Jak działa esperal?

Jak działa esperal?

We współczesnej praktyce walki z alkoholizmem jednym z najskuteczniejszych środków są tabletki z esperalem. Wszycie esperalu to prosty i skuteczny sposób, aby raz na zawsze pozbyć się uzależnienia od alkoholu. Alkoholizm może zniszczyć ludzkie życie. Jednocześnie cierpi nie tylko sam alkoholik, ale także jego bliscy, rodzina, rodzice, dzieci. Niewiele osób ma cierpliwość, aby mieszkać w tym samym domu z osobą pijącą. Wszywka alkoholowa pomoże!

Jak działa esperal?

Esperal jest oparty na substancji disulfiram, która jest blokerem dehydrogenazy alkoholowej. Substancja ta blokuje wytwarzanie enzymu niezbędnego do przetwarzania alkoholu etylowego przez organizm, powodując w ten sposób ciężkie zatrucie. Ważną rolę we wszyciu esperalu odgrywa również czynnik psychologiczny – znacznie zmniejsza się głód alkoholu. Ponieważ jego spożycie, nawet w małych dawkach, powoduje napady mdłości, zawrotów głowy, wymiotów i wielu innych nieprzyjemnych objawów.

Pozytywne odczucia związane z piciem alkoholu są niwelowane przez negatywne konsekwencje, głód alkoholu słabnie. Wszywka alkoholowa działa od 8 do 13 miesięcy w zależności od wybranego dawkowania. Należy jednak pamiętać, że lek nie uwalnia całkowicie osoby od uzależnienia, a jedynie uniemożliwia przyjmowanie alkoholu przez okres działania disulfiramu. Jeśli po upływie terminu dana osoba nie jest pewna swojej zdolności do rezygnacji z alkoholu, lekarz może wykonać kolejne wszycie esperalu.

Jak wygląda leczenie alkoholizmu w przypadku wszycia Esperalu?

Esperal jest wszywany w postaci tabletek najczęściej od 8 do 10 sztuk. Są one wszywane podskórnie w pośladek lub pod łopatkę. Wkładanie leku jest bezbolesne, w sterylnym i komfortowym środowisku. Zabieg wymaga świadomej decyzji pacjenta, ponieważ po wprowadzeniu leku do organizmu stosowanie napojów alkoholowych do końca okresu jego działania jest surowo zabronione.

Wskazania do wszycia Esperalu:

  • Częste upijanie się
  • Nieudane próby rezygnacji z alkoholu
  • Zmiany w psychice i pojawienie się schorzeń wątroby i nerek.

Osoby z dużym uzależnieniem przed poddaniem się zabiegowi, muszą przejść konsultację lekarską, uzgodnienie metody leczenia alkoholizmu, wykonanie szeregu badań.To pierwszy etap leczenia alkoholizmu, konieczna jest także psychoterapia, aby pacjent mógł świadomie i dobrowolnie poddał się wszyciu esperalu. Rodzina alkoholika nie powinna bez jego wiedzy podawać żadnych kropelek czy tabletek mających na celu zniechęcenie do picia alkoholu. Skutki takich działań mogą być niebezpieczne dla jego zdrowia i życia. Przed wszyciem esperalu pacjent nie może przyjmować żadnych dawek alkoholu, przez co najmniej 5 dni.

Jakie objawy pojawiają się u osoby, która po wszywce disulfiramu spożyła alkohol?

To wymioty, osłabienie, gwałtowny spadek ciśnienia krwi. Możliwe są drgawki i obrzęk mózgu. W trakcie praktyki stosowania leku eksperci zaobserwowali, że bez spożycia alkoholu nie ma takich objawów. Po tych obserwacjach przeprowadzono eksperymenty wykazujące, że disulfiran hamuje produkcję specjalnego enzymu rozkładającego alkohol, przez co w organizmie zaczynają gromadzić się toksyny, co prowadzi do problemów zdrowotnych. Skład preparatu Esperal zapobiega również wytwarzaniu tego enzymu, a alkohol nie jest wydalany z organizmu, lecz powoduje zatrucie. Zastosowanie tej metody sprzyja odmowie picia alkoholu z powodu strachu przed bolesnymi skutkami ubocznymi. Przed rozpoczęciem leczenia każdy pacjent zobowiązany jest do przeczytania i podpisania zaświadczenia, że wyraża zgodę na wszycie i wie o możliwych konsekwencjach.

Jak długo działa Esperal?

Najczęściej czas ekspozycji wynosi 8 do 13 miesięcy. W tym czasie pacjent przyzwyczaja się do życia bez alkoholu i nie ma już ochoty na powrót do nałogu. W ośrodku leczenia uzależnień od alkoholu stosowany jest bezpieczny produkt od znanego producenta. Esperal jest całkowicie nieszkodliwy dla narządów ludzkich, nie powoduje żadnych skutków ubocznych, działając jedynie na produkcję jednego enzymu odpowiedzialnego za przetwarzanie alkoholu. Nie spożywając alkoholu po wszywce nie pojawią się żadne niebezpieczne objawy. Alergie na lek występują rzadko, ale gdy się pojawią lekarz usunie tabletki z miejsca ich wszycia.

Psychoterapia przed i po wszyciu esperalu

Psychoterapia to rodzaj terapii, w której wszystkie działania odbywają się w grupie osób o podobnych problemach, którą prowadzi profesjonalny psychoterapeuta. Chociaż niektórzy mogą uważać terapię indywidualną za bardziej komfortową, terapia grupowa ma wiele wspaniałych korzyści. Obserwowanie doświadczeń innych uzależnionych od alkoholu ma działanie terapeutyczne, ponieważ często jest bardziej widoczne z zewnątrz, a pomagając innym, człowiek w rzeczywistości pomaga sobie.

Psychoterapeuta pomagam ludziom odnaleźć harmonię ze sobą i otaczającym ich światem we wszystkich jego przejawach. Każdy człowiek, rozumiejąc siebie i mając kontakt ze swoim wewnętrznym światem, jest w stanie cieszyć się każdym dniem, wyznaczać sobie cele i skutecznie je osiągać. Jest to niezwykle ważne podczas wychodzenia z alkoholizmu, rozpoczynając terapię i wszycie esperalu uda się stale utrwalać dobry wynik i nie wrócić już do picia.