkoholizm jest chorobą naszych czasów, która zniszczyła niejedno życie. W wyniku nadużywania alkoholu pogarsza się nie tylko zdrowie fizyczne człowieka, ale także zmienia się jego osobowość. Niechęć do przyznania się do choroby i pójścia na leczenie do ośrodka odwykowego to częste problemy, z jakimi borykają się osoby bliskie. Niemożliwe jest pozostawienie wszystkiego bez zmian w nadziei, że uzależniony zmieni zdanie. Trzeba go przekonać do rozpoczęcia leczenia, udać się na konsultację do ośrodka leczenia uzależnień, gdzie alkoholik odbędzie rozmowę motywacyjną z psychoterapeutą.

Czym jest alkoholizm i jak go leczyć?

Alkoholizm kojarzy się z zaniedbanym wyglądem i statusem winowajcy, ale nie zawsze jest to prawda. Wiele osób nie uważa nawyku wypicia kilku kieliszków wódki za nałóg, więc nie dziwią się, jeśli zauważą takie zachowanie u kogoś z rodziny. Ale tak zaczyna się alkoholizm. Alkoholik może mieć dobre dochody i normalny wygląd, ale jeśli regularnie pije alkohol wpada w uzależnienie.

Co zrobić, jeśli bliska osoba zaczęła często pić? Wiedząc, takie zachowania jak:

  • Nawyk wypicia drinka przed podjęciem ważnej decyzji lub po pracowitym dniu.
  • Drażliwość, gdy nie może sięgnąć po alkohol i poprawa nastroju po wypiciu kilku kieliszków.
  • Szukanie wymówek dla alkoholizmu lub skarżenie się, że nie jest rozumiany w rodzinie.

Co zrobić, jeśli bliska osoba ma takie objawy? Jak nakłonić męża, brata, przyjaciela do leczenia alkoholizmu? Pomogą specjaliści z ośrodka leczenia alkoholizmu, poinformują, jak rozmawiać z alkoholikiem, jak nakłonić go do podjęcia walki z alkoholizmem i przedstawią skuteczne metody leczenia. Bliscy muszą podjąć wysiłek przekonania uzależnionego do wyrażenia zgody na leczenie, w przeciwnym razie choroba wywoła poważne zaburzenia psychiczne: schizofrenię, delirium tremens. Konsekwencjami przewlekłego spożywania alkoholu są również nadciśnienie tętnicze, niewydolność wątroby, udar mózgu, zawał serca.

Jak nie obwiniać siebie – jak namówić alkoholika na leczenie?

  • Nie próbuj usprawiedliwiać alkoholika.
  • Nie bierz winy na siebie za działania popełnione przez osobę uzależnioną.
  • Porozmawiaj z alkoholikiem i wyraź negatywny stosunek do jego uzależnienia.
  • Szczerze mów o zagrożeniach związanych ze spożywaniem alkoholu.
  • Poinformuj przyjaciół, którzy będą rozmawiać z uzależnionym jako zjednoczony front i wyjaśnią znaczenie zachowania trzeźwości.
  • Rozwiej obawy związane z terapią w ośrodku leczenia uzależnień. 
  • Zapewnij wsparcie medyczne i psychologiczne. Znajdź dobry ośrodek odwykowy, gdzie zostanie przeprowadzone odtruwanie organizmu i w razie potrzeby zastosowanie wszywki alkoholowej. Towarzysz alkoholikowi podczas pierwszej wizyty.

Stwarzając alkoholikowi komfortowe warunki do przechodzenia kaca, swoją troską tylko utwierdzasz go w zachowaniu, że picie nie jest takie złe.

Etap leczenia alkoholizmu w ośrodku odwykowym

  • Wstępna diagnoza. Skupiając się na stanie zdrowia pacjenta i wynikach badań lekarskich, lekarz może określić stopień zaawansowania alkoholizmu i zaproponować terapię, która przyniesie efekt rezygnacji z picia alkoholu.
  • Detoksykacja (za pomocą kroplówki). Aby skutecznie walczyć z alkoholizmem, należy koniecznie wzmocnić organizm i usunąć z niego produkty rozpadu alkoholu.
  • Terapia medyczna. Umożliwia specjalne skoordynowane leczenie za pomocą leków.
  • Psychoterapia rehabilitacyjna. Leczenie alkoholizmu nie jest możliwe bez pracy osoby uzależnionej z terapeutą, pomaga to w zrozumieniu przyczyn nadużywania alkoholu i podjęciu decyzji o rezygnacji z picia.

Główne zasady terapii leczenia alkoholizmu:

  • Szczerość – pacjenci mogą zgłaszać swoje myśli w grupie bez obawy przed oceną.
  • Rozmowa – alkoholizm ma wiele przyczyn, ale otwartość sprzyja wyzdrowieniu.
  • Prośba o pomoc – jeśli pacjent nie wie, jak odstawić alkohol, z pomocą przyjdą mu inni członkowie grupy wsparcia w trakcie leczenia odwykowego.

W naszej klinice leczenia uzależnień prowadzimy terapię odwykową opartą na wiedzy terapeutycznej oraz medycznej. Do każdego uzależnionego dedykowany jest indywidualny schemat leczenia, podczas którego otrzymuje on pełne wsparcie. Psychoterapia przynosi doskonałe rezultaty, ponieważ wspólna praca pozwala dotrzeć do sedna problemu jakim alkoholizm i wyeliminowanie potrzebę picia. Uczestnicy terapii przebywają w komfortowych warunkach, dlatego szybko widoczna jest poprawa ich zdrowia fizycznego i psychicznego. Pacjenci mogą skorzystać nie tylko z leczenia w klinice odwykowej, ale również podczas wyjazdu do naszego ośrodka nad morzem.  

Skuteczność nowoczesnych metod leczenia alkoholizmu 

Osiągnięcie celu w jeden dzień nie będzie możliwe, ale po 2-3 tygodniach terapii odwykowej przy pomocy terapeutów i przejściu detoksu, stanie się faktem. Specjalnie dla takich przypadków ośrodek leczenia alkoholizmu ma zespół profesjonalistów, którzy nie tylko porozmawiają z alkoholikiem, ale zastosują skuteczne leczenie odwykowe. Doświadczeni lekarze znajdą odpowiednie argumenty na uzyskanie zgody i skierują pacjenta na skuteczne i bezpieczne odtruwanie.

Szansa na powrót do zdrowia jest także możliwa w późniejszych stadiach uzależnienia od alkoholu. Ale tylko pod warunkiem, że dana osoba zdała sobie sprawę z potrzeby terapii, jest stale pod nadzorem, a doświadczeni lekarze uczestniczą w terapii. Osoba uzależniona uczestnicząc w leczeniu odzyskuje utracone umiejętności komunikacyjne, zainteresowanie życiem i pragnienie trzeźwości. Po ukończeniu terapii udaje się znaleźć pracę, znaleźć bezpieczne hobby, zbudować relacje z bliskimi i poczuć się pełnoprawnym członkiem społeczeństwa.