Typowe zachowania alkoholików cz.1

Alkoholizm jest chorobą, którą w pierwszym etapie trudno jest rozpoznać. Jeżeli bliska Ci osoba ma problemy z nadużywaniem alkoholu warto się przyjrzeć i w porę zareagować. Alkoholizm jest chorobą przewlekłą charakteryzującą się określonymi objawami. Jednym z takich objawów jest kompulsywne picie, inaczej mówiąc nasilone i intensywne spożywanie alkoholu, które może doprowadzić osoby z osobowością alkoholową do uzależnienia psychicznego i fizycznego. Nadmierne spożywanie alkoholu często doprowadza do irracjonalnych zachowań, które mogą przynieść wiele problemów w życiu człowieka.

[cmsmasters_row data_shortcode_id=”7b4v6hhsu5″ data_padding_bottom_mobile_v=”0″ data_padding_top_mobile_v=”0″ data_padding_bottom_mobile_h=”0″ data_padding_top_mobile_h=”0″ data_padding_bottom_tablet=”0″ data_padding_top_tablet=”0″ data_padding_bottom_laptop=”0″ data_padding_top_laptop=”0″ data_padding_bottom_large=”0″ data_padding_top_large=”0″ data_padding_bottom=”50″ data_padding_top=”0″ data_bg_parallax_ratio=”0.5″ data_bg_size=”cover” data_bg_attachment=”scroll” data_bg_repeat=”no-repeat” data_bg_position=”top center” data_color=”default” data_bot_style=”default” data_top_style=”default” data_padding_right=”3″ data_padding_left=”3″ data_width=”boxed”][cmsmasters_column data_width=”1/1″ data_shortcode_id=”qfeixs0hra” data_animation_delay=”0″ data_border_style=”default” data_bg_size=”cover” data_bg_attachment=”scroll” data_bg_repeat=”no-repeat” data_bg_position=”top center”][cmsmasters_text shortcode_id=”y0063yw7eq” animation_delay=”0″]

Jeżeli zorientujesz się, że uzależnienie bliskiej Ci osoby staje się oczywiste to prawdopodobnie problem trwa już dłuższy okres. Osoby nadużywające starają się ukrywać objawy alkoholizmu i na początkowych etapach choroby trudno jest je zauważyć. Często orientujemy się że problem występuję dopiero w momencie wystąpienia punktu krytycznego. Dojście do tego punktu może zająć lata zanim stanie się faktem. Alkoholicy funkcjonalni potrafią jednocześnie prowadzić normalne życie wypełniając swoje obowiązki i ukrywać nadużywanie alkoholu .

Istnieje typowe zachowania alkoholików, które wskazuję na chorobę alkoholową we wczesnym etapie. Jedną z pierwszych oznak jest próba rozwiązania codziennych problemów poprzez picie alkoholu, może być to znak ostrzegawczy. Z czasem mogą pojawić się bardziej oczywiste symptomy.

Warto przypomnieć sobie czym jest alkoholizm ale to jest opisane w innym wpisie na naszym blogu.

W relacja z alkoholikiem z czasem dostrzegamy zmiany jego zachowań i nawyków. Dostrzegalne jest ile piją a także jakie mają wzorce picia i mogą to być:

  • Upijanie się,
  • Intensywne picie towarzyskie,
  • Nadużywanie alkoholu,
  • Alkoholizmu.

Przyjmuję się pewne ilości spożywanego alkoholu, które mogą świadczyć o skali problemu z piciem alkoholu, gdy ktoś stale przekracza pewne ilości.

U kobiet za problem uważa się spożywanie powyżej siedmiu drinków na tydzień , natomiast u mężczyzn powyżej czternastu drinków na tydzień. Za upijanie u kobiet uważa się wypicie 4 drinków w ciągu 2 godzin, u mężczyzn to 5. Natomiast za intensywne spożywanie alkoholu uważa się upijanie powyżej powyżej 4 razy na miesiąc.

Istnieją oceny diagnostyczne zwane jako DSM-5 które odpowiadają nam na pytanie czy możemy ocenić czy dana osoba jest alkoholikiem. (ocena ta jest opisana w innym artykule na naszym blogu). Przygląda się ona kilku aspektom związanym z piciem.

Typowe zachowania alkoholików i wpływ alkoholu na mózg

Za typowe zachowania alkoholików uważa się rzeczy, które są robione gdy picie wymknęło się spod kontroli. Alkohol ma wpływ na funkcjonowanie mózgu więc ludzie pod jego wpływem mogą nieumyślnie popełniać bolesne dla siebie jak i otoczenia błędy. Za typowe zachowania alkoholika uważa się między innymi:

  • Stosowanie przemocy wobec otoczenia,
  • Picie w ukryciu,
  • Gotowość do rozpoczęcia walki i ataku na innych,
  • Nielogiczne działanie,
  • Mówienie bliskim bolesnych rzeczy i zapominanie o tym kolejnego dnia,
  • Prowadzenie pojazdów po spożyciu alkoholu,
  • Nieodpowiedzialna aktywność seksualna taka jak napaść seksualna czy seks bez zabezpieczeń,
  • Nie zwracanie uwagi na bezpieczeństwo własne i innych,
  • Popełnianie przestępstw.

O terapii alkoholowej dowiesz się na naszej stronie tutaj: Terapia uzależnień

Symptomy choroby alkoholowej

Badania nad wpływem alkoholu na mózg dowodzą, że ludzie pod jego wpływem zachowują się inaczej. Często są podekscytowani i szczęśliwi, nadużywanie alkoholu zmienia działanie mózgu i może wpływać na słabą ocenę i ryzykowne zachowanie jako jedne z objawów alkoholizmu. Wyniki testów poznawczych i skany MRI dowodzą, że obszar mózgu odpowiedzialny z rozumowanie i pamięć (hipokamp) kurczy się. Osoby spożywające powyżej czterech drinków są bardziej narażone na kurczenie hipokampu niż osoby niepijące. Świadczy to, że pogorszenie zdolności poznawczych sygnalizują nam oznaki osobowości alkoholowej.

Organizm alkoholika i tolerancja na alkohol

Według definicji alkoholizmu pierwszą z jego oznak jest większe spożycie alkoholu w celu zrelaksowania lub pobudzenia. Organizm alkoholika buduje tolerancję na alkohol i dlatego muszą oni spożywać więcej w celu osiągnięcia tego samego efektu. W skrajnych przypadkach ilość spożytego alkoholu może doprowadzić do zatrucia organizmu. Za zwiększoną tolerancje odpowiada produkcja enzymów zwanych dehydrogenazą alkoholową przez wątrobę i to powoduję mniej wyraźne działanie alkoholu.

I mimo tego, że nie jesteś jeszcze uzależniony, zwiększona tolerancja ma wpływ na zachowanie związane z piciem oraz konsekwencję zdrowotne takie jak:

  • Zwiększenie spożycia alkoholu,
  • Możliwe uszkodzenie narządów,
  • Sposób wykonywania swoich obowiązków,
  • Może powodować ograniczenie skuteczności leków,
  • Może zwiększyć toksyczność innych leków,
  • Ryzyko alkoholizmu.

Temat typowych zachowań alkoholików jest tematem bardzo obszernym i zajmuję wiele zagadnień. W drugiej części tego artykułu postaramy się opowiedzieć o innych zachowaniach osób uzależnionych.

Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia alkoholizmu jest Esperal – dowiedz się więcej na naszej stronie: Wszywka Poznań

[/cmsmasters_text][/cmsmasters_column][/cmsmasters_row]